جانسون قربانی بعدی برگزیت/ انحلال ۵ هفته‌ای پارلمان با موافقت ملکه!

۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۲:۰۱
کد خبر: ۵۴۷۵۴۲
دسته بندی‌: سیاست
سفیر پیشین ایران در انگلیس گفت: جانسون نمی‌خواهد خروج از اتحادیه اروپا به رأی گذاشته شود و می‌گوید این بن بست را بدون توافق به نتیجه خواهد رساند. برای اینکه پارلمان در مقابل او نباشد از ملکه درخواست کرد که به مدت ۵ هفته پارلمان را منحل کند که در خلال این مدت کار خروج را یکسره کند.
ساداتیانسید جلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی ، با اشاره به تعلیق پارلمان انگلیس با تائید ملکه این کشور بیان کرد: هر دولتی در انگلیس روی کار می‌آید، برنامه‌های خود را نوشته و به ملکه می‌دهد تا به‌ عنوان ابلاغ خط مشی نظراتش را بدهد. بوریس جانسون هم که تازه به قدرت رسیده، برای اینکه هدف خود را درباره برگزیت پیش ببرد، درخواست کرده است با تائید ملکه، پارلمان برای مدتی منحل شود.

سفیر پیشین ایران در انگلیس گفت: علت این اقدام بوریس جانسون این است که مردم در سال ۲۰۱۵ رأی ضعیفی به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دادند. در همان زمان یک عده‌ای اعلام کردند تا رأی گیری مجدد صورت گیرد اما دولت وقت به هر صورت با تکیه بر قوانین، مانع این کار شد.
 
وی گفت: برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باید یکسری توافق بین انگلیس و اتحادیه اروپا شکل بگیرد، مانند توافق درباره حق حاکمیت، سیاست مهاجرت، مسائل اقتصادی و مالی. اما در حوزه مهاجرت می توان گفت در سال‌های قبل تعداد زیادی از شهروندان انگلیس به اتحادیه اروپا رفته و تعداد زیادی هم از دیگر کشور‌های اروپایی به انگلیس آمده بودند؛ طبق آمار از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ حدود ۳۰۰ هزار نفر از اروپای شرقی وارد انگلیس شده‌اند که این‌ها باید تکلیف‌شان مشخص شود.
 
ساداتیان اضافه کرد: در این راستا، یک عده‌ای به رهبری بوریس جانسون می‌گفتند انگلیس به اندازه کافی مهاجر از کشور‌های مشترک المنافع دارد و اتحادیه اروپایی نباید چیزی را به آنها تحمیل کند. در چند سال اخیر که مهاجران به‌ خاطر جنگ از کشورهای غرب آسیا، راهی اروپا شده بودند، بنا بود این افراد به‌شکل سهیمه‌ای در کشورهای اروپایی تقسیم شوند. یعنی هر مهاجر اگر برای اولین بار وارد هر کشوری می‌شد، آن‌ها باید میزبانش می‌شدند و آن فرد نباید به کشور دیگری انتقال داده می‌شد.

این نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: آن زمان هجوم مهاجران خسته از جنگ سوریه به سمت یونان و ترکیه انجام می‌شد و آن‌ها به اتحادیه اروپا فشار می‌آوردند که ما به تنهایی نمی‌توانیم بار این همه آواره جنگی را تحمل کنیم. لذا  آنگلا مرکل سهمیه‌ای را برای پذیرش آوارگان قرار داد که انگلیس در این باره مقاومت می‌کرد.

ساداتیان افزود: در آن زمان، کامرون نخست وزیر وقت انگلیس پذیرفت که برای تصمیم گیری درخصوص برگزیت به آراء مردم توجه کند و  مردم هم با رأی ضعیف به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. اما یکی دیگر از مواردی که انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا باید آن را تعیین تکلیف می کرد، تبادل نیرو‌های کاری در اتحادیه اروپا بود. همچنین باید وضعیت سرمایه گذاری‌های مشترک بین‌شان مشخص می‌شد. دیگر اینکه آیا آنها می‌توانند از اتحادیه اروپا خارج شوند ولی سرمایه گذاری‌های مشترک‌شان انجام شود واگر قرار است ادامه یابد به چه شکل باشد؟

وی اظهار کرد: خانم ترزا می‌ که جایگزین آقای کامرون شد، توافقاتی که در این رابطه با اتحادیه اروپا داشت را به نوبت به پارلمان ارائه کرد تا تصویب شود. ایشان باید توافق پارلمان را می‌گرفت و بعد به اتحادیه اروپایی اعلام رسمی می‌کرد. از این طرف دادگاه رسمی انگلیس تصویب کرده بود که هر نوع اقدامی در این زمینه باید به تصویب مجلس عوام برسد؛  البته پارلمان هم در ۳ نوبت توافقات او را رد کرد؛ به لحاظ اینکه  خروج‌شان از اتحادیه اروپا آنها را متحمل پرداخت هزینه‌ها و خساراتی می‌کرد.

این نماینده پیشین مجلس گفت: دفعه چهارمی که پارلمان توافقات ترزامی را رد کرد، او استعفا کرد. اما بوریس جانسون که در انتخابات داخلی حزب محافظه کار موقعیت پیدا کرد خواست که این کار را ادامه دهد. او در همان زمان اعلام کرد؛ من بدون و یا با توافق از اتحادیه اروپا خارج می‌شوم. این حرف واکنش‌های جدی را در پی داشت؛ اولا در اسکاتلند و ایرلند که بخش‌های متحد با قسمت مرکزی بریتانیا هستند. اسکاتلند در شمال، ولز در جنوب و ایرلند در شمال غربی، متحده پادشاهی‌ آنها هستند و فقط قسمت ایرلند جنوبی مستقل شده است.

ساداتیان بیان کرد: اسکاتلند و ایرلند به این اظهارات جانسون، واکنش نشان دادند و گفتند می‌خواهیم در اتحادیه اروپا بمانیم و بعضا شنیده می‌شد که عکس ملکه را از اداراتی پایین کشیدند و حرف‌شان این بود که نمی‌توانید بدون توافق از اتحادیه خارج شوید؛ما تمایلی به ماندن با شما نداریم و می‌خواهیم با اتحادیه اروپا باقی بمانیم.

سفیر پیشین ایران در انگلیس اضافه کرد: این واکنش‌ها کما بیش از سوی مردم وجود داشت و مخالفت‌ها از سوی پارلمان هم مطرح بود و آنها نمی‌خواستند بدون توافق  از اتحادیه اروپا خارج شوند. ترزا می‌ قضایا را با ظرافت پیش می‌برد تا به رأی گیری مجدد مردم بینجامد چون جو افکار عمومی از آن رأی‌گیری قبلی پشیمان شده بود.

ساداتیان بیان کرد: اما آقای بوریس جانسون مخالف این امر است و نمی‌خواهد خروج از اتحادیه اروپا به رای گذاشته شود و می‌گوید این بن بست را بدون توافق به نتیجه خواهد رساند. برای اینکه پارلمان در مقابل او نباشد از ملکه درخواست کرد که به مدت ۵ هفته پارلمان را منحل کند که در خلال این مدت کار خروج را یکسره کند.

این نماینده پیشین مجلس افزود: هم اکنون شاهد تظاهرات گسترده مردمی و استعفای برخی مسئولان از جمله در اسکاتلند هستیم که نسبت به حرف‌ها و اقدامات جانسون اعتراض دارند از جمله اینکه پارلمان که مظهر دموکراسی است را اینگونه از سر راه برداشته و با آن اقلیتی که به پشتوانه دارد، می‌خواهد این اقدام را صورت دهد.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد که به دنبال قربانی شدن کامرون و خانم ترزا می‌، جانسون هم قربانی بعدی باشد و موفق به این کار نشود و نهایتا کار به رجوع آراء مردم بکشد که آنها هم خواستار باقی ماندن در اتحادیه اروپا هستند که البته این عاقلانه‌ترین کار است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *