مقام آمریکایی: "داعش" در حال عضوگیری در افغانستان است

11:20 - 22 خرداد 1398
کد خبر: ۵۲۴۵۸۳
والی فاریاب، می‌گوید که جنگ‌جویان گروه داعش هم‌اکنون در بخش‌هایی از ولایت جوزجان و فاریاب فعال استند.

به گزارش گروه بین الملل ، والی فاریاب گفت:داعش هم‌اکنون در بخش‌هایی از ولایت جوزجان و فاریاب فعال بوده و در حال عضوگیری هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از شماری از مقام‌های آمریکایی و افغان گزارش داده‌ است که داعش فعالیتش را در افغانستان گسترش داده‌‎ و اکنون نیز در شمال و شرق این کشور سرگرم استخدام نیروهای تازه در این کشور است. 

این مقام‌ها هشدار دادند که این گروه در حال برنامه‌ریزی برای حمله بر ایالات متحدۀ آمریکا و کشورهای دیگر غربی هست.

اجمل عمر، عضو شورای ولایتی ننگرهار در این باره گفت: داعش تمام نشده، داعش در حال رشد و سرایت به سایر مناطق است.

داعش در شرق افغانستان در شهرستان‌های ننگرهار و کنر بیشتر فعال بوده و هم با نیروهای امنیتی و هم با طالبان در نبرد هستند و این موضوع باعث آوراگی هزاران نفر شده است.

اما حضور داعش در بخش‌های کوهستانی شهرستان سرخ رود ننگرهار و در نزدیکی‌های منطقۀ توره بوره، جایی‌که اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده پنهان شده بود، تهدید داعش جدی گفته می‌شوند.

صفی الله امرخیل، فرمانده پلیس ننگرهار در این باره گفت: داعش جز تباهی چیزی دیگری برای افغانستان نیاورده‌ است. ما در نظام افغانستان، جلو فعالیت این گروه را خواهیم گرفت.

بر اساس آمارهای نهادهای امنیتی افغانستان در دو سال گذشته در حمله‌های هوایی وعملیات‌های ویژه، صدها عضو داعش در کشور کشته شده‌اند.

اما برخی از مقامات اطلاعاتی افغانستان می گویند: پیوستن اعضای جنبش اسلامی ازبکستان و جنگ‌جویان  هند، بنگلادیش، چین و برخی از کشورهای دیگر ماشین جنگی داعش را در ولایت‌های فاریاب و جوزجان، در شمال این کشور، فعال نگه داشته است. 

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب گفت: «داعش در قوش تپۀ جوزجان حضور خودرا اعلام کرده‌  و بخشی از سربازان این گروه از ولایت فاریاب به آن‌جا رفته‌اند که این تهدید بسیار زیاد جدی است.»

/انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *