حدود ۲ میلیون کودک افغانستانی با کمبود مواد غذایی مواجه هستند

10:57 - 26 مهر 1398
کد خبر: ۵۵۹۵۵۷
یونیسف با انتشار گزارشی اعلام کرد که سالانه حدود ۲ میلیون کودک کمتر از پنج ‌سال در افغانستان از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند که در دراز مدت مشکلاتی همچون ضعف دید، اختلال در شنوایی و نقص در سیستم ایمنی بدن را با خود به همراه دارد

به گزارش ، در گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) آمده است که یک سوم از جمعیت ۷۰۰ میلیونی کودکان زیر پنج سال جهان، از سوء تغذیه یا اضافه وزن رنج میبرند.

براساس این گزارش، به دلیل کمبود و خرابی مواد غذایی، میزان مرگ و میر کودکان کمتر از پنج ‌سال در افغانستان در مقایسه با کودکان سایر کشورهای جهان، ۱۱ درصد بیشتر است.

گزارش تازه منتشره توسط این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد مشکل حاد تغذیه که زمانی در کشورهای بسیار غنی و بسیار فقیر جهان مشاهده می‌شد، اکنون به کشورهای دارای درآمد متوسط و فقیر نیز رسیده است.

بنابر این آمار ۱۴۹ میلیون کودک زیر چهار سال به دلیل نوع تغذیه از کوتاهی شدید قد رنج می برند، موضوعی که آسیب ذهنی و جسمی برای این کودکان در پی دارد. از طرف دیگر ۵۰ میلیون کودک دچار عدم تناسب قد و وزن هستند که این نیز نشان دهنده فقر است.

یونیسف همچنین در گزارش تازه خود آورده است که نیمی از کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان ویتامین و مواد معدنی کافی دریافت نمی‌کنند که مشکلاتی همچون ضعف دید، اختلال در شنوایی و نقص در سیستم ایمنی بدن را با خود به همراه دارد.

یونیسف این نوع از کمبود منابع مغذی را «گرسنگی پنهان» نامیده است، چرا که تاثیرش تنها زمانی مشاهده می شود که خیلی دیر شده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *