کشته شدن ۴ هزار نفر در افغانستان در نیمه سال ۲۰۱۹

10:05 - 11 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۷۳۳
سازمان ملل متحد در گزارشی از کشته شدن چهار هزار نفر در افغانستان در شش ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.
کشته شدن ۴ هزار نفر در افغانستان در نیمه سال ۲۰۱۹
به گزارش گروه بین الملل ، سازمان ملل می‌گوید روند قربانی شدن غیرنظامیان در افغانستان به شکل غیرقابل قبولی ادامه دارد.

براساس گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نزدیک به ۴ هزار نفر در این کشور در نیمه اول سال ۲۰۱۹ در جریان درگیری با گروه‌های ستیزه جو جان خود را از دست داده‌اند اما  بر اساس داده‌های همین گزارش شمار قربانیان غیرنظامی در همین بازه زمانی نسبت به شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۷ درصد کاهش یافته است: در سه ماه نخست سال جاری ۱۳۶۶ شهروند غیرنظامی کشته و ۲۴۴۶ نفر زخمی شده اند.

این گزارش که از سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) منتشر شده نشان می‌دهد شمار تلفاتی که نظامیان دولتی یا نظامیان تحت رهبری ناتو، عامل آن بودند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: طالبان و داعش در طول ماه ژانویه ۲۰۱۹، دست‌کم ۵۳۱ نفر را در افغانستان به قتل رسانده‌اند و بیش از هزار و ۴۳۰ نفر را هم زخمی کرده‌اند. همچنین گروه‌های افراطی به صورت عامدانه ۹۸۵ غیرنظامی از جمله مقامات دولتی، امدادگران، سران قبایل و همچنین علمای مذهبی را هدف قرار داده‌اند.

یوناما همچنین می‌افزاید: نیروهای دولتی در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹، دستکم ۷۱۷ افغان را کشته و بیش از ۶۸۰ نفر دیگر را زخمی کرده‌اند. رقمی که از افزایش ۳۱ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.

طبق این گزارش دست‌کم ۱۴۴ زن و ۲۳۷ کودک هم در میان جان‌باختگان دیده می‌شود و بیش از هزار زخمی هم در پی این اقدامات نیروهای دولتی بر جای مانده است.

«ریچارد بنت» رئیس دفتر حقوق بشر یوناما در این خصوص می‌گوید: طرفین درگیری ممکن است توضیحات متفاوتی برای اقدامات خود داشته باشند و هرکدام توجیه مخصوص به خود را ارائه دهند، اما آنچه به عنوان واقعیت مشاهده می‌شود، مردمی هستند که در این میان جان خود را از دست می‌دهند. تنها یک تلاش همه‌جانبه و همچنین تاکید بر رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه است که می‌تواند درگیری‌ها و همچنین رنج‌های مردم افغانستان را کاهش دهد.

سازمان ملل می‌گوید درگیری‌ها و حملات زمینی بیشترین تلفات را بر جای گذاشته و بعد از آن بمب‌های دست‌ساز و حملات هوایی بیشترین سهم را در گرفتن جان افراد به خود اختصاص داده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *