نیروهای خارجی و افغانستانی عامل بیشترین کشتار غیرنظامیان در افغانستان

10:36 - 10 مرداد 1398
کد خبر: ۵۳۷۷۲۵
سازمان ملل در گزارش جدیدی اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی نیروهای موافق دولت بیش از عوامل مسلح مخالف دولت باعث کشتار غیرنظامیان افغان شدند.

به گزارش گروه بین الملل ،  دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در تازه‌ترین گزارش خود امروز اعلام کرد که در نیمه نخست سال 2019 میلادی در افغانستان هزار و 366 غیرنظامی کشته و 2 هزار و 446 تن دیگر نیز زخمی شدند.

یوناما تلفات غیرنظامیان را تکان دهنده و غیرقابل قبول دانست و خاطرنشان کرد که در نشست بین‌الافغانی دو روزه در جولای 2019 طرفین در بیانیه‌ای مشترک خواستار کاهش تلفات غیرنظامیان به صفر شدند.

براساس این گزارش کشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای حامی دولت برای دومین بار پیاپی در سال 2019 بیش از عناصر مخالف دولت بود. تلفات غیرنظامیان افغان در مقایسه با میزان مشابه در سال 2018 افزایش 31 درصدی داشت و عامل بیشتر تلفات نیز حملات هوایی و یورش‌های شبانه عنوان شده است.

در ادامه گزارش آمده که در شش ماه نخست سال جاری میلادی 717 غیرنظامی در حملات نیروهای موافق دولت کشته و 680 تن دیگر نیز زخمی شدند.

در حالی که یوناما پیش از این نیز نسبت به تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی ابراز نگرانی کرده بود در این گزارش آمده که حملات هوایی در زمان یاد شده سبب کشته شدن 363 غیرنظامی و زخمی شدن 156 تن دیگر شد شده است.

لازم بذکر است که نیروهای خارجی مسئول 83 درصد تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی است.

انتهای پیام/.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *