رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

همکاری "حکمتیار" با سازمان سیا در قاچاق هیروئین از افغانستان

9:10 - 20 فروردين 1398
کد خبر: ۵۰۸۱۹۲
روزنامه چاپ لندن در گزارشی از همکاری «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و قاچاق هیروئین توسط سازمان سیا پرده برداشت.

به گزارش گروه بین الملل ، جنایات آمریکا در افغانستان تنها به پس از حمله این کشور به افغانستان محدود نشده و حتی پیش از آن نیز فعالیت‌های بسیاری توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در این کشور صورت گرفته است.

اخیرا روزنامه انگلیسی موسوم به «دیلی ستار» درباره عملیات سری سازمان سیا در افغانستان برای مدیریت و قاچاق مواد مخدر بویژه هیروئین از این کشور به سایر کشورها افشاگری کرده است.

این عملیات سری در سالهای 1980 میلادی از سوی سازمان سیای آمریکا به منظور مدیریت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان آغاز شد.

«جان استاکول» کارمند سابق سازمان سیا به روزنامه چاپ لندن گفت: شمار بسیاری از جاسوسان سازمان سیا در افغانستان مستقر شدند تا هیروئین تولید شده را از این کشور به سایر کشورها قاچاق کنند.

وی افزود: قاچاق هیروئین از افغانستان به آمریکا و سایر کشورها از سوی سازمان سیا با همکاری «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی صورت می‌گرفت.

بر اساس این گزارش مجموع کمک‌های آمریکا به حکمتیار به 600 میلیون دلار می‌رسید.

وی نیز در ازای این کمک‌ها در کنار مبارزه با شوروی سابق در قاچاق هروئین به سازمان سیا کمک کرده است.

رهبر حزب اسلامی پیش از این نیز به همکاری با «موساد» سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی اسرائیل و «آی‌اس‌آی» سازمان اطلاعات ارتش پاکستان نیز متهم شده است.

این در حالی است که پس از حمله آمریکا به افغانستان سیر صعودی تولید مواد مخدر در این کشور نه تنها متوقف نشد بلکه سرعت شگفت انگیزی به خود گرفت تا جایی که دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان آمار تخمینی تولید مواد مخدر در این کشور را بیش از 9 هزار تن اعلام کرده است.

رد پای دخالت سازمان سیا در تولید و قاچاق مواد مخدر به ویژه هروئین در افغانستان به دهه 1970 میلادی باز می‌گردد، زمانی که این سازمان برای تامین منابع مالی مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی سابق مراکز تولید هروئین در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان را با همکاری سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ایجاد کرد.

انتهای پیام/.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *