برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدی

9:55 - 21 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۴۸۶۲
کشور‌های مختلف در سراسر جهان همزمان با بحران شیوع گسترده کرونا با موضوع شایعه و رعب افکنی به ویژه در رسانه های اجتماعی نیز مواجه هستند.
برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدیبه گزارش گروه بین الملل ؛ همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان، پخش شایعات و ادعا‌های بی اساس در مورد این بیماری، شمار مبتلایان و افراد فوت شده بر اثر آن نیز به معضلی برای کشور‌ها تبدیل شده است.

شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان تاکنون سبب ابتلای بیش از صد هزار نفر به این بیماری شده و مرگ ۴۲۹۷ را نیز رقم زده است؛ نکته قابل تامل بهبودی ۶۶ هزار نفر از افراد مبتلا به این بیماری است.

اما کشور‌های مختلف جهان در حال حاضر علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با بحران کرونا با معضل دیگری نیز مواجه هستند؛ معضل شایعه پراکنی و نشر خبرهای نادرست درباره این بیماری، شمار مبتلایان و افراد فوت شده.

این موضوع که سبب تشویش اذهان عمومی و ناکارآمدی ارگان‌های درگیر دولت‌های مختلف در مبارزه با بحران جهانی کووید-۱۹ شده، سبب شد تا کشور‌های مختلف به شیوه های مختلف با شایعه پراکنان و برهم زنندگان آرامش عمومی و ذهنی در جامعه برخورد کنند.
 

بنابر گزارش ها، نمایندگان پارلمان مصر خواهان افزایش سقف میزان حبس شایعه پراکنان در مورد کرونا از ۳ به ۱۰ سال شدند.
 
برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدی

دادستان کل عربستان سعودی نیز به افرادی که در تلاش هستند با شایعه پراکنی اذهان عمومی را مشوش کرده و جامعه را دچار تشویش کنند، هشدار داد که با مجازات نقدی و دستکم ۵ سال حبس مواجه خواهند شد.

دولت اردن نیز اعلام کرد، شایعه پراکنان با مجازات حبس موقت مواجه می‌شوند.
 
برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدی

این مجازات برای شایعه پراکنان در مورد ویروس کرونا در امارات نیز اجرایی می‌شود.

وزارت کشور قطر در این مورد اعلام کرد منتشرکنندگان خبرهای نادرست و جعلی در مورد کرونا با برخورد قضایی و قانونی مواجه خواهند شد.
 
برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدی

فرمانده پلیس امنیت ترکیه نیز از برخورد قضایی با افرادی خبر داد که از طریق نشر خبرهای جعلی و شایعات به ترس در جامعه دامن می‌زنند.
 
اقدام‌های مشابهی نیز در کشور‌های آسیایی به عنوان نزدیک‌ترین حوزه به مرکز شیوع کووید-۱۹ انجام شده است. دستگیری شماری از افراد منتشر کننده اخبار نادرست در این مورد در بیش از ۶ کشور در این عرصه جغرافیایی از تلاش دولت‌ها برای جلوگیری از حاکم شدن رعب و وحشت حکایت دارد.

کشور‌های هند، مالزی، اندونزی و تایلند مانند چین اقدام به طرح هشدار در مورد انتشار اخبار نادرست کرده و اعلام کردند چنین اقدامی با مجازات حبس روبرو خواهد شد.
 
برخورد کشور‌های مختلف با شایعه پراکنی درباره کرونا؛ از مجازات حبس تا جریمه های نقدی

مالزی و تایلند از جمله کشور‌هایی هستند که تاکنون شماری از منتشر کنندگان اخبار نادرست در مورد کووید-۱۹ را به دلیل نقض قانون جرایم رایانه‌ای و تشویش اذهان عمومی دستگیر و به حبس‌های طولانی مدتی تا ۵ سال محکوم کردند.

ویتنام و سنگاپور نیز در این راستا اقدام به جریمه نقدی افرادی کردند که اخبار جعلی را در مورد بیماری کووید-۱۹ منتشر می‌کردند.
 
از انگلیس نیز خبر می رسد که وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده از کلیه اقدام ها مانند تعطیلی مدارس و اتخاذ تصمیمات سختگیرانه توسط دولت حمایت و دفاع می کند.

سازمان بهداشت جهانی نیز پیشتر در مورد پیامد‌های انتشار اخبار نادرست که در روز‌ها و هفته‌های اخیر به شدت گسترش یافته و سبب عدم دسترسی مردم به اخبار درست و سردرگمی می‌شود، هشدار داده بود.

«سیلوی برایان»، رئیس گروه بیماری‌های همه گیر سازمان بهداشت جهانی با اشاره به بررسی اخبار منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی اعم از توییتر، فیسبوک، اینستاگرا، لینکدین، پینترست و ... گفت: «کنترل اخبار در فضای آنلاین در حال حاضر نه به معنای سانسور بلکه با هدف آگاهی و اطلاع رسانی درست است که از قربانی شدن افراد جلوگیری کند.»
 
میزان اخبار نادرست و شایعات به حدی در رسانه‌های اجتماعی و فضای آنلاین افزایش یافته و سبب دشواری در امر اطلاع رسانی از یک سو و تحمیل هزینه‌های مالی و جانی به مردم از سوی دیگر شده که این رسانه‌ها خود اقدام به مقابله با بحران شایعه پراکنی و انتشار احبار جعلی کردند. در این راستا هماهنگی میان این رسانه و سازمان‌های بهداشتی و پزشکی در کشور‌های مختلف ضروری به نظر می‌رسد.

فیسبوک اعلام کرد که پست‌هایی را که در صدد طرح تئوری‌های توطئه یا پیشنهادات دروغین مانند نوشیدن مواد ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا باشد، حذف می‌کند.

توییتر نیز اعلام کرده که در صورت جستجوی کلمه کرونا، کاربران را به سمت اطلاعات رسمی در صفحات مربوط به سازمان‌های بهداشتی راهنمایی می‌کند.

این شایعات و خبرهای نادرست در حالی به ویژه در رسانه‌ های اجتماعی مطرح می‌ شوند که مبارزه با این بحران در سراسر جهان در جریان بوده و کشور‌های مختلف در تلاش هستند ضمن جلوگیری از رشد افراد مبتلا، روند بهبود مبتلایان را تسریع کنند.
 
انتشاردهندگان اخبار جعلی و ضربه‌زننده به سلامت و امنیت روانی جامعه در مورد کرونا را جهت برخورد قضایی معرفی کنید/ تشکیل شعبه ویژه در دادسرای تهران
 
در پی انتشار برخی اخبار کذب و جعلی در فضای رسانه‌ای و مجازی، به ضابطان قضایی ابلاغ شد تا فضای رسانه‌ای و مجازی را بررسی ویژه و ادعا‌های خلاف واقع در مورد شرایط اخیر کشور و شیوع ویروس کرونا را گزارش نمایند.
 
این گزارش می‌افزاید بر اساس دستور قضایی در کنار تلاش مسوولان برای مبارزه با شیوع کرونا، مقابله با اخبار جعلی و کذب و منتشرکنندگان آن که امنیت روحی و سلامت روانی جامعه را به خطر می‌اندازند باید با جدیت در دستور کار ضابطان قضایی باشد.
 
بر اساس این گزارش، ضابطان موظف هستند موارد ادعایی خلاف واقع را به صورت مستمر رصد کرده و گزارش خود در این مورد را به دادسرای تهران گزارش کنند.
 
با تشکیل شعبه ویژه در دادسرای تهران بلافاصله افراد مدعی احضار و در مورد اسناد مطالب عنوان شده از سوی آن‌ها تحقیق به عمل می‌آید.
 
بنابر دستور صادره، پرونده‌های ارجاع شده به شعبه ویژه، خارج از نوبت بررسی و اگر مطالب منتشره از سوی افراد فراخوانده شده خلاف واقع و کذب باشد، برخورد قضایی لازم صورت می‌گیرد.
 
به گزارش ، در پی شیوع ویروس کرونا در کشور دستگاه قضایی هم در کنار قوای دیگر و همگام با جامعه پزشکی و ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، اقدامات ویژه‌ای را در دستور کارخود قرار داد.

در همان ابتدا آیت الله رییسی با صدور بخشنامه‌ای بر اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط تاکید کرد که به گفته رییس سازمان زندان‌ها این بخشنامه تاکنون مشمول بیش از هفتاد هزار زندانی شده است.

رئیس دستگاه قضا در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، اظهار کرد: هر ساله در آستانه سال نو به زندانیان مرخصی اعطا می شد اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده، زودتر از موعد بخشنامه‎ای صادر کردیم تا زندانیان بیشتری بتوانند از این مرخصی بهره‎مند شوند.

آیت‎الله رئیسی با تقدیر از تلاش شبانه روزی همکاران قضائی در ترخیص جمع زیادی از زندانیان، گفت: خبر داریم که در برخی محاکم، شیفت‎های شبانه روزی برای پذیرش وثیقه و تسریع در فرایند اعطای مرخصی برقرار شده است. لازم است از همه ظرفیت‎های بخشنامه صادره برای اعطای حداکثری مرخصی به زندانیان تا جایی که امنیت جامعه را مخدوش نکند، استفاده شود.

اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌های نیز از تشکیل کمیته‌های سلامت به صورت فوق العاده در زندان‌ها برای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد و دستور تعلیق تمامی فعالیت‌های اجتماع محور در زندان‌های کشور را صادر نمود.

در همین زمینه سخنگوی دستگاه قضا در گفت‌وگویی خبری به تشریح اقدامات قوه قضاییه در رابطه با شیوع کرونا، پرداخت و اظهار کرد: برای حفظ سلامت همکاران قضایی و اداری، دستورالعمل‌هایی در جهت‌های مراقبت‌های لازم در محیط اداری و قضایی صادر شده است که اجرای آن کمک شایانی به سلامت همکاران خواهد کرد.

وی افزود: همچنین تاکید شد همکاران قضایی تا جایی که برای آن‌ها امکان پذیر است با استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیک و سامانه‌های پیام کوتاه اطلاع رسانی‌های مناسب به اصحاب پرونده داشته باشند که هیچ دغدغه‌ای برای شهروندان در فرایند رسیدگی به وجود نیاید.

اقدام دیگر دستگاه قضا در این رابطه اهتمام جدی در برخورد صریح و قاطع با محتکران بود، آیت الله رییسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، برخورد با متخلفین و متجاسرین به قانون را امری بسیار مهم دانست و به دادستان‎ها دستور داد به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالاهای پزشکی رحم نکنند و با آنها برخورد عبرت‎آموز داشته باشند تا همه بدانند سلامت، امنیت و نیاز مردم برای دستگاه قضایی اهمیت دارد و با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

سخنگوی قوه قضاییه هم در این زمینه تصریح کرد: ابلاغ شد که بدون اغماض و در اسرع وقت به پرونده‌های تشکیل شده در این حوزه رسیدگی شود.

غلامحسین اسماعیلی همچنین از ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی معاون اول قوه قضاییه در رابطه با تعویق زمان رسیدگی‌ها خبر داد و گفت: در بخشنامه مورد اشاره اعلام شد، رسیدگی‌هایی که امکان آن وجود دارد به صورت غیر حضوری انجام شود. اصحاب پرونده به جای حضور در مراجع قضایی مطالب و سخنان خود را در قالب لایحه به دادگاه‌ها بفرستند و دادگاه‌ها در موعد مقرر با دقت در مطالعه محتوای پرونده و مستندات موجود و لوایحی که اصحاب پرونده ارسال می‌کنند امر دادرسی را انجام دهند، در خارج از وقت اداری رسیدگی به پرونده‌های معوق با استفاده از دور کاری انجام شود و علاوه بر آن از هرگونه احضار و جلب غیر ضرور در این ایام اجتناب شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *