کلیات طرح «اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا» در کمیسیون امنیت ملی مجلس تصویب شد

16:51 - 25 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۹۲۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: در این نشست کلیات طرح دوفوریتی «اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به اتفاق آرا تصویب شد.

نجفی‌خوشرودی: کلیات طرح «اقدام متقابل ایران در برابر تروریستی خواند سپاه پاسداران» تصویب شدگروه سیاسی ، علی نجفی‌خوشرودی با اشاره به جلسه امروز عصر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در نشست امروز عصر کمیسیون کلیات طرح دوفوریتی «اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در برابر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» به اتفاق آرا تصویب شد.

وی افزود: همچنین علاوه بر ماده واحده، دو ماده از این طرح به تصویب کمیسیون رسید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: طبق این طرح به منظور اقدام متقابل در برابر اقدامات ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی و قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، فرماندهی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) و سازمان‌ها و نهاد‌هایی که تحت اختیار این فرمانداری علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کنند، تروریست اعلام می‌شوند و هر گونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و ... به این نیرو‌ها همکاری در اقدام تروریستی محسوب شده و مرتکب به مجازات مقرر در ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) مصوب ۱۳۹۲/۲/۱ با اصلاحات والحاقات بعدی محکوم می‌شود.

نجفی خوشرودی بیان داشت: آمریکا بر خلاق اصول مسلم حقوق بین المللی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق با اصل ۱۵۰ قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته شده سازمان تروریستی خارجی اعلام کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جزییات این طرح گفت: طبق بند یک این طرح دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی نیرو‌های مسلح بر اساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در برابر اقدامات تروریستی نیرو‌های آمریکایی و سایر نیرو‌های تروریستی که منافع جمهوری اسلامی را به مخاطره می‌اندازد، اقدامات متقابل و قاطع انجام دهد.

وی افزود: طبق بند دو دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و سیاسی و دیپلماتیک بهره‌مندی نیرو‌های آمریکایی و سایر نیرو‌های تروریستی موضوع این قانون را از تاسیسات، تجهیزات، منابع مالی ودیگر کمک‌های احتمالی کشور‌های منطقه را به حداقل ممکن برساند.

نجفی در پایان گفت: ادامه بررسی جزئیات این طرح به جلسه فردا (دوشنبه) کمیسیون موکول شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *