کسی نمی‌تواند ایران را برای کاهش تعهدات برجامی محکوم کند

22:01 - 19 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۸۶۳۸
دسته بندی: سیاست
یک کارشناس مسائل بین‌الملل، گفت: در جهان هیچ کسی نمی‌تواند ایران را به خاطر خروج گام به گام از برجام محکوم کند و اگر کشوری هم محکوم کند رفتار غیرمنصفانه‌ای در پیش گرفته است.

//گروه سیاسی ؛ نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین‌الملل طی مصاحبه‌ای با بیان اینکه اقدام ایران برای کاهش تعهدات برجامی، اقدامی عکس‌العملی است گفت: بیان روشن این مطلب این است که چون کشورهای ۵+۱ تعهدات خودشان را آن‌گونه که در برجام تعبیه شده بود انجام ندادند، به طور اتوماتیک ایران می‌تواند تعهدات خودش را انجام ندهد و این اقدام اصطلاحاً به «دکترین ماشه» معروف است.

وی در ادامه توافق برجام را نشانه‌ای دیگر برای حسن نیت ایران عنوان کرد و گفت: ایران می‌توانست مذاکراتی درباره فعالیت هسته‌ای نداشته باشد و در نهایت پدیده‌ای به نام برجام هم شکل نگیرد؛ چرا که ماده ۴ «ان‌پی‌تی» داشتن فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورها را حق مسلم، بخشی از حقوق توسعه و حیات یک کشور قلمداد می‌کند؛ بنابراین ایران می‌توانست اصلاً وارد مذاکرات هسته‌ای نشود. این در حالی است که ایران به نشانه حسن نیت و برای رفع سوء تفاهمات وارد پروسه مذاکرات هسته‌ای شد و برجام را امضا کرد.

شفیعی در بخش دیگری از اظهارات خود به بدعهدی‌های طرف مقابل برجام اشاره کرد و افزود: برجامی که امضا شده است متاسفانه توسط دیگران اجرا نشد. اولاً آمریکا به عنوان یک عضو از برجام خارج شد که ایران می‌توانست بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام خارج شود ولی به نشانه حسن نیت از برجام خارج نشد. بعد اروپایی‌ها تعهد کردند که خلأ آمریکا را در برجام پر کنند که اینجا هم آن‌ها این خلأ را پر نکردند و ایران می‌توانست مجدداً از برجام خارج شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در حال حاضر نیز ایران به نشانه حسن نیت دارد گام به گام تعهداتش در برجام را کاهش می‌دهد و در هر گام دو ماه به اروپایی‌ها فرصت می‌دهد.

او این اقدامات را اوج حسن نیت از طرف یک کشور برای اجرا و یا اجرا نکردن یک تعهد عنوان کرد و گفت: گام‌هایی که ایران بر می‌دارد هر انسان منصفی را به این نکته واقف می‌کند که ایران در رفتارش متمدنانه و حتی فراتر از هنجارها و موازین بین‌المللی عمل می‌کند.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص برخی انتقادهای داخلی که به نحوه کاهش تعهدات ایران وارد می‌شود نیز گفت: دولت در تصمیم‌گیری‌ها از نظرات کارشناسی بهره برده و خروجی بروکراسی‌های ایران و برآیند شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات، نهاد ریاست جمهوری و مؤسسات مطالعاتی این بوده که چنین راهی معقولانه‌تر بوده است؛ چرا که حسنی که کاهش گام به گام تعهدات دارد این است که افکار عمومی بین‌المللی با ایران همراه خواهد شد.

وی افزود: در جهان هیچ کسی نمی‌تواند ایران را به خاطر خروج گام به گام از برجام محکوم کند و اگر کشوری هم محکوم کند رفتار غیرمنصفانه‌ای در پیش گرفته است. این در حالی است که در صورت رفتاری غیر از رویکرد فعلی دولت دیگر افکار عمومی بین‌المللی را همراه خود نداشتیم.

شفیعی با بیان اینکه مخالفان سیاست‌های خارجی دولت برای بیان دیدگاه‌های خود آزاد هستند تصریح کرد: در حال حاضر دولت مسئول پاسخگویی به مردم و جامعه بین‌المللی است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر ضرورت اتخاذ تصمیمات منطقی در زمان مناسب گفت: باید برداشت درستی از واقعیت‌ها داشته باشیم و در شرایطی وارد تعاملات بشویم که وضعیت منفعلی نداشته باشیم. پیش از اینکه بخواهیم از موضع انفعالی در برابر دیگران قرار بگیریم و مجبور باشیم شرایط دیگران را قبول کنیم؛ ابتکار عمل‌ها را به دست بگیریم و نگذاریم عرصه بر ما تنگ شود؛ چرا که در آن زمان دشمن مطلقاً امتیاز نخواهد داد و در جهت براندازی و پیشبرد برنامه‌های خود حرکت خواهد کرد. لذا توصیه‌ام این است که موقع‌شناس باشیم و این موقع‌شناسی ما موقع‌شناسی خردگرایانه باشد نه موقع‌شناسی احساسی، فردگرایانه و غیرکارشناسانه.

وی افزود: اگر الآن از اقتصاد مقاومتی سخن به میان می‌آوریم باید کارشناسی دقیقی داشته باشیم که این اقتصاد به سمت مقاومتی شدن حرکت می‌کند یا نه. آیا این اقتصاد تحمل فشارها را دارد یا خیر. اگر صحبت‌هایی از متحدانی مثل روسیه و چین می‌کنیم باید این ملاحظه را داشته باشیم که آیا این متحدان حاضرند در شرایط سخت با ما بمانند یا خیر. این نکات برای ما و برای تصمیم‌گیری مهم است و نباید فرصت‌ها را از دست داد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *