آدمکشی با چاشنی ژست حقوق بشر/ شراکت فرانسه در قتل ۴۳ هزار انسان بی‌گناه

۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶:۵۹
کد خبر: ۵۸۱۱۳۱
دسته بندی‌: سیاست ، گزارش و تحلیل
در جدیدترین پرده از جنایت رژیم سعودی در یمن، نظامیان متجاوز با حملات موشکی و توپخانه‌ای بازار «الرقو» در ناحیه مرزی «منبه» در استان صعده یمن را هدف قرار دادند و در نتیجه این جنایت، حدود ۴۰ تن از شهروندان یمنی کشته شدند. در این جنایت سعودی‌ها از تسلیحات فرانسوی استفاده شد.

گروه سیاسی ؛ بیش از ۴ سال است که رژیم سعودی در یمن مشغول کشتار مردم این کشور است. مطابق آخرین آمار ارائه شده توسط «گروه هماهنگی سازمان ملل» و «وزارت حقوق بشر یمن» در طول ۱۷۰۰ روز تجاوز مداوم ائتلاف سعودی به یمن بالغ بر ۴۳ هزار و ۳۴۵ نفر از مردم این کشور در نتیجه حملات مستقیم سعودی‌ها کشته یا زخمی شده‌اند.

در جدیدترین پرده از جنایت رژیم سعودی در یمن، نظامیان متجاوز با حملات موشکی و توپخانه‌ای بازار «الرقو» در ناحیه مرزی «منبه» در استان صعده یمن را هدف قرار دادند و در نتیجه این جنایت، حدود ۴۰ تن از شهروندان یمنی کشته شدند.

///

نکته قابل تامل آنکه «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، اعلام کرد در جنایت اخیر سعودی‌ها در بازار استان صعده از تسلیحات فرانسوی استفاده شده است.

پیش‌تر نیز گزارش‌هایی از کشتار مردم یمن به دست دژخیمان سعودی با تسلیحات فرانسوی مخابره شده بود. فرانسه سومین صادرکننده بزرگ تسلیحات در جهان است و عربستان سعودی و امارات متحده عربی به عنوان مباشران اصلی کشتار و کودک‌کشی در یمن، بزرگ‌ترین خریداران تسلیحات فرانسوی هستند.

///

طبق گزارش سالانه دولت فرانسه، پاریس در سال ۲۰۱۸ یک میلیارد یورو سلاح به عربستان‌سعودی فروخته است. این رقم نشان دهنده افزایش ۵۰ درصدی فروش تسلیحات فرانسوی به ریاض طی سال ۲۰۱۸ است.

«امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه تاکنون چندین بار از فروش سلاح به عربستان سعودی حمایت کرده است. در آبان ۹۷ - که غربی‌ها همچنان در مقابل کشتار هزاران کودک یمنی با تسلیحات فروخته شده‌شان به رژیم سعودی، سکوت کرکننده اختیار کرده بودند و صرفا بواسطه قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری سعودی، ژست حقوق بشر گرفته و برای فریب افکار عمومی جهانیان، فروش سلاح به عربستان را موقتا تحریم کرده بودند- مکرون در مراسم افتتاح نمایشگاه تسلیحات دریایی فرانسه وقتی با این سوال خبرنگاران مواجه شد که آیا فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف نمی‌کنید؟ با پرخاشگری خطاب به خبرنگاران گفت: برنامه من را رسانه‌ها تعیین نمی‌کنند!

///

مکرون به مانند همه سردمداران غربی که نمی‌توانند از سود چندمیلیارددلاری فروش سلاح به سعودی‌های کودک‌کش چشم پوشی کنند و همزمان ژست حقوق بشری‌شان را کنار بگذارند، در مهر سال جاری پس از درخواست سازمان‌های بین‌المللی و نهاد‌های حقوق بشری از دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به رژیم سعودی، صرفا از عربستان و امارات خواهش کرد در حملات به یمن از تسلیحات فرانسوی استفاده نکنند، چراکه این حملات می‌تواند به مرگ غیرنظامیان منجر شود!

حمایت مکرون از فروش تسلیحات به رژیم سعودی در حالی است که مردم فرانسه از سوداگری مالی سردمداران کاخ الیزه با خون مردم یمن، عصبانی هستند. در اوایل سال جاری، کشتی سعودی «بحر ینبوع» به قصد بار زدن تسلیحات در بندری در شمال فرانسه پهلو گرفت، اما در نتیجه اعتراض مردم فرانسه و شکایت یک سازمان حقوق بشری در این کشور موسوم به «ACAT» مبنی بر اینکه این تسلیحات فرانسوی فروخته شده به عربستان سعودی برای جنایت جنگی و کشتار مردم یمن به کار می‌رود، کشتی سعودی مورد اشاره بندر فرانسه را ترک کرد.

در سال ۲۰۱۸، یک موسسه نظرسنجی غربی به نام «یوگاو» نظر مردم فرانسه را درباره ارسال تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی جویا شد. نتیجه نظرسنجی این موسسه نشان می‌داد که حدود ۹۰ درصد از فرانسوی‌ها از رئیس‌جمهور کشورشان، توقف ارسال سلاح به کشور‌های حاضر در جنگ یمن از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی را خواستار هستند.

در تمام جنایت‌ها و کودک‌کشی‌های رژیم سفاک سعودی در یمن، کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان شریک جرم هستند. در مهرماه سال جاری، تیم کارشناسی سازمان ملل طی گزارشی تصریح کرد: علاوه بر آمریکا، دو کشور اروپایی فرانسه و انگلیس با حمایت تسلیحاتی، اطلاعاتی و لجستیکی به ائتلاف سعودی- اماراتی در جنایات جنگی رخ داده در یمن سهیم هستند.

///

اما دستان به خون آلوده غربی‌ها در فاجعه یمن و ژست‌های مشمئزکننده حقوق بشری‌شان، وقاحت آن‌ها را بیشتر نمایان کرده است. همین رژیم فرانسه که بیش از یکسال است تظاهرات مسالمت‌آمیز منتقدان به نظام سرمایه‌داری موسوم به «جلیقه زردها» را به وحشیانه‌ترین شکل ممکن سرکوب کرده و با فروش چندین میلیارد یورو سلاح، مستقیما در کشتن و زخمی کردن بیش از ۴۳ هزار یمنی نقش‌آفرینی کرده است، در واکنش به اغتشاشات آبان ماه در ایران، در ابتدای صف حمایت از اراذل و اوباش اجاره‌ای و شبکه‌ای قرار گرفت و با وقاحت تمام این اراذل و اوباش تعرض کننده به مردم را، مردم ایران معرفی کرد!ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *