رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ساماندهی مراکز مشاوره کاهش طلاق/ عدم اطلاع از مسائل حقوقی عامل مهم تشکیل پرونده‌های قضایی

11:57 - 14 تير 1394
کد خبر: ۵۸۱۶۴
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
خبرگزاری میزان: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان از ساماندهی مراکز مشاوره کاهش طلاق با هدف کمرنگ شدن این آسیب اجتماعی در استان کرمان خبر داد.
به گزارش گروه حقوقی قضایی ، حمید خالقی با تشریح اقدامات دادگستری کرمان در ارتباط با  اظهار کرد: آسیب‌های نوپدید اجتماعی از جمله ماهواره، شبکه‌های اجتماعی مجازی، بازی‌های رایانه‌ای کودکان و نوجوانان، اینترنت و تلفن همراه، عدم وجود فرهنگ استفاده از مشاوره در موضوعات و مسائل حقوقی و خانوادگی، کمرنگ شدن مسائل اعتقادی و اخلاقی از دلایل عمده و مهم وقوع جرایم است.

این مقام قضائی با بیان اینکه با آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع می‌توان از بروز بسیاری از جرایم و آسیب‌ها در جامعه جلوگیری کرد، گفت: کمرنگ شدن مسائل اخلاقی در خانواده‌ها و عدم اطلاع از مسائل حقوقی، دو عامل مهم در تشکیل پرونده‌های دادگستری استان کرمان است.

وی ادامه داد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان برای نخستین‌بار تشکیل کارگروه برنامه‌ریزی با هدف ارائه آموزش‌های قبل از ازدواج به تفکیک چهار مقطع سنی مختلف شامل دانش‌آموزان در مقطع سنی متوسطه اول و دوم، دانشجویان و افراد در شرف ازدواج را با همکاری آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی استان و انجام مقدمات و برنامه‌ریزی‌های لازم به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی مذکور انجام داده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات موثر در راستای ارتقای آگاهی‌های حقوقی عموم افراد جامعه به‌منظور پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی، تهیه، تولید و توزیع محصولات صوتی و تصویری از قبیل فیلم کوتاه، انیمیشن، مستند، فایل صوتی و پیام با موضوع پیشگیری از وقوع جرایم اولویتی استان کرمان است.

وی با اشاره به آمار فزاینده و تامل‌برانگیز پرونده‌های طلاق در حوزه‌های قضایی استان کرمان ابراز داشت: توجه ویژه به خانواده و مشاوره قبل از ازدواج با انجام اقدامات موثر از قبیل ساماندهی مراکز مشاوره کاهش طلاق، آموزش مشاوران این مراکز، برگزاری جلسات متعدد با اولیا و مربیان با حضور قضات مجرب حوزه خانواده و آموزش مهارت‌های زندگی برای افراد در شرف ازدواج با همکاری جهاد دانشگاهی استان کرمان در دستور کار است.

خالقی افزود: امروزه که جنگ نرم وسیع و همه‌جانبه دنیای غرب کانون خانواده را نشانه گرفته است و در مواردی نیز با از هم پاشیدن کانون گرم خانواده شاهد ارتکاب و وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیری در جامعه هستیم، اهمیت و ضرورت استحکام بنیان خانواده بیش از پیش نمایان می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان اظهار کرد: در سال گذشته با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان در راستای تحقق پیشگیری رشدمدار به 8 هزار و 540 نفر از اولیا و مربیان، مشاوران، مدرسان آموزش خانواده و مدیران و کارکنان آموزش و پرورش آموزش‌های پیشگیرانه ارائه شده است.

خالقی بیان کرد: همچنین با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و دانشگاه‌های شهید باهنر و آزاد اسلامی به 3 هزار و 870 نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان آموزش‌های پیشگیرانه ارائه شده است.

وی تصریح کرد: در طرح آموزش مهارت‌های زندگی برای افراد در شرف ازدواج با همکاری جهاد دانشگاهی استان کرمان شش هزار و 262 نفر با بهره‌گیری از خدمات مشاوره پیش از ازدواج آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.

خالقی یادآور شد: در سال گذشته به 250 نفر از روحانیان شهرستان کرمان، یک هزار و 300 نفر از نیروهای کادر و وظیفه نیروی انتظامی، 150 نفر از نیروهای بسیجی و 75 نفر از کارکنان ادارات مختلف توسط قضات مجرب و برجسته دادگستری آموزش‌های پیشگیرانه متناسب با حوزه کاری خود ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: لازمه همکاری و تعامل تمام نهادها و ارگان ها نیز داشتن برنامه‌ای مشترک و یکسان با هم‌گرایی و هم‌سویی همه فعالیت‌هاست و نظارت و ارزیابی فعالیت‌ها، تجزیه و تحلیل عملکرد‌های امور فرهنگی در راستای فرهنگسازی مکمل تعاملات نهادهاست.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *