ترکمنستان موافقت‌نامه همکاری راهبردی با "افغانستان" را تصویب کرد

13:00 - 22 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۴۵۸۶
مجلس شورای ملی ترکمنستان تصویب موافقت‌نامه همکاری استراتژیک میان این کشور و افغانستان را تصویب کرد.

به گزارش گروه بین الملل ، مجلس شورای ملی ترکمنستان تصویب موافقت‌نامه همکاری استراتژیک میان این کشور و افغانستان را تصویب کرد. 

بر اساس این گزارش، این سند در ابتدای سال جاری توسط روسای جمهور ترکمنستان و افغانستان - «قربانقلی بردی محمداف» و «محمد اشرف غنی»در عشق آباد امضا شد.

علاوه بر این، توافقنامه های در زمینه همکاری های گمرکی و ترافیک هوایی، همکاری ریلی ، توافقنامه همکاری در بخش نفت و گاز و افزایش حجم برق ترکمنستان به ولایت هرات به امضای مقامات ارشد دو کشور رسیده بود.

یک یادداشت تفاهم نیز برای ساخت خط راه آهن  بین «آقینه اندخوی» به تصویب رسید و قوانین برای سازماندهی ارتباط راه آهن میان ایستگاه های سرخابات، تورغندی در مرز مشترک کشور مورد تائید مقامات دو کشور رسید.

افغانستان و ترکمنستان در تلاش گسترش تجارت از طریق خط آهن نیز می‌باشند. دو کشور تلاش دارد با ساخت خط آهن آقینهاندخوی زمینه را برای تجارت ارزان فراهم سازند.

قسمتی از راه لاجورد که افغانستان را به آسیای مرکزی، ترکیه و اروپا وصل می‌کند از ترکمنستان گذشته است. ساخت خط آهن و تسهیل تجارت با ترکمنستان سبب می‌شود تا افغانستان از تجارت از مسیر لاجورد بیشتر بهره ببرد. 

انتهای پیام/.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *