تنها راه تامین صلح در "افغانستان" مذاکره بین الافغانی است

۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶:۰۱
کد خبر: ۴۸۴۴۸۸
سفیر افغانستان در ترکیه گفت: زمانی که صلح در افغانستان ایجاد شود نیازی به حضور نظامیان خارجی در این کشور نیست.

به گزارش گروه بین الملل ، عبدالرحیم سید جان، سفیر افغانستان در ترکیه گفت: زمان آن رسیده است که افغان‌ها برای تامین صلح در این کشور با یکدیگر صبحت کنند.

وی که در مرکز مطالعات استراتژیک در آنکار سخنرانی می‌کرد، افزود: تنها چیزی که طالبان به دنبال آن است خروج نظامیان آمریکا از افغانستان بوده و به این دلیل در حال گفتگو و مذاکره با مقامات واشنگتن است.

سید جان با بیان اینکه انتظار می‌رود آمریکا طالبان را قانع کند تا با دولت افغانستان وارد مذاکره شود، تصریح کرد: زمانی که صلح در افغانستان تامین شود دیگری نیازی به حضور نیروهای خارجی در این کشور نیست، بنابراین وقت آن رسیده که افغان ها با یکدیگر گفتگو کرده و صلح در این کشور جاری شود.

سفیر افغانستان در ترکیه با خروج نظامیان آمریکا از افغانستان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: افغانستان چاره جز مبارزه با تروریسم در این کشور ندارد و اگر مجبور باشد بدون حضور نظامیان خارجی به این کار ادامه خواهد داد.

وی با بیان اینکه طالبان یک ایدئولوژی سیاسی نبوده بلکه به طور کامل یک گروه شبه نظامی است، گفت: طالبان به رشد القاعده کمک کرد و بعد از حمله این گروه به آمریکا دنیا متوجه شد که نمی‌توان به تحولات افغانستان بی‌تفاوت بود و در آرامش زندگی کرد.

سید جان در ادامه گفت: دولت افغانستان از مقامات ترکیه انتظار دارد که با نفوذی که برپاکستان دارد برای فشار به این کشور در راستای صلح افغانستان استفاده کند.

وی به تماس روسیه و ایران با طالبان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: اگر این حرکت منجر به آوردن طالبان به میز مذاکره با دولت افغانستان شود، دولت از این حرکت استقبال خواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، سفیر افغانستان در ترکیه در ادامه یادآور شد: در زمان سفر عمران خان به ترکیه، اردوغان پیشنهاد نشست 3 جانبه میان ترکیه، پاکستان و افغانستان را داده است که این موضوع با استقبال طرفین روبه شده است و افغانستان نیازمند اقدامات عملی برای برقراری ثبات در این کشور است.

/انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *