رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

صاحبنظران روس: اتهامات "آمریکا" علیه ایران جعلی است

17:22 - 26 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۵۷۶۲
مقامها و کارشناسان روس معتقدند اتهاماتی که آمریکا علیه ایران در روزهای اخیر درباره حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان میزند، جعلی و بی پایه و اساس است.

به گزارش گروه بین الملل ، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه عالی ترین مقام روس بود که درخصوص این حادثه اظهار نظر کرد و جهان را از نتیجه گیری شتاب زده برحذر داشت.

دمیتری پسکوف به خبرنگاران گفت که علت دو حادثه تانکر نفتکش در دریای عمان نامعلوم است و به همین دلیل نتیجه گیری در این مورد زودهنگام است.

وی افزود: کرملین نمی تواند هیچگونه تماسی در مورد حادثه در دریای عمان داشته باشد و این مساله در وهله اول به وزارت خارجه روسیه مربوط می شود.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که تاکنون هیچکس اطلاعات دقیقی درباره علت این حادثه ندارد و اینکه چه افرادی در پشت سر آن قرار دارند.

**با بیطرفی باید به حادثه دریای عمان رسیدگی کرد

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه مقام دیگر این کشور بود که خواستار خودداری از نتیجه گیری های شتاب زده در حادثه دو نفتکش در دریای عمان شد.

این مقام روس معتقد است که اوضاع بقدری خطرناک شده که هر لحظه احتمال یک اقدام اشتباه یا سوء تفاهم وجود دارد که پیامدهای خطرناک به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیری برای عادی سازی اوضاع پیرامون ایران گفت:

باید با آرامش و بیطرفانه به وضعیت موجود رسیدگی کرد و از نتیجه گیری های سریع و شتاب زده که فقط نفت بر آتش ماجرا می ریزد به شدت پرهیز کنیم.

ریابکوف افزود: من از این فرصت استفاده می کنم و از نتیجه گیریهای شتاب زده و تلاش برای مسئول دانستن طرف های نامطلوب و نامیدن کشورهای معلوم در این حادثه همه را برحذر می دارم.

**اتهام آمریکا به ایران بر وجهه واشنگتن تاثیر بد می گذارد

کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنای روسیه) نیز خواستار انجام تحقیقات بین المللی و بیطرفانه پیرامون حادثه نفتکشها در دریای عمان شد.

کاساچوف در فیس بوک خود نوشت: حادثه دو نفتکش در دریای عمان نیاز به تحقیقات بین المللی دارد و اتهام آمریکا علیه ایران بر وجهه واشنگتن تاثیر بد می گذارد.

وی افزود: اینکه آمریکا توانسته به سرعت شواهدی علیه ایران در این حادثه ارایه کند حیرت انگیز و سوال برانگیز است.

کاساچوف خاطرنشان کرد: این در واقع نشانه بدی برای کاخ سفید است و همه بخوبی می دانند که آمریکا در این حادثه به شدت ذینفع است.

**اتهام آمریکا علیه ایران جعلی است

فرانتس کلینتسویچ عضو کمیسیون دفاع و امنیت شورای فدراسیون هم خاطرنشان کرد که هیچ شکی ندارد که مدارکی که آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش ها ارائه می دهد جعلی است.

او نیز در فیس بوک خود نوشت: می توان به ایران هر انگی را چسباند اما متهم کردن این کشور به اقدام ناخردمندانه بیش از اندازه باورنکردنی است.

کلینتسویچ افزود: ایران هیچگاه اقدامی نخواهد کرد که به زیانش تمام شود و وجهه اش را مخدوش کند.

عضو کمیسیون امنیت ودفاع شورای فدراسیون نوشت: بنظر می رسد که آمریکا قادر نیست که بدون دشمن توسعه یافته و پیشرفت کند.

وی افزود: ترامپ بسیار فکر کرد که بین ایران و کره شمالی کدام یک را برای دشمنی که باید توجه ها به آن متمرکز شود انتخاب کند و و سرانجام این دشمن را برگزید. فکر نمی کنم که این تصمیم را بتوان موفق خواند.

** فیلم حادثه نفتکش توطئه برنامه ریزی شده است

میخاییل شینکمن مفسر رادیو اسپوتنیک معتقد است که تهیه و انتشار فیلم توسط آمریکا برای اثبات جرم ایران در حادثه نفتکش ها در دریای عمان توطئه از پیش برنامه ریزی شده است.

وی در گزارشی که در خبرگزاری ریانووستی منتشر شد، خاطرنشان کرد که آمریکا فیلم را از پیش تهیه کرده بود و منتظر نفتکش های مناسب برای اجرای این توطئه بود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا با نشان دادن این فیلم می خواهد نشان دهد که ایران چقدر جنگ طلب است و در واقع با یک فیلم یک دقیقه و ۳۹ ثانیه ای این ادعا را می خواهد اثبات کند.

به گفته مفسر سیاسی روس، با وجود اینکه فیلم منتشر شده دارای کیفیت بسیار پایین است و حتی گروه کلاه سفیدها در سوریه فیلم باکیفیت تری تولید کردند، اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ایران را متهم به دست داشتن در حادثه نفتکش ها می کند.

وی با بیان اینکه تانکرها برای ژاپن محموله حمل می کردند این سوال را مطرح کرد که ایران در حالی که نخست وزیر ژاپن در حال دیدار از این کشور بود چه نیازی به برانگیختن ژاپن علیه خود داشت.

**فیلم آمریکایی قابل اعتماد نیست

ولادیسلاو شوریگین تحلیلگر نظامی روس می گوید فیلمی که فرماندهی مرکزی آمریکا برای اثبات جرم ایرانیان در حادثه دریای عمان منتشر کرده قابل اعتماد نیست.

وی در گفت وگو با راشاتودی خاطرنشان کرده است: اگر نظامیان امریکایی می خواستند واقعاً جرم ایرانیان را اثبات کنند حداقل می بایست مسیر حرکت آن را نشان می دادند.

شوریگین گفت: قرار گرفتن قایق در کنار نفتکش هیچ چیزی را اثبات نمی کند. ایران خدمه تانکرهای آسیب دیده را نجات داد و خدمه یکی از نفتکش ها در زمان حاضر در ایران بسر می برند.

تحلیلگر نظامی روس خاطرنشان کرد: آنها می توانستند تجهیزاتی را از کشتی ها جدا یا مین زدایی کنند و کشتی ها را مورد بازبینی قرار دهند.

**آمریکا به حادثه تانکرها در دریای عمان برای اثبات ادعاها علیه ایران نیاز دارد

رجب صفروف رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه گفت: آمریکا به حادثه تانکرهای نفتکش در دریای عمان برای اثبات ادعاهای خود علیه ایران و سیاه نمایی این کشور و کسب درآمد از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد که اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر شرکت ایران در حمله به تانکرهای نفتکش در دریای عمان را باور نمی کند.

وی ادامه داد: ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود ۱۴۰ میلیارد دلار درآمد از محل فروش اسلحه برای آمریکا کسب کرده است.

وی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به شدت ترساند که اگر آمریکا از انها محافظت نکند منطقه و شیخ نشین ها در برابر ایران خصومت طلب بی دفاع خواهد ماند.

صفروف گفت: آمریکا برای اینکه گرفتن این پولها را توجیه کند نیاز به قدرت نمایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: من این برداشت را دارم که اصل موضوع چیز دیگری است هر چند که بنظر می رسد از واقعیت دور باشد. امسال آمریکا به تولیدکننده عمده نفت تبدیل شده است و تولید نفت آن به روزانه ۱۲ میلیون بشکه رسیده است.

کارشناس روس گفت: آمریکا می خواهد با افزایش بهای نفت در بازار جهانی کشورهای اروپایی را ضعیف کند و بدیهی است اگر این وضع در منطقه خلیج فارس هم حفظ شود کشورهای عربی حاشیه ان به شدت زیان خواهند دید زیرا تمام اقتصاد و رفاه آنها به فروش نفت بستگی دارد.

رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه گفت: در این شرایط فکر می کنم آمریکا طرحی را اجرا می کند که به اسراییل آرامش ببخشد. و بر اساس این طرح کشورهای منطقه وابستگی بیشتری به واشنگتن خواهند داشت.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *