"ایدز" قاتل خاموش در پاکستان

۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴:۰۱
کد خبر: ۵۷۳۳۴۸
پاکستانی ها که زمانی ایدز را پدیده ای محدود به منطقه آفریقا و با فاصله بسیار دور از خود می دانستند، اکنون آن را "قاتل خاموش" این کشور می دانند که بی اعتنایی به آن سبب شد تا این بیماری در پاکستان ریشه کند و با 13 درصد بالاترین میزان افزایش این بیماری را در میان کشورهای مختلف جهان داشته باشد.

به گزارش ، یکم دسامبر روز جهانی ایدز نامگذاری شده است به همین مناسبت برنامه های مختلفی به مدت چند روز در پاکستان جایی که در سال های اخیر مبتلایان به ایدز افزایش بی سابقه ای داشته، درحال برگزاری است.

این روز از طرف سازمان جهانی بهداشت «روز جهانی مبارزه با ایدز» نامگذاری شد که فرصتی برای حمایت از مبتلایان به این ویروس است. به همین مناسبت شعار این روز در سال جاری «من هم تست می دهم تا وضعیتم را بدانم» در نظر گرفته شده است.

ایدز نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌کند که به لحاظ میزان کشندگی زیاد، هزینه مراقبتی فراوان، ایجاد مشکلات اجتماعی و هدف قرار دادن جمعیت جوان از معضلات مهم جوامع بشری محسوب می شود. با توجه به اینکه بیش از دو دهه از شیوع این بیماری می گذرد اما همچنان بخش زیادی از افراد درباره مسایل جنسی و عفونت های انتقال یافته از این راه همچنان بی اطلاع هستند.

گزارش روز دوشنبه رسانه های پاکستان به نقل مقام های پاکستانی حاکی است: سال های اخیر ایدز نقش یک قاتل خاموش را دراین کشور داشته که بی اعتنایی به آن، احساس ننگ اجتماعی در مبتلایان و عدم تشخیص به موقع، باعث شده تا ضمن افزایش سرعت سرایت این بیماری در میان افراد، تعداد مبتلایان نیز به طور باورنکردنی زیاد شود.

اکنون در پاکستان مبتلایان به ایدز آن را برای خود ننگی می دانند که نمی توان آن را به راحتی در اجتماع مطرح کرد، همین موضوع باعث افزایش سرایت آن در میان افراد شده است.

مسئولان بهداشت پاکستان با اجرای پویش های مختلف سعی در تغییر رویکرد جامعه نسبت به ویروس ایدز و بالا بردن اعتماد به نفس افراد به ویژه مبتلایان به این بیماری هستند.

به گفته آنان، فقدان آگاهی اجتماعی در پاکستان اصلی ترین چالش پیش روی بیماران ایدز است که باعث شده تا بی اطلاعی نیز به دلایل شیوع و ابتلای به این بیماری اضافه شود.

در گزارش اخیر سازمان ملل درخصوص وضعیت افراد مبتلا به ایدز در پاکستان آمده است: ۱۶۰ هزار نفر مبتلا به ویروس ایدز هستند در حالی که با افزایش ۱۳ درصدی این بیماری در پاکستان، بیشترین سرعت را در میان سایر کشورهای جهان داشته است.

دولت پاکستان برای حمایت از بیماران ایدز، برنامه کنترل بیماری ایدز را در شهرهای مختلف این کشور به اجرا گذاشته است و مبتلایان می توانند با مراجعه به این مراکز به صورت رایگان اقدام به آزمایش و دریافت دارو کنند.

کارشناسان در پاکستان می گویند: فعالیت مراکز جعلی درمانی و افرادی که در لباس پزشک از لوازم کاملا غیربهداشتی به ویژه سرنگ های مشترک استفاده می کنند، باعث افزایش میزان سرایت ویروس ایدز شده اند.

رسانه های پاکستان در این خصوص می گویند: پزشکان جعلی در برخی از شهرهای این کشور با استفاده از لوازم غیراستاندارد پزشکی به یکی از عاملان اصلی شیوع بیماری ایدز و یا انتقال آن به سایر افراد تبدیل شده اند.

اوایل آبانماه امسال گزارش شد که حدود یک‌هزار کودک از اهالی منطقه ای در جنوب پاکستان به علت استفاده از سرنگ مشترک و آلوده توسط یک فرد به اصطلاح پزشک، به بیماری ایدز مبتلا شده اند.

معاینه های پزشکی که ماه آوریل گذشته در شهر «رتو دیرو» واقع در ایالت سِند پاکستان انجام شد، حاکی از آن است که یکهزار و ۱۱۲ نفر از جمله حدود ۹۰۰ کودک به ویروس HIV مبتلا شده اند.

منابع پزشکی پاکستان اعلام کرده اند که ماه اکتبر امسال نیز تاکنون ۳۲۰ نفر در شهرستان های ایالت پنجاب به ویروس ایدز مبتلا شده اند.

این وضعیت نشان می دهد که جلوگیری از شیوع ویروس HIV در صورت عدم بازرسی همه بیمارستان ها، آرایشگاه ها و مطب های دندانپزشکی به ویژه مراکز درمانی در مناطق محروم و فقیر در پاکستان، ممکن نخواهد بود.

بر اساس آمار رسمی اداره برنامه ریزی کنترل ایدز در پاکستان (NACP) اکنون تقریباً ۱۶۵ هزار نفر در شهرهای مختلف پاکستان مبتلا به این بیماری هستند که از این تعداد ۲۳ هزار و ۷۵۷ نفر از بیماران، ثبت شده و ۱۵ و هزار ۸۲۱ نفر تحت معالجه قرار دارند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *