ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه عامل اصلی وقوع "سیل هرات"

10:08 - 04 خرداد 1398
کد خبر: ۵۱۹۳۸۵
مدیر عامل آب منطقه ای هرات گفت: ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه عامل اصلی وقوع سیل هرات و وارد آمدن خسارت به مردم است.

به گزارش گروه بین الملل ، نجیب الله جوینی مدیرعامل آب‌های منطقه‌ای حوزه هریرود – مرغاب با اشاره به عدم کنترل آب های جاری در ولایت هرات گفت: در گذشته خسارت سیل محدود بود،‌اما به دلیل غصب زمین های حاشیه رودخانه و ساخت شهرک در این منطقه سیل سال جاری خسارت هنگفتی را به بار آورد.

وی افزود ، در حال حاضر در مناطق پشتون پل، پل مالان، رود قارون و شمال شهر هرات از سوی افراد مختلف زمین‌های اطراف رودخانه غضب شده و در آن ساختمان سازی شده است که این موضوع سبب انسداد مجاری انتقال آب هرات و به بار آوردن تخریب بسیار شده است. 

از طرف دیگر نیز «عبدالله حمایت» رئیس اداره راه سازی هرات گفت شرکتهای نفتی تاسیسات خود را در مسیر رود ساخته و این موجب انحراف و انسداد مسیر تخلیه رود و در نهایت وارد آمدن خسارات هنگفت به شهروندان شده است. 

وی اضافه کرد: اگر جلوی ساخت شرکت‌ها در مسیر آبه‌ای جاری و رودخانه ها در کنار شاهراه ها و خیابانها گرفته نشود به زودی تمامی شاهراه ها و خیابان‌های اصلی نیز در هرات از بین خواهند رفت.

عمر یاوری مسوول استاندارد و ساخت و سازهای غیرمجاز اداره شهرسازی هرات در این مورد گفت: پس از جاری شدن به دستور اداره محلی هرات تیمهای از ادارات مختلف برای ساخت کانالهای شهری در راستای خروج آب از هرات احداث شود که در این زمینه تعلل صورت گرفت و این موضوعی عملی نشد. 

وی اضافه کرد: هر 15 روز از مناطق مختلف هرات بازرسی شده و با ساخت و ساز غیرمجاز برخورد می شود که در اواخر با 50 مورد تاکنون که در مسیر رود ساخت و ساز کرده بودند، برخورد شده است.

سکینه حسینی عضو شورای ولایتی هرات نیز با ابراز نگرانی از حضور گروه‌های مافیایی و شرکت های غیراستاندارد که برای رسیدن به اهداف خود زمینهای اطراف رودخانه ها و مجاری ابهای جاری را غصب کرده و تاسیسات خود را بناکرده که ، امروز سبب منحرف شدن آب و به وجود آمد سیل و علت اصلی تلفات انسانی و مالی شده است.

وی ادامه داد: حکومت باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده تا از تلفات آینده در این زمینه جلوگیری شود. 

سیل امسال در افغانستان خسارت هنگفتی جانی و مالی به جای گذاشته و بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که علت اصلی این امر ساخت و ساز غیرمجاز در مسیر رود است. 

/انتهای پیام/ ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *