رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

اجلاس امنیتی روسیه و شکست سیاست‌های آمریکا

22:19 - 29 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۶۷۵۷
دسته بندی: سیاست
حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران در اجلاس امنیتی روسیه، بار دیگر ناکامی سیاست‌های آمریکا و متحدانش را علیه ایران نشان داد، سیاست‌هایی که هدف از آن‌ها منزوی کردن ایران از محیط پیرامونی و تلاش برای ایران‌هراسی است.
اجلاس امنیتی اوفا و شکست سیاست‌های آمریکاگروه سیاسی ؛ «جلال چراغی» تحلیلگر مسائل منطقه در یادداشتی نوشت: دهمین اجلاس بین‌المللی امور امنیتی جهان روز سه‌شنبه در شهر «اوفا»، در جنوب روسیه، با حضور مقام‌های عالی‌رتبه ۱۲۰ کشور از ۵ قاره جهان برگزار شد.
 
شرکت‌کنندگان در این اجلاس دو روزه، درباره مسائل و چالش‌های سیاسی- امنیتی در سطح منطقه و جهان با یکدیگر گفتگو و رایزنی کردند.

از جمهوری اسلامی ایران نیز دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به دعوت رسمی «نیکلای پاتروشف» در این اجلاس حضور یافت و درباره چالش‌های امنیتی منطقه خاورمیانه و توطئه‌های آمریکا در منطقه با همتایان خود از کشور‌های مختلف گفتگو و رایزنی کردند.

شرکت فعال علی شمخانی در این اجلاس و سخنرانی او درباره اعلام مواضع صلح طلبانه جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان بسیار حائز اهمیت بود که در رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی نیز بازتاب یافت.

حضور جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس امنیتی از آن رو حائز اهمیت بود که منطقه اکنون در دوره حساس به‌سر می‌برد و با چالش‌ها و تهدید‌ها و توطئه‌های آمریکا مواجه است که عمدتا با حمایت رژیم صهیونیستی و تشویق آن صورت می‌گیرد و این تحولات امنیتی در حوزه موضوع‌های مطرح در این اجلاس که در حوزه امنیت بین‌المللی بود، حائز اهمیت بود.

وضع حساس منطقه از سخنان شرکت‌کنندگان در این اجلاس از جمله سخنان شمخانی عیان و آشکار بود. دغدغه‌ای که شمخانی در این اجلاس بدان پرداخت که در واقع، دغدغه بیشتر کشور‌های شرکت‌کننده در آن بود، تهدید‌های ترکیبی بود که آمریکا با سلطه‌طلبی درصدد اعمال آن است.
 
آمریکا با تلاش‌ها خود برای مشروعیت سازی اقدامات نامشروع خود و متحدان خود در منطقه به دنبال اجرایی کردن این گزاره است که ساز‌و‌کار اجرایی آن نیز از طریق نفوذ در ارکان نظام‌ها و دولت‌های منطقه و تهی کردن آن‌ها از درون و سلب مشروعیت از این کشورهاست.

با توجه به حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران، این اجلاس بار دیگر ناکامی سیاست‌های آمریکا و متحدانش را علیه ایران نشان داد، سیاست‌هایی که هدف از آن‌ها منزوی کردن ایران از محیط پیرامونی و تلاش برای ایران‌هراسی است.
 
بنابراین، این نشست عرصه‌ای برای فعالیت سیاسی و امنیتی ایران درباره هشدار به کشور‌های مختلف درباره توطئه‌های آمریکایی- صهیونیستی بود و از سوی دیگر نیز حضور آمریکا در آن در حاشیه قرار داشت؛ زیرا برای نخستین بار دو کارشناس از سفارت آن در مسکو در این اجلاس شرکت کرده بودند.
 
 اجلاس امنیتی روسیه بار دیگر سبب‌ساز موفقیت ایران در عرصه امنیتی، سیاسی و تبلیغاتی در جهت خنثی سازی تبلیغاتی غربی، عربی و عبری شد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *