اهداف کره شمالی از آزمایش‎های موشکی پیاپی؛ مسیر واشنگتن و پیونگ یانگ جدا می‌شود

4:00 - 20 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۹۸۹۶
آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی از آغاز روندی جدید در موضوع خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره خبر می‌دهند.
به گزارش گروه بین الملل ؛ کره شمالی روز شنبه پنجمین آزمایش موشکی خود را در کم‌تر از ۲ هفته اخیر انجام داد؛ آزمایش‎هایی که یکی پس از دیگری بن بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی را تشدید می‌کنند.

ناکامی نشست سران دو کشور در «سنگاپور» و «هانوی» و نیز محدود ماندن دیدار «کیم جونگ اون» رئیس کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به نمایشی تلویزیونی و خوراکی برای افکار عمومی داخلی، این گمانه را که مذاکرات خلع سلاح شبه جزیره وارد بن بستی چالش برانگیز کرده است.
 
 
بن بست در شبه جزیره/ مسیر واشنگتن و پیونگ یانگ جدا می‌شود
 

مشخص شدن اختلافات دو کشور در ابتدایی‌ترین موضوع - تعریف خلع سلاح هسته‎ای- در پی برگزاری نشست‌ها و اصرار آمریکا بر اولویت خلع سلاح و لغو گام به گام تحریم‌ها متعاقب راستی آزمایی اقدامات کره شمالی، آن هم در شرایطی که کره شمالی لغو تحریم‌ها را به موازات خلع سلاح هسته‌ای مشروط مطرح می‌کند، دست‌کم پیونگ یانگ را به این نتیجه رساند که مسیر اتخاذ شده واشنگتن در این مذاکرات منجر به نتیجه نشده و این کشور خواهان حل و فصل عادلانه این موضوع نیست.
 

از این رو کره شمالی آزمایش‎های موشکی و ارتقای تجهیزات نظامی مانند زیردریایی را در دستور کار خود قرار داده است.
 
پیونگ یانگ درصدد است با دست زدن به این اقدامات به اهداف زیر دست یابد:

- مشروع کردن مانور‌ها و آزمایش‌های نظامی خود مانند سایر همسایگان خود

- ارتقای توانایی‌های نظامی و موشکی

- مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا مانند اعزام زیردریایی به ساحل کره جنوبی

- مخالفت با مانور نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا

- و تحت فشار قراردادن آمریکا برای تغییر رویکرد خود در مذاکرات با پیونگ یانگ
 
 
اهداف کره شمالی از آزمایش‎های موشکی پیاپی؛ مسیر واشنگتن و پیونگ یانگ جدا می‌شود

واشنگتن نیز در مقابل تلاش دارد با بی اهمیت جلوه دادن آزمایش‎های موشکی کره شمالی و تاکید بر این که این آزمایش‌ها ناقض تعهدات کره شمالی نیستند، نشان دهد که شرایط میان دو کشور عادی است.
 
وعده از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک از سوی واشنگتن، در حالی مطرح می‌شود که این کشور مصرانه بر مانور نظامی مشترک با کره جنوبی ایستادگی کرده و در عین حال از برقراری فضای مثبت میان دو کشور سخن می‌گوید.
 
 
اهداف کره شمالی از آزمایش‎های موشکی پیاپی؛ مسیر واشنگتن و پیونگ یانگ جدا می‌شود

ترامپ که تلاش دارد با انجام مذاکرات با کره شمالی و دستیابی به توافق از این امر به عنوان موفقیتی قابل توجه در سیاست خارجی سراسر چالش و بحران خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا استفاده کند، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران همواره از آغاز مجدد مذاکرات در آینده نزدیک سخن می‌گوید.

آمریکا و کره شمالی که تاکنون پیشرفت بسیار کمی در تلاش‌های دیپلماتیک خود برای رسیدن به توافق کامل داشته‎اند، اکنون با دور جدیدی از تنش‌های ناشی از تشدید آزمایش‌های موشکی کره شمالی در روابط روبرو شده‎اند؛ تنش هایی که بر بن بستی حتمی تاکید دارند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *