"هند" به دنبال گسترش همکاری دفاعی با کشورهای خلیج فارس

19:30 - 24 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۹۲۷۷
روزنامه فاینشنال اکسپرس هند روز جمعه در مطلبی نوشت، دهلی برای نزدیکی به کشورهای خاورمیانه همکاری اقتصادی ،دفاعی و نظامی خود را با کشورهای عرب خلیج فارس گسترش می دهد.

به گزارش گروه بین الملل ، این روزنامه هندی با اشاره به علاقه مندی متقابل کشورهای منطقه برای گسترش روابط با هند اضافه کرد امارات متحده عربی نیز هند را به عنوان یک بازار دفاعی بزرگ که فرصت های خوبی برای همکاری ارائه می کند می بیند.

درک بیساچیو یک تحلیل گر در سازمان بین المللی ' فورکاست' در آمریکا گفت:در نمایشگاه نظامی اخیر در دوبی نیز چند توافقنامه برای صادرات مهمات به امارات امضا شد.
امارات علاقه مند به خرید موشک های ساخت هند از جمله اکاش، براهموس و استرا است.

موشک های استرا قابل نصب بر روی جنگنده های میراژ است. موشک های براهموس نیز که با همکاری روسیه ساخته شده اند دارای قابلیت پرتاب از زمین و هوا می باشند.

در سفر اخیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به هند، دو کشور برای تولید مشترک قطعات و تجهیزات نظامی به توافق رسیدند. عربستان سعودی به نیروی ماهر و با تجربه هند احتیاج دارد زیرا این کشور هنوز نتوانسته است پایگاه های تولید نظامی خود را گسترش دهد.

در سال های گذشته قطر و هند مذاکرات دفاعی مختلفی برگزار کردند.این گفت وگوها پس از محاصره قطر توسط کشور های همسایه عرب خود باجدیت بیشتری ادامه یافت.

تحلیل گر سازمان بین المللی فورکاست آمریکا با اشاره به همکاری های دفاعی بین هند و عمان گفت که این دو کشور دارای مرزهای آبی در دریای عرب هستند و از سال 2017 تاکنون چندین رزمایش دریایی برگزار کرده اند.
دستیابی هند به بندر 'الدقم' عمان برگ برنده ای برای دهلی نو برای کنترل نفوذ چین در منطقه از طریق بندر گوادر در پاکستان است.

بندر الدقم در جنوب شرق عمان در میان دریای عرب و اقیانوس هند واقع شده است. این بندر استراتژیک در نزدیکی بندر چابهار در ایران قرار گرفته است. با توسعه جزایر اسامپشن در سیشل و آگالگا در موریس، الدقم در نقشه راه امنیتی دریایی هند قرار می گیرد. اخیرا فعالیت های هند در این بندر افزایش یافته است.

عمان هم اکنون از شرکت های دفاعی هند قطعات نظامی خریداری می کند و امیدوار است که بتواند همکاری خود با دهلی نو در زمینه تولیدات دفاعی را گسترش دهد.

کشور عمان نیز که یک سیاست متعادل در منطقه را پیش گرفته با هند و پاکستان چندین رزمایش مشترک برگزار کرده است.

دهلی نو به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای وارد کننده اسلحه در جهان ،سرمایه گذاری گسترده در صنایع نظامی کرده است و به دنبال تبدیل شدن به بزرگترین صادر کننده تجهیزات نظامی در جهان است.



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *