سالروز نسل‌کشی سربرنیتسا؛ یادبودی برای ۸ هزار قربانی مسلمان

14:22 - 21 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۸۲۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
سالروز نسل‌کشی سربرنیتسا؛ یادبودی برای ۸ هزار قربانی مسلمان
سالروز نسل‌کشی سربرنیتسا یادآوری از جنایت‌‎هایی است که ۲۹ سال پیش روی داده و در پی آن حدود ۸ هزار مرد مسلمان قتل‌عام شدند.

خبرگزاری میزان - بوسنی و هرزگوین روز پنجشنبه ۱۱ جولای (۲۱ تیر)، بیست‌و‌نهمین سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا را گرامی می‌دارد.

کشتاری که در جولای سال ۱۹۹۵ روی داده و در جریان آن ۸ هزار نفر کشته شدند و ۴۵ نفر از مسئولان این جنایت در مجموع به ۷۰۰ سال زندان محکوم شدند.

مروری بر تاریخچه کشتار سربرنیتسا

در سال ۱۹۹۱، صرب‌های بوسنی پس از رای مخالف استقلال از یوگسلاوی در یک همه‌پرسی، جمهوری خود را اعلام کردند و ژانویه ۱۹۹۲، آن‌ها جمهوری خلق صربستان را در بوسنی و هرزگوین اعلام کردند، اما به‌طور رسمی استقلال خود را اعلام نکردند.

بوسنی و هرزگوین پس از همه‌پرسی که در سال ۱۹۹۲ برگزار شد، به‎طور رسمی استقلال خود را اعلام کرد که این امر جنگی ۳ ساله را به دنبال داشت.

این جنگ تا سال ۱۹۹۵ ادامه داشت و بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته به همراه داشت و ۲ میلیون نفر مجبور به مهاجرت شدند.

شورای امنیت سازمان ملل در بهار ۱۹۹۳ سربرنیتسا را ​​ «منطقه امن» اعلام کرد، اما نیرو‌های صرب به ریاست راتکو ملادیچ، که بعدها به اتهام جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی مجرم شناخته شد، این منطقه سازمان ملل را تسخیر کردند.

سرنوشت حدود ۷ هزار نفر که در جریان جنگ ناپدید شده‌اند هنوز مشخص نیست.

در پرونده‌ای که در دادگاه بین‌المللی کیفری یوگسلاوی سابق (ICTY) در لاهه هلند مورد رسیدگی قرار گرفت، ملادیچ، فرمانده صرب، به دلیل بسیاری از جنایات از جمله نسل‎کشی به حبس ابد محکوم شد.

اعلام قتل‌عام سربرنیتسا به عنوان نسل‌کشی

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه در تصمیم خود در سال ۲۰۰۷، آنچه را که در سربرنیتسا و اطراف آن اتفاق افتاده بود، براساس شواهدی از دادگاه بین‌المللی کیفری یوگسلاوی به عنوان نسل‌کشی توصیف کرد.

تا به امروز ۴۵ صرب در پرونده‌های رسیدگی شده در دادگاه‌های مختلف مجموعا به ۶۹۹ سال زندان محکوم شده‌اند.

نقش نظامیان هلندی در سربرنیستا

بیشتر غیرنظامیان مرد بوسنیایی که در یک کارخانه باتری‌سازی که به عنوان پایگاه سربازان هلندی سازمان ملل استفاده می‌شد، پناه گرفته بودند از سوی صرب‌ها در آنجا کشته شدند.

با وجود گذشت سال‌ها، نقش سربازان هلندی سازمان ملل در نسل‌کشی همچنان مورد بحث قرار گرفت.

بیست‌ونهمین سالروز نسل‌کشی سربرنیتسا؛ یادبودی برای ۸ هزار قربانی مسلمان

در تصاویر گرفته شده پس از اشغال سربرنیتسا، تام کارمانس، فرمانده هلندی در ۱۱ جولای ۱۹۹۵ در حال ملاقات با ملادیچ دیده می‌شود.

در حالی که کارمانس هرگز به خاطر آنچه اتفاق افتاد محاکمه نشد، دولت هلند «تا حدودی» در نسل‌کشی سربرنیتسا مقصر شناخته شد.

دولت هلند در سال ۲۰۲۲ از خانواده‌های بوسنیایی که بستگان خود را در نسل‌کشی از دست داده بودند، عذرخواهی کرد.

قطعنامه سازمان ملل برای بزرگداشت نسل‌کشی سربرنیتسا

 سازمان ملل در اواخر ماه می‌ گذشته (خرداد ماه) با حمایت قاطع مجمع عمومی، قطعنامه‌ای را برای تعیین روز ۱۱ جولای به عنوان «روز بین‌المللی بازتاب و بزرگداشت نسل‌کشی ۱۹۹۵ در سربرنیتسا» تصویب کرد.

این قطعنامه با ۸۴ رای موافق در برابر ۱۹ رای مخالف تصویب شد و در مجموع ۶۸ کشور رای ممتنع دادند.

این قطعنامه با محکوم کردن انکار نسل‌کشی سربرنیتسا، تمجید از جنایات علیه بشریت، نسل‌کشی و جنایتکاران جنگی را محکوم کرد.

عذرخواهی صربستان به دلیل نسل‌کشی سربرنیتسا

در سال ۲۰۱۷، تومیسلاو نیکولیچ، رئیس‌جمهور وقت صربستان، به خاطر تمام «جنایت‌های» صرب‌ها در جریان تجزیه یوگسلاوی، از جمله سربرنیتسا، عذرخواهی کرد، اما او حاضر نشد کشتن هزاران مسلمان بوسنیایی را نسل‌کشی بداند.

صربستان هرگز این کشتار را به عنوان نسل‌کشی نپذیرفته است.

در سال ۲۰۱۵، الکساندر ووچیچ، نخست‌وزیر وقت، در مراسم بزرگداشت ۱۱ جولای شرکت و به قربانیان ادای احترام کرد؛ با این حال او پس از حمله مردم و پرتاب سنگ به سرعت مراسم را ترک کرد.

ووچیچ حادثه اخراج خود از مراسم تدفین دسته‌جمعی در جریان بیستمین سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین را انگیزه سیاسی خوانده است.

شورای اروپا: صربستان باید نسل‌کشی ۱۹۹۵ را به رسمیت بشناسد

یک نهاد شورای اروپا در سال ۲۰۱۷ از صربستان خواست تا قتل‌عام سربرنیتسا را در سال ۱۹۹۵ به عنوان نسل‌کشی به رسمیت بشناسد و مسئولین آن را مجازات کند.

کمیسیون اروپا علیه نژادپرستی و عدم تحمل (ECRI) گزارش سالانه خود را در مورد صربستان منتشر کرد و همچنین گفت که سخنان نفرت‌انگیز و جنایات ناشی از نفرت در این کشور حوزه بالکان در حال افزایش است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *