معاون اول قوه قضاییه: باید بخش پژوهش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه فعال شود

15:20 - 20 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۲۶۹۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
معاون اول قوه قضاییه: باید بخش پژوهش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه فعال شود
معاون اول قوه قضاییه در بازدید از مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: باید نظارت بر داده‌ها صورت گیرد تا صحت‌سنجی و اعتبار به وجود بیاید، وقتی اعتماد ایجاد شود، دقت ما در ارزیابی‌ها بیشتر می‌شود.

خبرگزاری میزان - حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی، معاون اول قوه قضاییه همراه با سیدزاده مدیر کل حوزه معاونت اول و محمد کاظمی‌فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و معاونان و مدیران این مرکز از واحد پایش و نظارت امنیت فناوری، واحد بررسی و نظارت دفاتر، واحد پایش و نظارت آمار و عملکرد و تعاملات سازمانی و واحد امور سامانه‌ها و نیز واحد زیرساخت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بازدید کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی در حاشیه این بازدید، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، گفت: ما امروز با دو علم مصرف‌کننده و تولیدکننده مواجه هستیم.

وی افزود: به‌طور مثال، رشته پزشکی، علمی مصرف کننده است، اما رشته مهندسی پزشکی، علم تولیدکننده است و اگر این علم نباشد، پزشک در تشخیص و درمان موفق نمی‌شود. از سوی دیگر علوم پایه، تولیدکننده هستند و متاسفانه به این علوم کمتر توجه می‌شود؛ امروزه بیشتر درآمد‌ها در علوم مصرف کننده صرف می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه: باید بخش پژوهش مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه فعال شود

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه آمار و فناوری اطلاعات یک علم مولد است، گفت: متاسفانه در حوزه‌های قضایی این علم را مصرف کننده تلقی می‌کنند، این علم استفاده‌های زیادی دارد و بسیار کارآمد است.

وی با بیان اینکه علم مولد زایش دارد و روزبروز باید سیر تکاملی داشته باشد، گفت: انتظار بر این است که سال به سال در این عرصه به رشد و توسعه بیشتری دست پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی با اشاره به اینکه امروزه علم آمار و فناوری اطلاعات، پایه و اساس محسوب می‌شود، گفت: در امور مختلف می‌توان به آمار و اطلاعات استناد کرد و برپایه آن، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری درست و بجا کرد.

وی با بیان اینکه در کشور معادن فراوان ارزشمندی با وضعیت بالقوه داریم که بالفعل نشدند، عنوان کرد: از این معادن می‌توان برای عمران، توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرد، اما عدم استفاده از این ذخایر ارزشمند نوعی بی‌توجهی به آن را در جامعه رقم زده و دیگر کسی به معادن و نقشی که در بهبود وضعیت اقتصادی دارند، اهمیتی نمی‌دهد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: روند استفاده از داده‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات نیز به‌همین شکل است. اگر در جامعه قضایی مورد بهره‌برداری و استفاده قرار نگیرد، این همه ظرفیت ارزشمند مورد فراموشی قرار می‌گیرد. وقتی چنین مرکز ارزشمندی در دستگاه قضایی داریم، چرا نباید از داده‌های آن استفاده بهینه شود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی با اشاره به ضرورت استفاده از داده‌ها و اطلاعات مرکز آمار و فناوری اطلاعات در دستگاه قضایی و از سوی مردم گفت: هم اکنون این ظرفیت وجود دارد، اما اگر نیاز بیرونی به داده‌ها و اطلاعات آن نباشد، چه داعیه‌ای وجود دارد که خود را به‌روز‌تر کنید؟ اما اگر درخواست بیرونی وجود داشته باشد قطعا میل به پیشرفت و توسعه بیشتر خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خلیلی خطاب به رئیس و معاونان مرکز آمار گفت: باید نظارت بر داده‌ها صورت گیرد تا صحت‌سنجی و اعتبار به وجود بیاید. وقتی اعتماد ایجاد شود، دقت ما در ارزیابی‌ها بیشتر می‌شود. باید بخش پژوهش این مرکز نیز، فعال‌شود.

وی در پایان با تشکر از زحمات و اقدامات رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات عنوان کرد: نیرو‌های تخصصی، و کارآمدی در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و اقدامات مهم و ارزشمندی صورت گرفته است. امیدواریم کاستی‌ها در بخش مالی جبران شود تا بتوانیم با تمام نیرو و ظرفیت‌ها خدمات بیشتری به مردم ارائه کنیم.

رئیس مرکز آمار قوه قضاییه: بزرگترین سرمایه ما نیروی انسانی است

محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در ادامه این جلسه گفت: بزرگترین سرمایه ما نیروی انسانی است و هرچه نیرو‌های تخصصی خود را بیشتر کنیم، سرمایه قوه قضاییه بیشتر می‌شود.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت همه‌جانبه از نیروی انسانی گفت: در خواست افزایش حقوق و دستمزد نیروی انسانی مرکز را داریم تا بتوانیم از ظرفیت آن‌ها در سال‌های بعد نیز استفاده کنیم.


انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *