رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

ظریف خبر داد: اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی

21:48 - 14 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۵۷۵
دسته بندی: سیاست
وزیر امور خارجه از اعلام رسمی اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی چند ساعت آینده خبر داد.

به گزارش گروه سیاسی به نقل از صدا و سیما، محمد جواد ظریف در ادامه دیپلماسی فعال وزارت امور خارجه و در دور دوم سفر آسیایی خود پس از سفر به بنگلادش، وارد اندونزی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به فرودگاه جاکارتا درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و اروپا و اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌ها را بر نمی‌دارد و همچنین می‌تواند مشکلات ایران را ظرف ۲۴ ساعت حل کند، گفت: آقای ترامپ بهتر است برای مردم ایران مشکل درست نکنند و ما از ایشان نه توقع حل مشکل داریم و نه ایشان می‌تواند مشکلات ما را حل کند. تصوراتی که وی درباره توانمندی‌های خودش دارد اگر بتواند مشکل مردم آمریکا را که هر چند وقت یکبار توسط یک هفت‌تیرکش بی‌حساب و کتاب جان خودشان را در تعداد وسیع از دست می‌دهند، حل کند که وظیفه شأن است.

وی درباره رویکرد اروپایی‌ها در قبال اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران گفت: اروپایی‌ها باید به این نتیجه برسند که اگر بخواهند از آمریکا برای اجرای تعهدات شأن اجازه بگیرند آمریکا هیچ وقت به آنها این اجازه را نخواهد داد. شما از رژیم و دولت کنونی آمریکا که سیاست خود را فشار حداکثری قرار داده، انتظار دارید این فشار را کم کند حتماً این کار را نخواهد کرد. شما نمی‌خواهد به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست.

اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد، تخلف کردند

ظریف افزود: اروپایی‌ها تعهداتی را در قالب برجام داشته اند. بند سه ضمیمه دو برجام نشان می‌دهد این تعهدات حتی صدور قوانین هم نیست بلکه اجرای قوانین است و نتیجه اجرای آن قوانین. اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد تخلف کردند. اروپایی‌ها خبر داشتند که آمریکا با سیاست خشنی وارد شده بازهم یازده تعهد دادند و این تعهدات را چندین بار تکرار کردند اما آنها را اجرا نکردند در واقع هم اجرای تعهدات برجامی شأن را نقض کردند هم تعهداتی که بعد از خروج آمریکا داشتند نقض کردند. اگر اروپایی‌ها بخواهند منتظر اجازه کشوری بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شده حتماً این اجازه صادر نخواهد شد.

وزیر امور خارجه گفت: من در سفری که به اروپا داشتم در تمام ملاقات‌ها تکرار کردم که ما حتماً از این مرحله عبور می‌کنیم و همه حقوقی داریم در قالب برجام که آن را اجرا خواهیم کرد و از این مرحله با سربلندی عبور می‌کنیم کما اینکه تاکنون هم مقدار زیادی از خساراتی که در سال اول خروج آمریکا از برجام بر کشور وارد شد به سمت جبران آن خسارت حرکت کردیم. اروپایی‌ها برای ایران نیاز نیست کاری بکنند، برای خودشان کار کنند.

وی افزود: اقدامی که آقای رئیس جمهور اعلام کردند و من ظرف چند ساعت آینده به خانم موگرینی رسماً اعلام خواهم کرد اقدام بسیار مهمی است. البته این هم مانند اقدامات قبلی ما قابل بازگشت است. یعنی جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور قانون مدار در چهارچوب حقوق و وظایف خود عمل می‌کند اروپایی‌ها اگر به وظایفشان عمل کنند این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلاً صورت گرفته امکان دارد، برگردد.

آمریکایی‌ها از مردم ایران و سپاه شکست خورده اند

ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات برایان هوک و تعیین جایزه برای کسانی که اسناد مالی سپاه را افشا کنند گفت آمریکایی‌ها هم از مردم ایران و هم از نمایندگان مردم ایران که سپاه هم نماینده سرفراز مردم ایران است شکست خورده اند و حتماً نمی‌توانند با این اقدامات جلوی دفاع از ایران و جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد کار بسیار شرم آورتر دیگری که برایان هوک انجام داده ایمیلی بوده که برای ناخدای کشتی آدریان دریا فرستاده و در آن به ایشان پیشنهاد صریح داده و اصلاً هم تلاش نکرده در لفافه دیپلماتیک بگنجاند و گفته است من اسمم این است و مسئولیتم این است و شما می‌توانید کشتی را به ما تحویل بدهید چند میلیون دلار پول بگیرید و زندگی خوبی داشته باشید یا این کار را نکنید و زندگی بسیار بدی در آینده، منتظر شماست. این مسئله نه تنها نشان دهنده سقوط اخلاقی بلکه سقوط سیاسی و عملیاتی آمریکاست.

ظریف درباره سرنوشت مذاکره با فرانسوی‌ها نیز گفت: از ابتدا هم به آنها گفتیم اگر منتظر موافقت آمریکایی‌ها هستید تا با ایران همکاری کنید چنین توافقی محال است بنابراین باید مشکل را خودتان حل کنید.

قرار است وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به اندونزی با مقامات این کشور درباره روابط دوجانبه و تحولات بین المللی و جهان اسلام گفت و گو و تبادل نظر کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *