معاون رئیس جمهور افغانستان: هدف طالبان احیای «امارت» است

16:45 - 23 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۲۵۴
معاون دوم اشرف غنی اعلام کرد که طالبان تلاش می‌کند تا بین مردم و دولت افغانستان فاصله ایجاد کند و هدف نهایی این گروه نیز احیای امارت است.

به گزارش گروه بین الملل ، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان اظهارداشت که مردم این کشور حتی از طرح توافقنامه اخیر نمایندگان آمریکا و طالبان نگران بودند و این گروه با فشار بر غیرنظامیان تلاش می‌کند تا بین دولت و مردم افغانستان فاصله ایجادکند.

وی افزود: هدف نهایی طالبان احیای امارت در افغانستان است.

دانش تاکید کرد که نخستین گام برای صلح در افغانستان، اعتمادسازی، کاهش خشونت و آتش‌بس است و در عین حال مذاکره به مالکیت افغان‌ها و بطور مستقیم بین دولت افغانستان طالبان آغاز شود.

معاون اشرف غنی از سیاسیون افغانستان خواست تا در محور جمهوری اسلامی افغانستان مواضع متحد اتخاذ کنند و از روند انتخابات و صلح در این کشور به عنوان روندهای ملی حمایت کنند.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 6 مهرماه سالجاری گفت که دولت جدید افغانستان می‌تواند با مشروعیت بهتر و از موضع قدرت و اقتدار بیشتر روند صلح را بر اساس خواسته‌ها و آرزوهای مردم افغانستان رهبری کند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی گفت که حضور اداره کابل در مذاکرات تنها پس از امضای توافقنامه با واشنگتن قابل بحث است.

به گفته وی، پس از خروج نظامیان آمریکایی همه افغان‌ها در بازسازی و آینده افغانستان حضور خواهند یافت.

طالبان انتخابات افغانستان را تحریم کرده است و حملات این گروه نیز در سراسر این کشور تشدید شده است.

گفته می‌شود که در بسیاری از ولایت‌ها امکان برگزاری انتخابات وجود ندارد بنابراین دولت آینده در صورت برگزاری انتخابات افغانستان با بحران مشروعیت نیز روبرو است.

انتهای پیام/.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *