رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

حاج قاسم از نمای نزدیک؛ از «قنات ملک» تا «معراج»

1:20 - 13 ارديبهشت 1399
کد خبر: ۶۱۶۵۸۲
دسته بندی: سیاست ، گزارش و تحلیل
سخن از حاج قاسم سخن از تمام خوبی‌هاست؛ فرمانده باایمان و سلحشور و باتدبیری که بیش از ۴۰ سال از عمر بابرکتش را صرف جهاد در راه خدا کرد و سرانجام به سبب اخلاص، خداوند مشتری جان او شد.

- «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ» (سوره توبه آیه ۱۱۱). رضوان و رضا و قرب‌الهی، قله کمالات و مقامات انسانی است و ویژه مومنانی است که همه وجود و دارایی‌شان را در راه خدا روی دست می‌گیرند و این حضرت حق است که خریدار جان‌ها و اموالشان است؛ خداوند بواسطه این داد و ستد به این مومنان جهادگر بشارت داده و این فوز عظیم و پیروزی بزرگ است.

قلمفرسایی و سخن گفتن از مؤمنان مجاهد که بشارت‌الهی نصیب‌شان شده، امری است سخت و خطیر. «حاج قاسم» داستان ما یکی از همین مومنان مجاهد است که زیستن معاصر با او برای ما مایه فخر و مباهات است. آنچه خوبان همه دارند او تنها داشت؛ پهلوان و قهرمان و قاطع و استوار و بردبار و صبور و رئوف بود. جمع اضداد بود؛ از قهر و حلم و قاطعیت و رأفت در نهایت کمال برخوردار بود. در پاسداری از احکام دین و نبرد با دشمنان خدا و یاری مظلومان و دستگیری از محرومان، مصمم و سازش‌ناپذیر بود. ایمان و تدبیرش نیز مثال‌زدنی و رشک‌برانگیز بود و در یک کلام مالک‌اشتر زمان بود.

/////

حاج قاسم ۲۰ اسفندماه سال ۱۳۳۵ در روستای قنات‌ملک از توابع رابر کرمان در یک خانواده کارگری دیده به جهان گشود. پس از پایان تحصیلات ابتدایی در ۱۱ سالگی به کرمان رفت و پس از اخذ مدرک دیپلم به شغل بنایی روی آورد و سپس به عنوان پیمانکار در اداره آب کرمان مشغول به کار شد.

مقطع پیش از انقلاب
در آستانه انقلاب اسلامی و در کوران اتفاقات و تظاهرات ضد رژیم ستمشاهی، حاج قاسم از گردانندگان اصلی تجمعات انقلابیون کرمان بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پیش از دفاع مقدس، در مقابله با ضدانقلاب تجزیه‌طلب در غرب کشور شرکت کرد و نقش موثری در ختم غائله مهاباد داشت.

/////

رشادت‌های حاج قاسم در نبرد با ضدانقلاب در غرب کشور، موجب شد مسئولان نهاد تازه تاسیس سپاه پاسداران، او را به فرماندهی پادگان قدس در کرمان منصوب کنند.  

آغاز جهاد علی‌الدوام حاج قاسم
دفاع مقدس، آغاز جهاد بلاانقطاع و علی‌الدوام حاج قاسم بود. با تجاوز رژیم بعث صدام به ایران اسلامی، حاج قاسم به عنوان فرمانده پادگان قدس کرمان، اقدام به آموزش و تربیت چندین گردان از سپاهیان استان کرمان جهت اعزام به جبهه‌های جنوب کرد.

/////

انتصاب به عنوان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله
در مطلع جنگ تحمیلی، حاج قاسم در رأس یک گروهان به سوسنگرد اعزام می‌شود تا از پیشروی رژیم بعث در جبهه مالکیه جلوگیری به عمل آورد. مجاهدت‌ها و رشادت‌ها و ماموریت‌های موفق حاج قاسم در نخستین سال جنگ تحمیلی، موجب شد در سال ۶۰ با حکم «محسن رضایی» فرمانده وقت سپاه پاسداران، به عنوان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله منصوب شود. لشکر ۴۱ ثارالله که به لشکر «خط شکن» معروف بود و متشکل از نیرو‌های سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بود، نقش بسیار زیادی در پیروز‌ی‌های دوران دفاع مقدس داشت.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2570578_707.mp4']

والفجر مقدماتی، والفجر ۸، والفجر ۱۰، رمضان، بیت‌المقدس، فتح‌المبین، طریق‌القدس، بیت‌المقدس ۷، بازی‌دراز ۲، کربلای ۴، کربلای ۵، نصر ۴، از جمله عملیات‌های دوران سراسر افتخار دفاع مقدس بود که حاج‌ قاسم و لشکر تحت فرماندهی‌اش یعنی لشکر ۴۱ ثارالله در آنها مشارکت داشتند.

/////

لشکر مقتدر، شجاع، فداکار و افتخارآفرین
مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۲ اردیبهشت سال ۸۴ در دیدار جمعی از ایثارگران و خانواده‌های شهدای استان کرمان از مجاهدت‌های لشکر ۴۱ ثارالله در دوران دفاع مقدس تجلیل کردند و فرمودند:

«شما کرمانی‌ها شهدای زیادی دارید؛ اما عمده‌ی شهدای شما متعلق به لشکر ۴۱ ثاراللَّه است. میدانید این لشکر یعنی چه؟ یک لشکر مقتدر، شجاع، فداکار و افتخارآفرین. بعضی از بچه‌های شما که در لشکر ثاراللَّه شهید شدند، در شب عملیات والفجر ۸ که عرض اروند متلاطم را باید طی میکردند، ۱۳۰۰ متر غواصی کردند و از این طرف به آن طرفِ آب رفتند؛ برای این‌که خودشان را به دشمن برسانند. آب در اروندرود، هم از طرف سرچشمه پایین می‌آید؛ هم آب مدّ دریا از بالا داخل میشود. اروند، معبر عجیبی است. جوان‌های شما لباس غواصی به تن کردند - طوری که دشمن نفهمید - و نه ۱۰ متر و ۲۰ متر و ۱۰۰ متر، بلکه ۱۳۰۰ متر را که عریض‌ترین بخش اروند بود، طی کردند و خودشان را به آن طرف رساندند و توانستند ساحل مقابل را از دست دشمن بگیرند و آن فتح‌الفتوحِ عجیب را بیافرینند، که دنیا را منقلب کرد.

در این عملیات، قایق‌های سپاه به طرف ساحل اروند منتقل شد؛ اما دشمن نفهمید. این همه نیرو و این همه امکانات از راه دور پای آب اروند آمد؛ اما دشمن با آن همه تجهیزات، و با آن‌که ماهواره‌های امریکا و انگلیس و شوروی کمکش میکردند، نتوانست حرکت عظیم سپاه را - که از لشکر‌های مختلف این همه نیرو لب آب آورده بود - بفهمد. قایق‌ها را باید بچه‌های لشکر ثاراللَّه کنار ساحل می‌بردند.

یکی از شهدای نامدار این لشکر، کسی است که در طول بیست روزی که این قایق‌ها را محرمانه منتقل میکردند، نتوانست استراحت کند. از قول فرمانده محترمش - که الحمدللَّه خدای متعال او را برای ما نگه داشته و جزو عزیزان ماست - نقل کردند که گفته بود این جوان سه شبانه‌روز چشم به هم نگذاشت و نخوابید. بعد از سه شبانه‌روز که رفته بود در سنگر بخوابد، مأموریتی ایجاد شد؛ رفتم صدایش کردم و او را با خودم به مأموریت بردم! این‌ها این‌طوری جهاد می‌کردند».

/////

فرماندهی قرارگاه جنوب شرقی کشور
اما پس از پایان دفاع مقدس،حاج قاسم به عنوان فرمانده لشکر ثارالله و فرمانده قرارگاه جنوب شرقی کشور، مجاهدت‌های بیشماری را برای تامین امنیت مرزهای شرقی کشور انجام داد و در دفع اقدامات ایذایی اشرار و باندهای مواد مخدر که پهنه مرزی وسیع شرق کشور را جولانگاه مفاسد خود کرده بودند، تدبیر و صلابت سترگی از خود نشان داد. 

سرلشکر محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از گفت‌وگویی که با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR داشت، به کارنامه موفق حاج قاسم در دوران فرماندهی قرارگاه جنوب شرقی کشور اشاره کرد و گفت:

«مدت‌ها بود که ما از حاج قاسم تقاضا می‌کردیم و حتی بعضاً فشار می‌آوردیم که به تهران بیاید. منتها ایشان به‌شدت به لشکر ۴۱ ثارالله علاقه‌مند بود. کمااینکه وصیت کرد که در کنار همان رزمندگان لشکر ۴۱ ثارالله دفن شود. عشق و علاقه‌ای که به این لشکر و به رزمندگان و شهدای آن داشت، این عشق و علاقه اجازه نمی‌داد که از این لشکر جدا شود و به تهران بیاید. از طرف دیگر در مسئله‌ی فرماندهی قرارگاه جنوب شرق که شامل استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان در مقابل این اشرار می‌شد، به‌دلیل اینکه ما مشغول جنگ بودیم، اشرار بعضی از روستا‌ها و ارتفاعات جنوب کرمان را گرفته بودند و جاده‌ها را می‌بستند و مردم را اذیت می‌کردند؛ و تا مرز پاکستان یک منطقه‌ی بسیار وسیعی را ناامن کرده بودند.

ما ایشان را فرمانده آنجا گذاشتیم و ظرف دو سال خیلی خوب توانست شرق کشور را آرام بکند و اشرار را از روی کوه‌ها به پایین بیاورد و خیلی از آن‌ها را به کار کشاورزی مشغول کند. چون ما به کمک وزارت کشاورزی بیش از ۱۱۰ حلقه‌ی چاه در اطراف کهنوج درست کرده بودیم و این چاه‌ها به‌خاطر بیکاری و استفاده نکردن در حال از بین رفتن بودند، حاج قاسم مأمور شده بود که این اشرار را از کوه‌ها پایین بیاورد و آن‌ها را به کار کشاورزی مشغول کند. یعنی آن‌ها را از آدم‌کشی به کشاورز تبدیل کرده بود. این استعداد‌ها باعث شد که ایشان قابلیت و شایستگی فرماندهی قدس را پیدا کند. البته چندماهی هم من در همان زمان ایشان را به‌عنوان رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی و امنیتی مجمع گذاشتم و کاملاً قابلیت اداره راهبردی و آگاهی به مسائل سیاسی، دفاعی و امنیتی را داشت و این شایستگی را نشان می‌داد».

انتصاب به سمت فرماندهی نیروی قدس
علی‌ایحال، سلشحوری‌ها و تدابیر حاج قاسم در دوران دفاع مقدس و در دوران فرماندهی قرارگاه جنوب شرق کشور، موجب شد مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۵ بهمن ۷۶، وی را به سمت فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کنند.

/////

‌متن حکم انتصاب سردار سلیمانی از سوی رهبر انقلاب ‌به فرماندهی نیروی قدس سپاه در سال ۷۶، به قرار ذیل است:

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم

سردار سرتیپ پاسدار قاسم سلیمانی‌

‌بنا به پیشنهاد فرمانده‌ی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شما را که دارای سوابق ارزنده و تجارب مفید در فرماندهی یگانها و قرارگاههای عملیاتی در دوران دفاع مقدس و سالهای بعد از آن می‌باشید، به عنوان فرمانده‌ی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌نمایم.‌

‌نیروی مزبور با وظایف مهمی که برعهده دارد، می‌تواند منشاء برکاتی برای جهان اسلام باشد. امید است در انجام این وظایف در چارچوب مأموریتهای مصوب و پس از هماهنگی با مبادی ذی‌ربط، موفق باشید.‌

‌از تلاشها و مجاهدتهای سرتیپ پاسدار احمد وحیدی در مدت تصدی این مسؤولیت که بنا به ضرورت در سنگر دیگری مشغول انجام وظیفه شدند، قدردانی می‌کنم.‌

‌خداوند به همه‌ی شما توفیق عنایت فرماید.‌

‌سیّدعلی خامنه‌ای ۷۶/۱۱/۱۵

جهاد سراسر مخلصانه
دوران فرماندهی حاج قاسم در نیروی قدس سپاه پاسداران، نقطه اوج کارنامه جهاد سراسر مخلصانه این مجاهد فی‌سبیل‌الله بود. در این دوران، بواسطه تدبیر و شجاعت حاج قاسم، اقتدار منطقه‌ای ایران تثبیت شد و عمق راهبردی انقلاب اسلامی امتداد یافت و بسط جغرافیای مقاومت ظهور و بروز پیدا کرد. در این دوران، توطئه‌ها و دسائس آمریکای جهانخوار برای تحقق توهم‌شان مبنی بر زایش غرب آسیای جدید و ایجاد چتر امنیتی و حفاظتی بالای سر رژیم منحوس و نامشروع صهیونیستی خنثی شد و تروریست‌های تکفیری زائیده آمریکا و سعودی ازاله و مضمحل شدند.

ماجرای نخستین دیدار سید مقاومت و حاج قاسم
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگویی که با شبکه العالم داشت، ماجرای نخستین دیدارش با حاج قاسم به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه را اینچنین شرح می‌دهد:

var player = videojs('player_170265_2570023',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570023',{},function (data) {}); }));

«اولین دیدار ما در لبنان بود. بعد از اینکه ایشان به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد، آمد لبنان. این‌جا در جلسه‌ی معارفه همدیگر را دیدیم. من قبلش حاج قاسم را نمی‌شناختم. یعنی همدیگر را ندیده بودیم. چون تا آن زمان حاج قاسم یا در ایران توی جبهه‌های جنگ بود، یا در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان و … مسئولیت داشت. حتی وقتی ما به تهران می‌رفتیم و با مسئولان دیدار می‌کردیم هم ندیده بودیمش. یعنی شناخت قبلی وجود نداشت. پس اولین دیدار ما این‌جا در بیروت بود.

آنجا فهمیدیم ایشان پس از منصوب شدن از طرف حضرت امام خامنه‌ای دام ظله الشریف، مسئول جدید نیروی قدس شده و از این به بعد این مسئولیت به عهده ایشان است. در جلسه‌ی اولی که من و تعدادی از برادران با ایشان داشتیم (البته طبق معمول فقط اسم شهیدان را می‌آوریم، نام زنده‌ها را الآن نمی‌گوییم) بنده بودم و حاج عماد رضوان الله تعالی علیه، بود، سید مصطفی بدرالدین رحمت الله علیه بود و برادران دیگری که الحمدلله هنوز زنده هستند. از همان دیدار حسی از نزدیکی روحی روانی و فکری به ما دست داد، طوری که انگار ده سال است ما حاج قاسم را می‌شناسیم و او هم ما را می‌شناسد. همان طور که می‌دانید، ذهنیت آدم از اولین دیدارش در هر رابطه‌ای تأثیرگذار است. اولین ذهنیت، اولین ساعت، اولین دیدار میان حاج قاسم و برادران مسئول و فرماندهان جهادی و سیاسی حزب الله ذهنیت بسیار خوب و مثبتی برای همکاری بود و رابطه ما از همان جلسه با حاج قاسم آغاز شد و تا زمان شهادت ایشان ادامه یافت.»

/////

/////

مشی فرماندهی حاج قاسم
سید حسن نصرالله در بخش دیگری ازگفت‌وگوی خود با العالم، به ویژگی‌های مکتب و مشی فرماندهی حاج قاسم در دوران فرماندهی نیروی قدس اشاره کرد و گفت:

«ایشان فرمانده یک نیرو در سپاه بود؛ می‌توانست در تهران بنشیند و به دیگران بگوید بیایید این‌جا. بعد با آن‌ها جلسه بگذارد و به حرف‌هایشان گوش بدهد و مسائلشان را به صورت طبیعی و خوب پیگیری کند. و مثلا هر شش ماه یا یک سال هم سری به لبنان و سوریه و عراق و اینها بزند. معمولا برخی فرماندهان این‌طوری رفتار می‌کنند. اما مکتب حاج قاسم یعنی رفتن به عرصه‌ی عملیات و میدان عمل. رفتن به سوی دیگران. از سال ۱۹۹۸، یعنی تقریبا ۲۰ سال پیش که حاج قاسم را شناختیم و رابطه‌مان با او شروع شد، دفعات خیلی کمی ما پیش او رفتیم. همیشه او بود که می‌آمد پیش ما. طبیعتا این حضور در عرصه و میدان باعث می‌شد این‌جا همه‌ی برادران را ببیند و خودش مستقیما به میدان برود و حرف رزمندگان و مجاهدان را بشنود. این کار مزیت خیلی زیادی در زمینه‌ی مدیریت و فرماندهی برایش ایجاد می‌کرد».

/////

نقش حاج قاسم در شکست خفت‌بار صهیونیست‌ها در سال ۲۰۰۰
در سال ۱۳۷۹ (۲۰۰۰) یعنی سه سال پس از آغاز فرماندهی حاج قاسم در نیروی قدس، رژیم غاصب صهیونیستی که ارتشش داعیه شکست‌ناپذیری داشت، در یک شکست مفتضحانه، از جنوب لبنان عقب‌نشینی کرد؛ در این پیروزی بزرگ برای محور مقاومت، نقش حاج قاسم بسیار برجسته بود؛ سید حسن نصرالله در همین زمینه می‌گوید: «اگر الان به اسناد و تاریخ مقاومت برگردیم می‌بینیم سال‌های ۹۸ و ۹۹ و ۲۰۰۰، یا به عبارتی در این دو یا سه سال، عملیات‌ها به لحاظ کمی و کیفی به وضوح پیشرفت داشته‌اند. چون حجم امکاناتی که بعد از مسئولیت‌ یافتن حاج قاسم در اختیار مقاومت قرار گرفت، به لحاظ کمی و کیفی خیلی زیاد بود. آن هم در کنار پی‌گیری‌های خودش، یعنی کمک‌های فکری و ارتباط دائم با برادران و آمادگی دائم برای حل مشکلات و کمبودها از نزدیک. همه‌ی این مسائل در دو سال منتهی به آزادسازی لبنان، موجب این پیشرفت شدید شد تا به آن پیروزی بزرگ انجامید».

حاج قاسم و جنگ ۳۳ روزه
بعد از پیروزی مقاومت در عقب راندن اشغالگران صهیونیستی از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰، حاج قاسم با تدبیر و دوراندیشی منحصر به فردی که داشت، پیش‌بینی کرد صهیونیست‌ها مجددا به لبنان حمله کنند؛ ۶ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۶ همین اتفاق افتاد؛ با این تفاوت که محور مقاومت و حزب‌الله لبنان در نتیجه اصرار و برنامه حاج قاسم و سایر فرماندهان برای آمادگی و تجدیدقوا، در اثر این حمله صهیونیست‌ها غافلگیر نشدند بلکه با برنامه‌ای مدون طی ۳۳ روز، شکست سنگینی را به صهیونیست‌ها تحمیل کردند.

تحلیل حاج قاسم از «نبرد تموز»
حاج قاسم طی مصاحبه‌ای که در مهر ماه سال ۹۸ با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری داشت، به تشریح و بررسی دلایل پنهان و آشکار جنگ ۳۳روزه که به «نبرد تموز» معروف است، پرداخت و از نیت شوم آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و ارتجاع عرب برای تغییر دموگرافی در جنوب لبنان و از بین بردن طائفه شیعه در این کشور پرده برداشت.

/////

رشادت‌های حاج قاسم در جنگ ۳۳ روزه 
سید حسن نصرالله در مصاحبه‌ای به نمونه‌ای از اقدام متهورانه و  جهادی و شبانه‌روزی حاج قاسم در جریان جنگ ۳۳ روزه  اشاره کرد؛ آنجا که سید مقاومت گفت: «در جنگ ۳۳ روزه جولای سال ۲۰۰۶ از تهران آمد دمشق. بعد با ما تماس گرفت و گفت من می‌خواهم بیایم ضاحیه جنوبی پیش شما. ما گفتیم یعنی چه؟! اصلا چنین چیزی امکان ندارد: همه پل‌ها را زده‌اند، راه‌ها بسته‌اند، هواپیما‌های جنگی اسرائیل هر هدفی را می‌زنند، شرایط کاملا جنگی است. اصلا نمی‌شود به ضاحیه و بیروت رسید. اما حاج قاسم اصرار کرد و گفت: اگر ماشین نفرستید خودم راه می‌افتم و می‌آیم! پافشاری کرد و خودش را رساند به ما و تمام مدت هم کنار ما ماند... در حوادث سوریه و عراق و مقابله با داعش، برادران عراقی می‌گفتند همیشه در خط مقدم بود. خب، این یک شاخص است. معمولا ژنرال‌ها پشت جبهه می‌نشینند و لشکر‌ها و تیپ‌ها یا گردان‌ها را مدیریت می‌کنند».

نقش حاج قاسم در پیروزی‌های مقاومت فلسطین
حاج قاسم در نبردها و پیروزی‌های مقاومت فلسطین برابر متجاوزان و اشغالگران صهیونیستی نیز نقش بی‌بدیلی ایفا کرد و رد تفکر و استراتژی عملیاتی وی در پیروزی‌های مقاومت فلسطین بر صهیونیست‌ها در نبردهای ۲۲ روزه (زمستان ۸۷) و  ۴۸ ساعته (آبان ۹۷) و ... آشکار بود.

سفرهای حاج قاسم به غزه
مسئولان حماس و فرماندهان گردان‌های شهید عزالدین قسام و فرماندهی سرایا (گردان‌های جهاد اسلامی) در غزه، بارها از نقش حاج قاسم در یاری رساندن به مقاومت فلسطین در نبرد با صهیونیست‌ها سخن گفتند. «احمد عبدالهادی»، یکی از رهبران حماس و نماینده این جنبش در لبنان، پس از شهادت حاج قاسم در مصاحبه‌ای گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس بار‌ها به نوار غزه سفر کرده بود و در ایجاد خطوط دفاعی مشارکت داشت.

/////

جهاد حاج قاسم و همرزمانش در نبرد با هیولای آمریکایی داعش
ایجاد یک گروه تروریستی - تکفیری سازمان‌یافته آخرین تیر ترکش آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و ارتجاع عرب برای تحقق توهم خاورمیانه جدید و تجزیه کشورهای منطقه بود؛ لذا آنها داعش را ساختند تا همچون هیولایی بر سر مردم منطقه آوار شود؛ اما جهاد حاج قاسم و همرزمانش در نبرد با این هیولا نمایان بود.

«لانه زنبور»؛ نام پروژه سری و مشترک دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی برای ایجاد داعش بود. اسناد این موضوع توسط «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق «آژانس امنیت ملی آمریکا» فاش شده است. آنطور که در اسناد افشاء شده توسط اسنودن آمده است، دو هدف اصلی این پروژه عبارت بودند از ۱- تجزیه کشور‌های منطقه غرب آسیا. ۲- حفظ موجودیت رژیم صهیونیستی. ابزار کار پروژه «لانه زنبور» نیز شناسایی و جذب تروریست‌ها و سلفی‌ها از تمام نقاط دنیا و اعزام آن‌ها به سوریه بود.

جنایت‌های سبعانه داعش
از ۸ آوریل ۲۰۱۳ (۱۹ فروردین ۱۳۹۲) که گروه تروریستی تکفیری داعش رسما در سوریه اعلام موجودیت کرد تا ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ (۳۰ آبان ۱۳۹۶) که با اعلام سرلشکر قاسم سلیمانی، قلمرو ادعایی این گروه تروریستی تکفیری، در سوریه و عراق مضمحل و منهدم شد، انواع و اقسام جنایت‌های سبعانه توسط اعضای آن با چراغ سبز آمریکا رخ داد. از سربریدن کودکان و پوست کندن زنده‌زنده‌ی مردان در مقابل خانواده‌های خود تا اسیر کردن دختران و زنان بی‌گناه و تجاوز به آنان و حتی سوزاندن زنده‌زنده‌ی افراد و ذبح دسته‌جمعی صد‌ها جوان.

همپوشانی آمریکا و داعش
یکی از نشانه‌های آشکار همپوشانی آمریکا و داعش، ماجرای سقوط شهر «رمادی» عراق است. بهار سال ۹۵، نیرو‌های آمریکایی مستقر در پایگاه «عین الاسد» در ۸۰ کیلومتری «رمادی»، کاروان بزرگی از نیرو‌ها و تجهیزات داعش را تا دروازه‌های شهر مشایعت کردند تا آن‌ها بدون هیچگونه مقاومتی از سوی نیرو‌های دولتی عراق، وارد شهر رمادی شوند و به جنایت و کشتار مردم این شهر بپردازند.

چند روز پس از سقوط شهر رمادی پایگاه خبری «بلومبرگ» به نقل از یک مقام اطلاعاتی - امنیتی آمریکایی نوشت که «اطلاعات قابل توجهی از برنامه حمله داعش به رمادی در اختیار داشتیم و تجمع عناصر و خودرو‌ها و ادوات جنگی سنگین داعش در حاشیه شهر رمادی را شاهد بودیم، اما دستوری برای اجرای حملات هوایی علیه کاروان داعش صادر نشد».

داعش و شرم‌آورترین جنایات
اعضای داعش مزدوران متوحشی بودند که نه تنها بویی از مکتب آسمانی اسلام نبرده بودند بلکه حتی به اصول عام انسانی نیز پایبند نبودند و تاسف‌بارترین و شرم‌آورترین جنایات را در طول ۶ سال در عراق و سوریه با حمایت پیدا و پنهان آمریکا و برخی رژیم‌های مرتجع منطقه و به ویژه رژیم صهیونیستی به بار آوردند.

حکومت خودخوانده و خون‌آشام داعش، سرانجام با مجاهدت فرماندهان و رزمندگان محور مقاومت و در رأس آنها حاج قاسم سلیمانی پایان یافت. در جریان این پیروزی و ظفرمندی، محور مقاومت شهدای والامقامی را تقدیم اسلام ناب و آرامش و امنیت مردم منطقه و حتی مردم جهان کرد.

حاج قاسم، فرمانده میدانی نبرد با داعش
در اکثر نبرد‌هایی که رزمندگان محور مقاومت در سوریه و عراق با عناصر تروریستی داعش داشتند، حاج قاسم یا مستقیما و بصورت میدانی فرماندهی آنرا برعهده داشت و یا بصورت غیرمستقیم، عملیات را هدایت می‌کرد.

/////

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به سه عملیاتی که در طول این ۶ سال، فرماندهی میدانی آن‌ها را «حاج قاسم» شخصا برعهده داشت.

پیروزی در «آمرلی» با درایت «حاج قاسم»
شهر «آمرلی» در استان صلاح‌الدین عراق به مدت ۸۰ روز تحت محاصره گروه تروریستی تکفیری داعش قرار داشت. در شهریور ماه سال ۹۳ با حملات ارتش عراق و حشد الشعبی این کشور این محاصره شکسته شد. فرمانده نبرد ظفرمندانه «آمرلی» کسی نبود جزء «حاج قاسم».

آزادسازی شهر شیعه نشین «آمرلی» و مجاهدت‌ها و ایثار نیرو‌های حشد الشعبی در نجات اقلیت ترکمن ساکن این شهر از چنگال متوحشان داعشی، بر محبوبیت بسیج مردمی عراق و «حاج قاسم» افزود.

خبرگزاری رویترز، شکست داعش در آمرلی را پیروزی عمده‌ای برای دولت عراق، نیرو‌های امنیتی و حشدالشعبی عراق دانست.
در پی شکست داعش در آمرلی و مناطق شرقی استان صلاح‌الدین با فرماندهی مستقیم حاج قاسم، تروریست‌های داعشی روحیه خود را از دست دادند و در موصل پایتخت خودخوانده خود نیز فرار را بر قرار ترجیح دادند.

var player = videojs('player_651354_2570043',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570043',{},function (data) {}); }));

نقش ژنرال سلیمانی در نبرد تکریت به روایت یک روزنامه آمریکایی
شهر «تکریت» مرکز استان صلاح‌الدین واقع در شمال بغداد از اوایل اسفند ۹۳ شاهد آغاز عملیات گسترده ارتش عراق و نیرو‌های بسیج مردمی این کشور برای آزادسازی این شهر از دست گروه تروریستی تکفیری داعش بود.

حاج قاسم در همان مقطع زمانی اول اسفند ۹۳، وارد شهر تکریت شد و در بدو ورود به این شهر مورد استقبال گرم فرماندهان ارتش و نیرو‌های مقاومت و رزمندگان عراقی قرار گرفت.

بدین ترتیب عملیات آزادسازی شهر تکریت با رمز «یا لثارات الحسین» توسط حاج قاسم سلیمانی در نخستین روز‌های اسفند ۹۳ آغاز شد.

سرانجام در ۱۱ فروردین ۹۴، «حیدر العبادی» نخست وزیر وقت عراق خبر داد که شهر تکریت به طور کامل آزاد شده است و پرچم این کشور بر فراز ساختمان استانداری این شهر به اهتزاز درآمده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال ۱۷ اسفند ۹۳ با اشاره به عملیات آزادسازی تکریت و استان صلاح‌الدین، نقش ژنرال قاسم سلیمانی را در بسیج نیرو‌های مردمی عراق و هماهنگی نیرو‌ها مورد تأکید قرار داد.

/////

آزادسازی «البوکمال» با فرماندهی «حاج قاسم»؛ پیروزی در «ام‌المعارک»
شهر «البوکمال» در مرز سوریه و عراق آخرین پایگاه شهری داعش محسوب می‌شد. آزادسازی این شهر از مهم‌ترین نقاط عطف در مرحله پایانی مبارزه با گروه تروریستی داعش در سوریه بود. نبرد البوکمال را متخصصان نظامی وحاضران در صحنه نبرد، «ام المعارک» نامیدند. نبردی که حاج قاسم فرماندهی اصلی آنرا برعهده داشت.

شهر بوکمال از آن جهت که یکی از سه شهر بزرگ استان بیابانی دیرالزور است، دارای اهمیت استراتژیک می‌باشد؛ از اینرو آمریکایی‌ها نیز به هیچ وجه تمایل نداشتند که نمایندگان پنهانشان یعنی عناصر داعش در این شهر متحمل شکست شوند، لذا تا آخرین لحظه مبادرت به اعزام نیرو و تجهیزات برای داعشی‌های گرفتار در این منطقه کردند.

آمریکایی‌ها حتی قصد داشتند تا نیرو‌های کرد تحت حمایت خود موسوم به «قسد» را هر چه سریع‌تر به البوکمال رسانده و این شهر را توسط آنان تصرف کنند تا مانع عملیات رزمندگان محور مقاومت در این منطقه استراتژیک شوند.

از منظر آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، البوکمال یک شاهراه ارتباطی زمینی میان عراق و سوریه است که تسلط محور مقاومت بر آن تنها به معنای از دست رفتن آخرین پایگاه داعش نبود؛ بلکه این امر کابوسی بی‌پایان برای موجودیت نامشروع رژیم کودک کشی همچون رژیم صهیونیستی است.

/////

مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی ایجاد مسیر ارتباطی زمینی بین ایران و سوریه از طریق عراق را خط قرمز خود در تحولات میدانی منطقه توصیف کرده بودند و به آمریکا فشار می‌آوردند که مانع سیطره محور مقاومت بر منطقه البوکمال شود، اما آمریکایی‌ها در این امر ناتوان بودند؛ به همین سبب «آکادمی مطالعات امنیت داخلی تل‌آویو» پس از فتح البوکمال توسط رزمندگان محور مقاومت اعلام کرد که ایجاد این پل زمینی بین ایران و دولت سوریه و حزب الله از طریق عراق تهدید موجودیتی نهفته‌ای برای اسرائیل به شمار می‌رود.

البوکمال گذرگاه اصلی میان دو کشور سوریه و عراق است و میان ارتش سوریه و عراق و نیرو‌های مقاومت از یک سو و آمریکایی‌ها از سوی دیگر برای تسلط بر این گذرگاه استراتژیک، رقابتی سخت وجود داشت که در نهایت محور مقاومت توانست با فرماندهی مستقیم «حاج قاسم» پیروز «أم المعارک» شده و بر این گذرگاه اصلی و استراتژیک مسلط شود.

پیام نابودی شجره خبیثه داعش
در تاریخ ۳۰ آبان ۹۶، در پی پیروزی تاریخ‌ساز جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری و پایان یافتن سیطره داعش که با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی - صهیونیستی در «ابوکمال» رقم خورد؛ سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیام مهمی به محضر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) منتشرکرد.

در متن این پیام آمده بود: «شش سال قبل فتنه‌ای خطرناک شبیه فتنه‌های زمان امیرالمؤمنین (علیه السلام) که فرصت و حلاوت درک حقیقی اسلام ناب محمدی (ص) را از مسلمانان سلب نمود این بار پیچیده و آغشته به سمّ صهیونیسم و استکبار همچون طوفانی ویرانگر، عالم اسلامی را درنوردید. این فتنه خطرناک و مسموم با هدف آتش افروزی وسیع در عالم اسلامی و درگیر نمودن مسلمانان با یکدیگر، توسط دشمنان اسلام ایجاد گردید. حرکت خبیثانه ای که تحت نام "حکومت اسلامی عراق و شام" در همان ماه های اولیه موفق شد با اغفال دهها هزار جوان مسلمان دو کشور ، بسیار اثر گذار و سرنوشت ساز عالم اسلامی "عراق" و "سوریه" را دچار بحران بسیار خطرناکی کند و صد ها هزار کیلومتر مربع از اراضی این کشورها را همراه با هزاران روستا، شهر و مراکز مهم استانی به تصرف درآورد و هزاران کارگاه و کارخانه و زیرساخت های مهم این کشور ها از جمله، راهها، پل ها، پالایشگاهها، چاهها و خطوط نفت و گاز و نیروگاه های برق و موارد دیگری از این نوع را تخریب نمودند و شهرهای مهمی همراه با آثار گران بهای تاریخی و تمدن ملی آنها را با بمب گذاری از بین برده و یا سوزاندند.

اگر چه آمار خسارت های وارده قابل احصاء نیست اما بررسی های اولیه حاکی از پانصد میلیارد دلار می باشد. در این حادثه، جنایات بسیار دردناکی که غیر قابل نمایش است رخ داد؛ از جمله: سربریدن کودکان یا پوست کندن زنده زنده مردان در مقابل خانواده های خود، به اسارت گرفتن دختران و زن های بی گناه و تجاوز به آنان، سوزاندن زنده زنده افراد و ذبح دسته جمعی صدها جوان. مردم مسلمان این کشورها متحیر از این طوفان مسموم, بخشی گرفتار خنجرهای برنده جنایتکاران تکفیری گردیدند و میلیون ها نفر دیگر خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره شهرها و کشورهای دیگر شدند.  در این فتنه سیاه، هزاران مسجد و مراکز مقدس مسلمانان تخریب و یا ویران گردید و بعضاً مسجد را به همراه امام جماعت و نماز‌گزاران آن با هم منفجر نمودند.بیش از شش هزار جوان فریب خورده به نام دفاع از اسلام به صورت انتحاری با خودروهای پر از مواد منفجره خود را در میادین، مساجد، مدارس، حتی بیمارستانها و مراکز عمومی مسلمان ها منفجر کردند؛ که در نتیجه این اعمال جنایتکارانه ده ها هزار مرد، زن و کودک بی گناه به شهادت رسیدند.

تمامی این جنایت ها بنا به اعتراف عالی ترین مقام رسمی آمریکا که هم اکنون ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد توسط رهبران و سازمان های مرتبط با آمریکا طراحی و اجرا گردیده است کما اینکه همچنان این روش توسط رهبران کنونی آمریکا در حال طراحی و اجرا است. آنچه پس از لطف خداوند سبحان و عنایت خاص رسول معظم اسلام (صل الله علیه و آله) و اهل بیت گرانقدرش باعث شکست این توطئه سیاه و خطرناک گردید، رهبری خردمندانه و هدایت های حکیمانه حضرت مستطاب عالی و مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سیستانی بود که موجب بسیج کلیه امکانات برای مقابله با این طوفان مسموم گردید. یقیناً پایداری دولت های عراق و سوریه و پایمردی ارتش ها و جوانان این دو کشور خصوصاً حشدالشعبی مقدس و دیگر جوانان مسلمان سایر کشورها با حضور مقتدرانه و محوری حزب الله به رهبری سید پر افتخار آن، جناب سید حسن نصرالله (حفظه الله تعالی )نقش تعیین کننده ای در به شکست کشاندن این حادثه خطرناک داشتند.

قطعاً نقش ارزشمند ملت و دولت خدمتگذار جمهوری اسلامی خصوصاً ریاست محترم جمهوری اسلامی، مجلس، وزارت دفاع و سازمان های نظامی و انتظامی و امنیتی کشورمان در حمایت از دولت ها و ملت های کشورهای فوق الذکر قابل تقدیر است. حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم و به نمایندگی از کلیه فرماندهان و مجاهدین گمنام این صحنه و هزاران شهید و جانباز مدافع حرم ایرانی، عراقی، سوریه ای، لبنانی، افغانستانی و پاکستانی که برای دفاع از جان و نوامیس مسلمانان و مقدسات آنان جان خود را فدا کردند این پیروزی بسیار بزرگ و سرنوشت ساز را به حضرت عالی و ملت بزرگوار ایران اسلامی و ملت های مظلوم عراق و سوریه و دیگر مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم و پیشانی شکر را در مقابل پیشگاه خداوند قادر متعال به شکرانه این پیروزی بزرگ بر زمین می ساییم».

/////

احساس امنیت در مجاورت خطر!
علی ایحال، گلوله برفی گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه شکل گرفت و با اشغال ۷۰ درصد از خاک این کشور به عراق نیز رسیدند و تا نزدیکی بغداد پیش رفتند و تبدیل به بهمن و هیولا شدند. با این حال مردم ما بواسطه رشادت‌های سردار سلیمانی و مدافعان حرم و چتر امنیتی ایجاد شده توسط نیرو‌های مسلح، هم در امنیت به سر می‌بردند و هم احساس امنیت داشتند و یکپارچه حامی و مدافع سردار سلیمانی و نیرو‌های جان برکفش بودند.

حتی زمانی که چند تروریست خرده‌پای وابسته به داعش آمریکایی در روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۶ (۱۲ رمضان ۱۴۳۸) اقدام به ترقه بازی در ساختمان مجلس و حرم مطهر امام راحل کردند و ۱۸ تن از هموطنانمان را به شهادت رساندند، مردم ما ذر‌ه‌ای از هیولای داعش نهراسیدند چرا که خود را مستظهر به ایثار و جانفشانی مدافعان حرم و وطن و سردار رشیدشان حاج قاسم می‌دانستند.

اگر حاج قاسم نبود...

البته در آن مقطع زمانی (خرداد ۹۶) وقتی تشییع پیکر شهدای جنایت تروریستی داعش در ساختمان مجلس، برگزار شد؛ خیل عظیم تشییع‌کنندگان با زبان روزه شعار‌های قابل تاملی سر می‌دادند و پلاکارد‌هایی با مضامین قابل توجه حمل می‌کردند؛ در یکی از این پلاکارد‌ها که در دستان تعداد کثیری از تشییع کنندگان قرار داشت، این شعار حک شده بود: «اگر مدافعان حرم نبودند، چه می‌شد؟»

اگر حاج قاسم نبود...

اگر حاج قاسم نبود...

اعطای نشان عالی ذوالفقار
اما در پی مجاهدت‌ها و افتخار آفرینی‌های حاج قاسم سلیمانی فرمانده محبوب و مردمی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کشور عزیزمان در عرصه حمایت از جبهه مقاومت و خنثی‌سازی تهدیدات جبهه دشمن ضد امنیت میهن اسلامی، عصر روز یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) فرمانده معظم کل قوا، «نشان ذوالفقار» را به وی اعطا کردند.

/////

بیانات رهبر انقلاب در مراسم اعطای نشان عالی ذوالفقار به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به شرح ذیل است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مجاهدت‌های در راه خدا با این چیز‌ها قابل مقابله و قابل جبران نیست. خدای متعال می‌فرماید:«إِنَّ اللهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللهِ فَیَقْتُلُونَ وَ یُقْتَلُونَ» (۱) آنچه در برابر مجاهدت در راه خدا وجود دارد و خدای متعال در مقابل تقدیم کردن و روی دست گرفتن جان و مال در راه خدا قرار داده، بهشت است، رضای خدا است. آن چیز‌هایی که در دست و بال ما است -چه تشکّر زبانی‌مان، چه تشکّر عملی‌مان، چه نشانمان، چه درجه‌ای که میدهیم- چیز‌هایی است که بر حسب محاسبات مادّیِ دنیایی قابل ذکر است، امّا بر حسب محاسبات معنوی و الهی قابل ذکر نیست. الحمدلله همه‌ی شما‌ها این مجاهدت‌ها را کردید، تلاش کردید. الحمدلله خدای متعال به این برادر بسیار عزیزمان -آقای سلیمانی- (۲) هم توفیق داده. ایشان بارها، بارها، بار‌ها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند، در راه خدا، برای خدا و مخلصاً لِلّه؛ و مجاهدت کرده‌اند. ان‌شاءالله خدای متعال به ایشان اجر بدهد و تفضّل کند و زندگی ایشان را با سعادت، و عاقبت ایشان را با شهادت قرار بدهد، البتّه نه حالا. هنوز سال‌ها جمهوری اسلامی با ایشان کار دارد. امّا بالاخره آخرش ان‌شاءالله شهادت باشد. ان‌شاءالله مبارکتان باشد.

۱) سوره‌ی توبه، بخشی از آیه‌ی ۱۱۱: «درحقیقت، خدا از مؤمنان، جان و مالشان را به [بهای]اینکه بهشت برای آنان باشد، خریده است؛ همان کسانی که در راه خدا میجنگند و میکُشند و کشته میشوند....»
۲) سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

برای دیدن تصاویر، اعطای نشان ذوالفقار به سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، اینجا کلیک کنید.

حاج قاسم سلیمانی اولین فرماندهی است که پس از انقلاب نشان ذوالفقار دریافت می‌کند. فرمانده نیروی قدس سپاه پیش‌تر نیز سه نشان «فتح» دریافت کرده است.
 
نشان «ذوالفقار»٬ عالی‌ترین نشان نظامی است که به پاس رشادت‌ها و موفقیت در فرماندهی از سوی فرمانده معظم کل قوا اعطاء می‌شود. این نشان طبق «آئین نامه اهدا نشان‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران»، به «فرماندهان عالی‌رتبه و روسای ستادهای عالیرتبه در نیروهای مسلح» اهدا می‌شود که «تدابیر آنها در طرح ریزی و هدایت عملیات های رزمی موجب حصول نتایج مطلوب شده باشد».
ترور ناجوانمردانه به دست شقی‌ترین اشقیاء
اما آمریکایی‌ها که توطئه‌های خود در منطقه غرب آسیا را بواسطه درایت و شجاعت فرمانده رشید محور مقاومت یعنی حاج قاسم سلیمانی، شکست‌خورده می‌دیدند، سرانجام دست به جنایت بزرگ زدند و سردار رشید امت اسلام را ناجوانمردانه ترور کردند.
/////
 
بامداد روز جمعه ۱۳دی ۹۸ در پی حمله هوایی نیرو‌های متجاوز و تروریست آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سرباز ولایت و امت اسلامی سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده فداکار شجاع و بی‌نظیر نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از عمری مجاهدت، فداکاری و نقش آفرینی‌های ماندگار و پر افتخار در راه اعتلای اسلام و دفاع از قرآن و اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و سرافرازی ایران عزیز، به شهادت رسید.
 

در این حمله جنایات‌بار چند تن از همراهان وی و نیز فرماندهان و رزمندگان حشدالعبی قهرمان عراق از جمله مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس به شهادت رسیدند.

جزئیات شهادت حاج قاسم
ایرج مسجدی سفیر کشورمان در عراق درخصوص جزئیات شهادت سردار سلیمانی، گفت: ساعت ۱ بامداد روز جمعه ۱۳دی ۹۸ ،  دو خودرویی که در حال انتقال شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی مهندس از فرودگاه بغداد به سمت شهر بغداد بودند، مورد حملات موشکی نیرو‌های آمریکا قرار گرفتند و همه سرنشینان این دو خودرو که ۱۰ نفر شامل محافظان و همراهان بودند، به شهادت رسیدند.

اما در واکنش به اقدام جنایتکارانه و خبیثانه آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و هراهانش، مقامات و مسئولان کشورمان و پرچمداران محور مقاومت، با صدور پیام‌هایی ضمن تبریک و تسلیت شهادت این سردار رشید امت اسلام، بر «انتقام سخت» از قاتلان سردار تاکید کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان بویژه مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس را تبریک و تسلیت گفتند و با تأکید بر اینکه انتقام سختی در انتظار جنایتکاران حادثه دیشب خواهد بود، خاطرنشان کردند: خط جهاد و مقاومت با انگیزه مضاعف ادامه خواهد یافت، همه دلبستگان مقاومت خونخواه شهید سلیمانی هستند و ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.

انتقام سخت از قاتلان آمریکایی حاج قاسم سلیمانی

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در ابتدای نشست روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان سراسر کشور با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم است، شهادت سردار سرافراز سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه ایشان را به محضر مبارک حضرت، ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری و امت اسلامی تسلیت گفت و بیان داشت: این حرکت آمریکایی‌ها بی پاسخ نخواهد ماند و پاسخ سختی از ناحیه امت اسلامی دریافت خواهند کرد.

////

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش به شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: قصاص عادلانه قاتلان جنایتکار که از بدترین اشرار جهان هستند، مسئولیت و وظیفه تمامی مقاومان و مجاهدان سرتاسر جهان خواهد بود.

انتقام سخت از قاتلان آمریکایی حاج قاسم سلیمانی

شورای عالی امنیت ملی نیز با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری در پیام خود فرمودند انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون پاک سردار سلیمانی آغشته کردند. این جنایتکاران با انتقام سخت منتقمین خون سردار سلیمانی در زمان و مکان مناسب روبرو خواهند شد... شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در جلسه فوق‌العاده امروز خود با بررسی ابعاد مختلف این حادثه، تصمیمات مقتضی را اتخاذ نموده و بدین وسیله اعلام می‌کند رژیم ایالات متحده آمریکا مسئول عواقب کلیه تبعات این ماجراجویی جنایتکارانه خواهد بود.

ستاد کل نیرو‌های مسلح با صدور بیانیه‌ای با تبریک و تسلیت شهادت شهادت سردار سلحشور سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی و جمعی دیگر از همرزمانش در اقدام تروریستی توسط رژیم آمریکا، تاکید کرد: بی‌شک دستور دهندگان و عاملان این جنایت باید منتظر انتقام سخت و پشیمان کننده باشند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به ولی امر مسلمین ،آحاد امت اسلامی بویژه ملت شهید پرور و حماسه ساز ایران و رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی منطقه اطمینان داد با انتقام سخت خون‌های پاک و به ناحق ریخته شده این شهیدان والامقام از جنایتکاران ، راه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط همرزمان آن عزیز در این نهاد انقلابی و مردمی با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.

علی لاریجانی رئیس مجلس، در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، ضمن تسلیت شهادت حاج قاسم سلیمانی فرمانده شجاع و فداکار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: خطایی که آمریکایی‌ها در این قضیه کردند، خطایی راهبردی بود و تاوان آن جفایی که به ملت ایران کردند و سردار عظیم الشانی را گرفتند،خواهند داد.

انتقام سخت از قاتلان آمریکایی حاج قاسم سلیمانی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور با تسلیت شهادت سردار بزرگ اسلام و ایران، فرمانده شجاع سپاه قدس، سردار سپهبد قاسم سلیمانی و تعدادی از همراهان ایشان به‌ویژه مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس، به دست آمریکای متجاوز و جنایت‌پیشه، تاکید کرد: بی‌تردید انتقام این جنایت هولناک را ملت بزرگ ایران و دیگر ملت‌های آزاده منطقه، از امریکای جنایتکار خواهند گرفت.

سایر مسئولان کشوری و لشکری نیز طی پیام‌ها و موضع‌گیری‌های جداگانه‌ای شهادت حاج قاسم را تبریک و تسلیت گفتند و بر انتقام سخت از آمریکای تروریست تاکید کردند.

اما از همان نخستین ساعات مخابره خبر حزن‌انگیز شهادت حاج قاسم، مردم سراسر ایران و عراق و دوستداران محور مقاومت در سراسر منطقه و همه آزادیخواهان جهان، با برپایی تجمعاتی یاد سردار دلها را زنده نگه داشتند.

از ۱۳ دی تا ۱۸ دی ۹۸ خیزش ده‌ها میلیون ایرانی و عراقی قدرشناس در تکریم و  بدرقه سردار پر افتخار مقاومت اسلامی سید شهیدان مدافع حرم «سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی» و مجاهد کبیر و پرچمدار مبارزات ضد استکباری «ابومهدی المهندس» و یارانشان، چشم جهان را خیره کرد.

ایران و عراق در سوگ حاج قاسم و یارانش
ابتدا در روز شنبه ۱۴ مرداد ۹۸ مردم شهر‌های مختلف عراق از جمله کاظمین، بغداد، نجف و کربلا، پیکر‌های مطهر حاج قاسم و یارانش را با شعار‌های «نه به آمریکا»، «مرگ بر آمریکا» و «اخراج تروریست‌های رژیم آمریکا» تشییع کردند.

روز یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۸ در سومین روز از شهادت جانگداز سپهبد حاج قاسم سلیمانی، سردار امت اسلام و سیدالشهدای مقاومت و همرزمان غیورش، سراسر ایران اسلامی با حضور گسترده و بی‌نظیر خود با حاج قاسم بیعت کردند.

صبح روز یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۸  پس از ورود پیکر مطهر سپهبد قاسم سلیمانی به میهن اسلامی‌مان، ابتدا مردم غیور و میهن‌پرست استان خوزستان در شهر اهواز حماسه آفرینی کردند و مراسم تشییع باشکوهی برای حاج قاسم برگزار کردند.

////

وداع با سردار دل‌ها

سپس نوبت مردم خون‌گرم خراسان و مجاوران مضجع منور امام رضا(ع) بود که حماسه بیافرینند و الحق که مردم مشهد و سراسر خراسان با حضور میلیونی خود در مراسم تشییع پیکر مطهر حاج قاسم، حماسه آفرینی کردند و چشمان هر بیینده‌ای را به حیرت واداشتند.

وداع با سردار دل‌ها

وداع با سردار دل‌ها

اما حضور مردم در خیابان‌ها برای تجدید بیعت با حاج قاسم فرمانده مخلص و خداجوی محور مقاومت فقط منحصر به خوزستان و خراسان نبود، بلکه در همان روز یکشنبه ۱۵ مرداد ۹۸ نیز به مانند دو روز گذشته آن، مردم سراسر ایران اسلامی در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمدند تا یاد و خاطره سپهبد حاج قاسم سلیمانی را زنده نگه دارند و با سیدالشهدای مقاومت تجدید بیعت کنند.

وداع با سردار دل‌ها

روز دوشنبه ۱۶ دی ۹۸ در تهران حقیقتا روز رستاخیز بود؛ قیام چند میلیونی مردم تهران در تکریم سردار شهیدشان، قیامتی به پا کرد. تا چشم کار می‌کرد مردمی دیده می‌شد که برای بدرقه حاج قاسم از بامداد به خیابان‌ها آمده‌ بودند.

///

جمعیت روز ۱۶ دی ۹۸ تهران را پس از راهپیمایی‌های سالانه اربعین می‌توان بزرگترین اجتماع بشری طی یک دهه اخیر دانست.

شاید این جمله کلیشه‌ای باشد، اما به هر حال، ذکرش ترجیع‌بند همه حضور‌های حماسی مردم است؛ روز ۱۶ دی ۹۸ از خرد و کلان، پیر و جوان، کهتر و مهتر، زن و مرد ... همه آماده‌ بودند تا از سردار امت اسلام و مالک اشتر زمان قدردانی کنند. هم او که برای امنیت و ناموس و شرف این مردم، روز و شب، در سرما و گرما در دشت‌ها و کوه‌ها، جهاد و مجاهدت مخلصانه می‌کرد.

رستاخیز تهران

سردار رشیدی که از دشت‌آزادگان و بستان و سوسنگرد تا جرف‌الصخر و آمرلی و البوکمال، بیش از ۴۰ سال به نبرد با دشمنان خدا و انسانیت پرداخت و خواب راحت را از چشمان وحوش بعثی و تکفیری و سایر حرامیان ربود و در نهایت به دست شقی‌ترین آحاد بشر یعنی آمریکا که ارباب همان بعثی‌ها و تکفیری‌هاست به شهادت رسید.

روز شنبه ۱۴ دی ۹۸ در کاظمین و بغداد و کربلا و نجف، روز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در اهواز و مشهد و روز دوشنبه ۱۶ دی ۹۸ در کانون اوج و شکوه در تهران در ام‌القری جهان اسلام، میلیون‌ها نفر پیکر مطهر حاج قاسم و همرزمان والامقامش را تشییع کردند. تشییع را بدرقه معنا کرده‌اند، اما میلیون‌ها نفری که برای وداع با حاج قاسم آمده بودند فقط به بدرقه اکتفا نکردند؛ آن‌ها رزمایش کردند، رزمایش شهادت؛ تکبیر گفتند، تکبیر جهاد؛ دعا کردند، دعای ظهور؛ فریاد برآوردند، فریاد انتقام.

رستاخیز تهران

var player = videojs('player_963353_2570041',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570041',{},function (data) {}); }));

پیکر مطهر «حاج قاسم» و یارانش پس از تشییع باشکوه و تاریخی در شهر‌های کاظمین، بغداد، کربلا، نجف، اهواز، مشهد و تهران در بعدازظهر روز دوشنبه ۱۶ دی ۹۸ به شهر مقدس قم منتقل شد و پس از وداع مردم این شهر، این پیکرهای مطهر برای تشییع و خاکسپاری به کرمان منتقل شد.

سرانجام در روز سه‌شنبه ۱۷ دی ۹۸، پیکر مطهر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش پس از طواف حرم مطهر حضرت علیّ بن أبی طالب (ع) در نجف اشرف، حرمین شریفین حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و حضرت ابوالفضل العبّاس (ع) در کربلای معلی، حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد مقدس، حرمین شریفین امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) در کاظمین، حرم حضرت معصومه (س) در قم و مسجد مقدس جمکران به کرمان دیار کریمان زادگاه حاج قاسم رسید.

در کرمان،دیار کریمان و استان زادگاه حاج قاسم نیز میلیون‌ها ایرانی برای تشییع و سپس تدفین پیکر مطهر حاج قاسم حضور یافتند و حماسه‌ای شگفت‌انگیز رقم زدند؛ انبوه جمعیت شرکت‌کننده در مراسم تشییع و تدفین حاج قاسم در کرمان به قدری زیاد و خیره‌کننده بود که انجام مراسم خاکسپاری پیکر مطهر حاج قاسم چندین بار به تعویق افتاد. 

سراسر ایران اسلامی همچنان در سوگ سردار رشید امت اسلام

سرانجام سحرگاه روز چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸  پیکر مطهر حاج قاسم به خاک سپرده شد. این تدفین همزمان با ضرب انتقام سپاه از تروریست‌های آمریکایی در عین‌الاسد، بود.

var player = videojs('player_505423_2570038',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570038',{},function (data) {}); }));

نگاهی به زندگی جهادی حاج قاسم/ از «قنات ملک» تا «معراج»

var player = videojs('player_338387_2570027',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570027',{},function (data) {}); }));

انتقام سخت
ساعت یک و ۲۰ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ یعنی درست ۱۲۰ ساعت پس جنایت آمریکایی‌ها در ترور ناجوانمردانه حاج قاسم، وعده صادق مقامات کشورمان محقق شد و پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق و نزدیک مرز سوریه، مورد اصابت ۱۳ فروند موشک از نوع موشک‌های «فاتح» و «قیام» نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت. در جریان این حمله غیورانه، چندین دستگاه تجهیزات و ادوات جنگی پیشرفته آمریکایی‌ها منهدم شد و تروریست‌های آمریکایی بسیاری تلف شدند.

///////

///////

ساعاتی پس از این حمله کوبنده سپاه ایران اسلامی به پایگاه تروریست‌های آمریکایی در عین‌الاسد، یعنی در صبح چهارشنبه ۱۸ دی به وقت تهران، شورای امنیت ملی آمریکا در واشنگتن برای بررسی ابعاد حمله به عین‌الاسد، تشکیل جلسه داد و منابع آمریکایی اعلام کردند ترامپ بعد از این جلسه، نشست خبری مهی برگزار می‌کند. جلسه شورای امنیت ملی آمریکا پایان یافت، اما خبری از نشست خبری مهم! ترامپ نشد.

تپق‌های سردسته تروریست‌ها از ترس!
سرانجام چهارشنبه شب (به وقت تهران) ۱۸ دی، حدود ۱۸ ساعت پس از ویران شدن یکی از مجهزترین و بزرگترین پایگاه‌های خارجی آمریکا یعنی عین‌الاسد توسط موشک‌های سپاه پاسداران، نشست خبری ترامپ برگزار شد. رئیس رژیم آمریکا در این نشست خبری در حالیکه صدایش می‌لرزید و تپق‌های بیشمار ناشی از ترس در سخنانش هویدا بود، تلویحا دست‌های خود را به نشانه تسلیم بالا برد و اعلام کرد: واکنشی به حمله ایران نشان نمی‌دهیم و مایلیم با ایران بر روی اشتراکات کار کنیم!

ترامپ البته در همین نشست خبری (چهارشنبه ۱۸ دی) خود به دروغی آشکار نیز متوسل شد و مدعی شد: حمله ایران به عین‌الاسد، خسارات مختصری داشته است!

این نشست خبری ترامپ از دو بُعد مورد توجه تحلیلگران جهانی قرار گرفت؛ نخست از این بُعد که ترامپ آشکارا در مقابل قدرت ایران وادار به عقب نشینی شد و دوم از این بُعد که ترامپ در مورد تلفات نیرو‌های آمریکایی در حمله به عین‌الاسد، به دروغ متوسل شد. البته دروغ گویی ترامپ در مورد تلفات آمریکایی‌ها در عین‌الاسد، در نشست داووس سوییس (۲ بهمن) هم تکرار شد.

فعلاً فقط یک «سیلی»
به هر ترتیب، یکی از نشانه‌های تغییر معادلات منطقه در دوران پس از شهادت حاج قاسم، از بُعد نظامی، واقعه عین‌الاسد بود. واقعه‌ای که به تصریح فرمانده معظم کل قوای کشورمان فقط یک «سیلی» به آمریکایی‌ها در واکنش به ترور سردار سلیمانی بود، اما همین سیلی چنان زلزله‌ای در ساختار نظامی و سیاسی آمریکا ایجاد کرد که تا مدت‌ها نقل محافل آمریکایی‌ها  بود و به نظر می‌رسد تبعات آن تا مدت‌ها گریبانگیر سردمداران فعلی رژیم آمریکا خواهد بود.

نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق
اما ترور سپهبد سلیمانی که مهمان دولت عراق بود، توسط آمریکای جنایتکار در فرودگاه بغداد صورت گرفت. این عملیات جنایتکارانه نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور عراق قلمداد می‌شد؛ لذا نمایندگان پارلمان عراق در روز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ طی نشستی فوق‌العاده به ریاست «محمد حلبوسی»  به طرح خروج نظامیان آمریکایی رای مثبت دادند. بر اساس مصوبه پارلمان عراق، دولت عراق ملزم به پایان دادن حضور نظامیان بیگانه در این کشور شد.

////

تصویب اخراج تروریست‌های آمریکایی از عراق
نمایندگان پارلمان عراق با استناد به مواد ۵۹ و ۱۰۹ قانون اساسی این کشور و وظیفه ملی و نظارتی خود در راستای حفظ امنیت و حاکمیت عراق بر اراضی و مردم این کشور مصوب کردند که دولت عراق درخواست کمک از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را فسخ کند و برای پایان دادن به حضور نیرو‌های خارجی در این کشور و جلوگیری از استفاده آن‌ها از حریم هوایی، زمینی و دریایی عراق اقدام کند.

شکایت عراق از آمریکا در سازمان ملل
همچنین طبق مصوبه روز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ پارلمان عراق دولت این کشور باید از طریق وزیر خارجه٬ فورا از آمریکا به دلیل تجاوزات و نقض خطرناک امنیت و حاکمیت عراق به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت کند و تحقیقات را در بالاترین سطوح برای شناخت ابهامات تجاوز آمریکا به فرودگاه بغداد و ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس که مقام علی رتبه نظامی کشور عراق بود انجام دهد. 

شعار «مرگ بر آمریکا» در پارلمان عراق
نمایندگان پارلمان عراق پس از آنکه با اکثریت آراء طرح اخراج نظامیان تروریست آمریکایی را تصویب کردند، یکصدا شعار استکبارستیزانه «مرگ بر آمریکا» را سر دادند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق نیز در همان روز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ با حضور در پارلمان عراق موافقت خود را با طرح اخراج نظامیان تروریست آمریکایی اعلام کرد.

خیز نمایندگان برای مقابله با آمریکا
اما مجلس شورای اسلامی ایران نیز ۴۸ ساعت پس از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان تروریست آمریکایی، در نخستین طرح سه فوریتی تاریخ خود، طرح اقدام علیه آمریکا را با رأی قاطع نمایندگان و بدون رآی مخالف تصویب کرد.

////

روز سه‌شنبه ۱۷ دی ۹۸ هم‌راستا با بیعت میلیونی مردم مقاوم کشورمان با «سرداران مقاومت» در جای جای ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی هم طرح‌های ضد آمریکایی را در دستور کار جلسه علنی خود قرار داد.

تغییر معادلات منطقه‌ای پس از شهادت حاج قاسم
علی‌ایحال، ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکای جنایتکار، معادلات منطقه را تغییر داد؛ در این معادلات جدید، دست برتر نظامی و ژئوپلیتیکی و مردمی، با ایران است.

شهادت حاج قاسم، از یکسو عزم ملت‌های منطقه را برای بیرون راندن اشغالگران تروریست آمریکایی از منطقه ما جزم کرد و به نوعی یک همبستگی اجتماعی بین‌المللی در سطح منطقه غرب آسیا با قدر مشترک «نفرت از آمریکا» پدید آورد که نشانه آن در تظاهرات میلیونی روز جمعه چهارم بهمن مردم عراق تجلی یافت و از سویی دیگر، انگیزه گروه‌های محور مقاومت را برای نبرد با تروریست‌های آمریکایی صدچندان کرد.

تقارن یوم‌الله ۲۲ بهمن و اربعین حاج قاسم
یوم‌الله ۲۲ بهمن سال ۹۸  تقارن مبارکی داشت با اربعین سالار شهیدان محور مقاومت حاج قاسم سلیمانی. حاج قاسمی که وجودش برای انقلاب می‌تپید و هر قدم و کلامش برای استحکام این انقلاب بود. این شهید والامقام در مقاطع مختلف، تحت فرمان رهبران الهی انقلاب اسلامی یعنی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، در بقا و حدوث این انقلاب نقش‌آفرین بود و با رشادت‌ها و تدابیر نظامی و امنیتی خود مسئولیت‌های محوله را به نحو احسن ایفا می‌کرد. از رشادت در شلمچه و کانال ماهی در عملیات کربلای پنج در دوران دفاع مقدس تا حفظ امنیت مرز‌های شرقی کشور و مبارزه با اشرار و باند‌های مخوف مواد مخدر؛ از مجاهدت‌ها در جنگ ۳۳ روزه با دشمن صهیونیستی تا ازاله کردن یکی از سفاک‌ترین گروه‌های تروریستی - تکفیری تاریخ یعنی داعشِ آمریکایی.

لذا، در روز ۲۲ بهمن ۹۸، مردم سراسر ایران هم چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی‌شان را گرامی داشتند و هم با حاج قاسم عزیزشان، بیعتی مجدد کردند. شعار محوری راهپیمایی ۲۲ بهمن ۹۸ که هم‌زمان با اربعین شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در بیش از پنج هزار نقطه از کشور عزیزمان برگزار شد، «حماسه حضور، عظمت ملت، تکریم سردار دل‌ها» بود.

حضور پرشور مردم ایران اسلامی در راه‌پیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن/ هوا سَرد، دَرها باز، سَرها سَرافراز، دَست‌ها بالا/ آیت‌الله رئیسی: خواست مردم تشکیل سازوکار‌هایی در تراز انقلاب است + عکس، فیلم و حاشیه‌

وصیت‌نامه الهی - سیاسی حاج قاسم
در ۲۴ بهمن ۹۸، همزمان با ایام چهلم سردار مقاومت، وصیت‌نامه الهی - سیاسی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز منتشر شد.

/////

حاج قاسم در وصیت‌نامه خود، برادران و خواهران مجاهد، برادران و خواهران ایرانی، مردم عزیز کرمان، خانواده شهدا، سیاسیون کشور، برادران سپاهی و ارتشی، علما و مراجع معظم را خطاب قرار داده است.

var player = videojs('player_113834_2570033',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570033',{},function (data) {}); }));

حاج قاسم در بخشی از وصیت‌نامه خود هنگام خطاب قرار دادن سیاسیون، آنها را به توافق و بیان صریح حول اصول فراخواند و اصل نخست را اعتقاد عملی به ولایت فقیه دانست و در تشریح این اصل گفت: اعتقاد عملی به ولایت فقیه یعنی این که نصیحت او را بشنوید، با جان و دل به توصیه و تذکرات او به عنوان طبیب حقیقی شرعی و علمی، عمل کنید. کسی که در جمهوری اسلامی می‌خواهد مسئولیتی را احراز کند، شرط اساسی آن [این است که]اعتقاد حقیقی و عمل به ولایت فقیه داشته باشد. من نه می‌گویم ولایت تنوری و نه میگویم ولایت قانونی؛ هیچ یک از این دو، مشکل وحدت را حل نمی‌کند؛ ولایت قانونی، خاصّ عامه مردم اعم از مسلم و غیر مسلمان است، اما ولایت عملی مخصوص مسئولین است که می‌خواهند بار مهم کشور را بر دوش بگیرند، آن هم کشور اسلامی با این همه شهید.

این بخش از وصیت‌نامه حاج قاسم، به مانند آن فرازی از سخنرانی سردار دلها در یادواره شهدای مدافع حرم در خصوص موضوع «عاقبت به خیری» بود؛ آنجا که حاج قاسم گفت: برادران، رزمندگان، یادگاران جنگ؛ یکی از شئون عاقبت به خیری «نسبت شما با جمهوری اسلامی و انقلاب» است. والله والله والله از مهمترین شئون عاقبت به خیری همین است. والله والله والله از مهمترین شئون عاقبت به خیری، رابطه قلبی و دلی و حقیقی ما با این حکیمی است که امروز سکان انقلاب را به دست دارد. در قیامت خواهیم دید، مهمترین محور محاسبه این است.

var player = videojs('player_705745_2569788',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2569788',{},function (data) {}); }));

پایان حضور نحس آمریکایی‌ها در منطقه نزدیک است
حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل، در گفت‌وگو با خبرنگار میزان، با اشاره به تغییر معادلات منطقه پس از ترور حاج قاسم، گفت: جمهوری اسلامی ایران در قبال شهادت سردار سلیمانی دو اقدام را در دستور کار خود قرار داد؛ اقدام اول انتقام گرفتن از تروریست‌های آمریکایی مهاجم به خودروی حامل سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق بود که این مهم با حمله اقتدارآفرین موشکی بالستیک نقطه‌زن و دقیق به پایگاه استراتژیک عین‌الاسد آمریکایی‌ها در الانبارعراق محقق شد. اما پاسخ خون ریخته شده سردارسلیمانی و همراهان شهید ایشان منوط به پایان حضور نحس آمریکایی‌ها در عراق و منطقه شد. در هفته‌های اخیر در بخش‌هایی از عراق شاهد جابه‌جایی نیروهای آمریکایی بودیم؛ در آینده نه چندان دور، مردم منطقه شاهد خواهند بود که آمریکایی‌ها هیچ گزینه دیگری جز بازگشت به خانه را در مقابل روی خودشان ندارند.

var player = videojs('player_292042_2570036',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/2570036',{},function (data) {}); }));

نیروی قدس، صهیونیست‌ها را در دیوارهای بتنی ۱۰ الی ۱۵ متری محبوس کرد
امیرعبداللهیان در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار میزان، به ادعای برخی محافل آمریکایی و صهیونیستی نیز که ادعای تضعیف نیروی قدس بواسطه شهادت حاج قاسم را داشتند، اینچنین پاسخ داد که : نیروی قدس یک سازمان و تشکیلات محسوب می‌شود که طی چهار دهه اخیر در راستای مبارزه با تروریسم و مقابله با اهداف جاه‌طلبانه صهیونیست‌ها، با موفقیت اهداف جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی ایران را محقق گردانیده است. در نتیجه‌ی اقدامات ظفرمندانه نیروی قدس، نقشه وهم‌آمیز «از نیل تا فرات» صهیونیست‌ها خنثی و متروک شده و اشغالگران صهیونیست، امروز خود را در درون دیوارهای بتنی ۱۰ الی ۱۵ متری در درون سرزمین‌های اشغالی محبوس کرده‌اند. بنابراین با توجه به جمیع جهات، باید تاکید کنم که نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان و تشکیلات منسجم و با برنامه، ضمن حفظ و تثبیت دستاوردهای دوران فرماندهی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز، اکنون به فرماندهی سردار قاآنی با تمام توان و مقتدرانه در حال پیشبرد اهداف مبتنی بر تحقق امنیت ملی حداکثری و امنیت منطقه‌ای است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *