آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ بررسی نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های انتخاباتی

9:55 - 06 تير 1403
کد خبر: ۴۷۸۰۱۳۹
تعداد نظرات: ۴ دیدگاه
آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ بررسی نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های انتخاباتی
چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به‌دلیل شهادت رئیس جمهور دولت سیزدهم یک‌سال پیش از موعد مقرر در تاریخ هشتم تیر ۱۴۰۳ برگزار می‌شود؛ در فاصله ۲ روز تا برگزاری انتخابات، تبلیغات نامزدها، احزاب و جریان‌های مختلف سیاسی به اوج خود رسیده است.

خبرگزاری میزان - انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران برای تعیین رئیس دولت چهاردهم که طبق روال همیشگی قرار بود در سال آینده برگزار شود پس از بروز سانحه بالگرد آیت‌الله رئیسی و همراهانش و شهادت هشتمین رئیس جمهور ایران یک‌سال پیش از موعد مقرر طبق برنامه‌ای که ستاد انتخابات کشور منتشر کرده است در تاریخ هشتم تیر سال جاری برگزار می‌شود.

پس از اتمام فرآیند بررسی صلاحیت‌ها  سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که صلاحیت مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محمد باقر قالیباف از طرف شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری تایید شده است.

پس از برگزاری آخرین مناظره انتخاباتی، حالا نامزدها برای به‌دست آوردن رای مردم ایران با سفر‌ به شهر‌های مختلف و برگزاری همایش‌های انتخاباتی تلاش می‌کنند تا از آخرین روز فرصت قانونی تبلیغات استفاده کنند.

در ادامه اخبار منتشر شده در رسانه‌ها درباره انتخابات پیش‌رو را مرور خواهیم کرد.

قاضی زاده هاشمى از ادامه رقابت انتخابات رياست جمهوری انصراف داد
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۳:۱۴

آخرین اخبار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ بررسی نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های انتخاباتی

پورمحمدی: مافیای مالی از مافیای سیاسی و فرهنگی خطرناک‌تر است
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۲:۵۷
پورمحمدی: باید با صرفه‌جویی و تدبیر تحریم‌ها را ناکارآمد کنیم
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۲:۴۸
جلیلی در جمع مردم مشهد: ما هستیم؛ تا آخر می‌مانیم و با قدرت ادامه می‌دهیم
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۱:۳۹
زاکانی: یک خانه در میدان شهدای تهران دارم؛ ماشین ندارم
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۱:۳۸
دختر پورمحمدی: پدرم به پیاده‌روی، کوهنوردی، فیلم‌های تاریخی، مستند، فوتبال و موتورسواری علاقه دارد
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۲۰:۲۲
برنامه «با مردم» پخش نمی‌شود
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۷:۲۳

سخنگوی کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری:

با توجه به عدم تحویل به‌موقع برنامه «با مردم» از طرف ستادهای نامزدهای انتخابات، امکان پخش این برنامه که قرار بود ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ امروز از شبکه یک پخش شود، فراهم نیست.

به این ترتیب با پخش گفت و گوی ویژه خبری امشب از شبکه خبر، کلیه برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌ها ساعت ۲۲:۴۵ در رسانه ملی پایان می‌پذیرد.

قالیباف: مردم اجازه نخواهند داد که تمام مسائل کشور معطل برجام شود
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۷:۱۵

محمدباقر قالیباف در ورزشگاه شهید شیرودی تهران گفت: مردم ما دیگر اجازه نخواهند داد که تمام مسائل کشور معطل برجام شود.

دیدیم افرادی سعی در دوقطبی سازی جامعه دارند دیدیم افرادی هستند که می‌خواهد باز هم کشور را دچار تشنج کنند.

به همراه رفیق عزیزم شهید رئیسی مسیر و نقشه راهی ترسیم کردیم که اکنون به فضل الهی آن را ادامه خواهیم داد.

شما دیدید در مناظرات هرگز تشنج ایجاد نکردم و در شهرداری هم طی ۱۲ سال مدیریت شهری با وجود اینکه فشار‌های بسیاری از سوی دولت وقت متحمل می‌شدم، هرگز کار را زمین نگذاشتم.

تبلیغات میدانی دیروز و امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۶:۲۶
پرومحمدی: به‌نفع کسی کنار نمی‌روم‌
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۶:۰۸

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در نشستی خبری گفت: من به‌نفع کسی کنار نمی‌روم‌، خودم صاحب گفتمان هستم.

چه رای بیاورم چه نیاورم، اگر انتخابات پرشور برگزار شود فوق‌العاده خوشحال خواهم شد.

پزشکیان: قدرت و اقتدار کشور را مردم می‌سازند
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۳:۵۹

مسعود پزشکیان در جمع مردم مشهد گفت: سرمایه این کشور موشک و پهپاد است، اما قدرت آن را مردم می‌سازنند، اقتدار کشور را مردم می‌سازند، باید در انتخابات حضور داشته باشیم و حق خودمان را مطالبه کنیم.

مردمی که آزرده هستید، مردمی که رای نمی‌دهید، بدانید نیامدن شما مساوی با ادامه وضعیت موجود است، پای صندوق بیایید تا حق خودتان را پس بگیرید، کشور متعلق به همه ایرانیان است، کشور را رها نکنید.

من نماینده شما در دولت هستم نه رئیس شما. من به هیچ وجه خودم را برتر نمی‌دانم.

زاکانی: روحانی دولت را با ۱۳۰۰ میلیارد تومان بدهی به شهید رئیسی تحویل داد
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۲:۲۷

علیرضا زاکانی در اجتماع دانشجویی گفت:  روحانی دولت را با ۲۰۵ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفت و با ۱۳۰۰ میلیارد تومان بدهی به شهید رئیسی تحویل داد.

کل بودجه سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومان بود، ولی دولت روحانی تقریبا معادل بودجه دولت بدهی به آقای رئیسی تحویل داد.

جلیلی: قبل از شهید رئیسی ۸ سال متوسط رشد اقتصادی کشور صفر و منفی بود
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۱:۵۸

سعید جلیلی در جمع مردم شیراز: شهید رئیسی کار را در شرایطی تحویل گرفت که ۸ سال متوسط رشد اقتصادی کشور صفر و منفی شده بود ما ۸ سال تاخیر تاریخی داشتیم.

می‌خواستند با اتکا به برخی قدرت ها برخی مشکلات را به زعم خود حل کنند. نتیجه مذاکرات آنها چه شد؟ اینها تمام تعهدات را انجام دادند اما طرف مقابل کاملا از توافق خارج شد. 

می گفتند هم چرخ ساننتریفیوژ میچرخد هم اقتصاد اما هم سانتریفیوژها از کار افتاد و در اقتصاد هم دلار ۳ هزار تومان تحویل گرفتند دلار ۳۰ هزار تومان تحویل دادند ۸۰۰ تحریم را کردند ۱۵۰۰ تحریم.

نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس؛ نامزد منتخب مردم درصورت رفتن انتخابات به دور دوم کیست؟
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۱:۲۰

موسسه افکار سنجی ملت مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد که مطابق نتایج موج چهارم(۴ تیر) نظرسنجی، در صورت رقابت میان «محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی»، ۴۴/۹ درصد از از پاسخگویانی که قطعاً یا احتمالاً در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مشارکت خواهند کرد گفته‌اند که به «محمدباقر قالیباف» و ۴۰/۳ درصد به «سعید جلیلی» رای خواهند داد. مابقی پاسخگویان گفته‌اند «اصلا شرکت نمی‌کنند» یا «هنوز تصمیم‌گیری نکرده‌اند» یا «رای سفید یا باطله» می‌دهند. البته سه گزینه آخر برای پاسخگویان خوانده نشده‌اند.

درصورتی که انتخابات میان «مسعود پزشکیان و سعید جلیلی» به دور دوم برود، ۴۹ درصد به «مسعود پزشکیان» و ۴۴/۱ درصد به «سعید جلیلی» رأی خواهند داد. مابقی پاسخگویان گفته‌اند «اصلا شرکت نمی‌کنند»، یا «هنوز تصمیم‌گیری نکرده‌اند» یا «رای سفید یا باطله» می‌دهند. البته سه گزینه آخر برای پاسخگویان خوانده نشده‌اند.

در صورت رقابت بین «محمدباقر قالیباف و مسعود پزشکیان»، ۴۷ درصد به «محمدباقر قالیباف» و ۴۴/۸ درصد به «مسعود پزشکیان» رای خواهند داد. مابقی پاسخگویان گفته‌اند «اصلا شرکت نمی‌کنند»، یا «هنوز تصمیم‌گیری نکرده‌اند» یا «رای سفید یا باطله» می‌دهند. البته سه گزینه آخر برای پاسخگویان خوانده نشده‌اند.

نتایج نظرسنجی مرکز پژوهش های مجلس؛ پزشکیان، قالیباف و جلیلی سه نامزد نخست هستند
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۱:۱۴

طبق نتایج به‌دست آمده از موج چهارم (۴تیر) نظرسنجی موسسه افکار سنجی ملت مرکز پژوهش های مجلس، ۴۵/۷ درصد از مردم گفته‌اند قطعاً در این انتخابات شرکت خواهند کرد، ۳۱/۶ درصد در این خصوص مردد بوده و ۲۲/۶ درصد ابراز کرده‌اند که قطعاً در انتخابات پیش‌رو شرکت نخواهند کرد.

در میان افرادی که قطعاً یا احتمالاً در انتخابات پیش‌رو شرکت خواهند کرد، «مسعود پزشکیان» با داشتن ۲۳/۵ درصد از آراء پیشتاز است. پس از وی ، به‌ترتیب انتخاب ۱۶/۹ درصد «محمدباقر قالیباف» و انتخاب ۱۶/۳ درصد «سعید جلیلی» است. علاوه‌براین، ۳/۲ درصد از این پاسخگویان «سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی»، ۱/۲ درصد «علیرضا زاکانی» و ۰/۵ درصد «مصطفی پورمحمدی» را به‌عنوان نامزد منتخب خود اعلام کرده‌اند. همچنین، ۲۸/۵ درصد از این پاسخگویان مردد بوده و هنوز نامزد موردنظرشان را انتخاب نکرده‌اند و ۳ درصد گفته‌اند که در این انتخابات رأی سفید یا باطله می‌دهند. لازم به ذکر است که دو گزینه آخر برای فرد پاسخگو خوانده نشده است.

در موج چهارم، «مسعود پزشکیان» با ۳۰/۴ درصد از آراء در صدر انتخابِ کسانی که برای شرکت در انتخابات پیش‌رو تردید دارند، قرار گرفته است. در رتبه بعدی به‌ترتیب «محمدباقر قالیباف» توسط ۱۲/۱ درصد و «سعید جلیلی» توسط ۸/۶ درصد از این افراد انتخاب شده است. علاوه‌براین، ۳/۲ درصد از این پاسخگویان «سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی»، ۲/۴ درصد «علیرضا زاکانی» و ۰/۱ درصد «مصطفی پورمحمدی» را به‌عنوان نامزد منتخب خود اعلام کرده‌اند. همچنین، ۲۶ درصد از این پاسخگویان مردد بوده و هنوز نامزد موردنظرشان را انتخاب نکرده‌اند و ۱۱/۵ درصد گفته‌اند که در این انتخابات رأی سفید یا باطله خواهند داد. لازم به ذکر است که دو گزینه آخر برای فرد پاسخگو خوانده نشده است.

چند نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند؟
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۱:۰۰

وزیر کشور گفت: تعداد واجدین شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری به مانند انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی ۶۱ میلیون نفر است که امکان دارد چند ده هزار نفر به آن‌ها اضافه شود.

انصراف جلیلی نزدیک‌‌ترین حالت به پیروزی را رقم می‌زند
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۰:۴۵

روزنامه وطن امروز نوشت: مطابق بررسی‌های دقیق انجام‌شده در نظرسنجی‌های مختلف میان جلیلی و قالیباف، سعید جلیلی در صورت انصراف کمترین میزان انتقال رای به سبد پزشکیان را دارد و در صورت انصراف قالیباف، ۴ برابر میزان انتقال رای جلیلی، رای به سبد پزشکیان اضافه می‌شود که حتی در شرایطی ممکن است به پیروزی پزشکیان در دور اول منتهی شود!

بر همین اساس در جلسات تعیین تکلیف برای ائتلاف و اجماع در جبهه انقلاب، نظر کارشناسی این است که انصراف آقای جلیلی کم‌ریسک‌ترین و نزدیک‌ترین حالت به پیروزی را رقم می‌زند.

 
رئیس ستاد انتخابات قاضی‌زاده هاشمی: ادامه مسیر پیشرفت کشور با اجماع بر یک گزینه محقق می‌شود
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۰:۳۶

رئیس ستاد انتخابات قاضی‌زاده هاشمی در توییتی نوشت: هدف ما از حضور در عرصه انتخابات تقویت جبهه انقلاب و ادامه مسیر پیشرفت کشور است.

این مهم با اجماع بر یک گزینه و کنار رفتن همگی به نفع کاندیدای واحد محقق خواهد شد. در غیر این صورت کنار رفتن هر یک از افراد به سود جریان مقابل خواهد بود.

مرد آن است که از حرفش برگردد
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۰:۰۹
حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان نوشت: ائتلاف نامزدهای جبهه انقلاب یک ضرورت اسلامی و انقلابی است و نادیده گرفتن آن از سوی هرکه باشد، بی‌توجهی آشکار به این مبانی و اصول تلقی می‌شود. از این روی چنانچه برخی از نامزدها در جریان مناظره‌ها از باقی ماندن خود در عرصه خبر داده‌اند، نباید - خدای نخواسته- کناره‌گیری به نفع دیگری را بی‌توجهی به قول پیشین خود تلقی کنند چرا که انسان‌های متعهد تغییر نظر برای تامین نتیجه شایسته را اقدامی خداپسندانه و بایسته می‌دانند.
 
از حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه پرسیده بودند «‌آقا! این چه جمله‌ای است که می‌گویند، مرد آن است که از حرفش بر نگردد‌»؟! و امام راحل در جواب فرموده بودند؛ «‌اتفاقاً بر عکس است. مرد آن است که از حرفش برگردد. اگر مطلبی را که بیان کرده مطلب خلافی بوده یا مطلب درستی نبوده است، اگر از حرف خود برگردد، این مرد است‌».
یک برنامه تبلیغاتی جدید برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در رسانه ملی
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۱۰:۰۵

قرار است صداوسیما ۶ فرصت ۱۵ دقیقه‌ای در اختیار نامزدهای ریاست‌جمهوری قرار دهد.

آخرین گفت‌وگوی نامزدها با مردم امروز از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ از شبکه یک پخش می‌شود.

مخالفت دولت عربستان با رای دادن حجاج ایرانی
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۰۹:۵۱

بعثه مقام معظم رهبری: علی‌رغم پیگیری مسئولان ایرانی برای رای دادن حجاج در شهرهای مکه و مدینه، دولت میزبان با برگزاری انتخابات ۸ تیر موافقت نکرد. 

آمادگی پلیس برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۰۹:۴۱

سخنگوی پلیس: بیش‌از ۲۲۰ هزار نیرو که قریب به ۱۹۰ هزار نفر از آن‌ها در پای صندوق‌های رای‌گیری از آغاز تا پایان شمارش آراء حضور دارند، رصد، پایش و تامین امنیت انتخابات را عهده دار هستند.

امروز آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری است
۱۴۰۳/۰۴/۰۶ - ۰۹:۳۸

فرصت تبلیغاتی نامزد‌ها ساعت ۸ صبح فردا پنجشنبه هفت تیر ۱۴۰۳، یعنی ۲۴ ساعت قبل از آغاز رای‌گیری به پایان می‌رسد.  

انتهای پیام/ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۶
0
0
ایوآلله قاضی زاده الحق که انقلابی ورزمنده هستی دمت گرم مرد شریف قطعا کاندیدای انقلاب پیروز است ۱00 درثد
م.
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۷
0
0
درود بر شما باامید پیروزی جبهه انقلابی
یونس علا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۷
0
0
بنام خدا رای ماجمع کثیری ازدوستان ایثارگروبسیجی به دکترپزشکیان اصلح وصادق
اردشیر حیدری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۸
0
0
این همه کاغذ و بنر را هزینه کردید و وقت مردم را تلف کردید حالا انصراف معنا نداره ،می ایستادی تا ببینی مردم چند درصد به شما اعتماد آورند و سال‌های آینده بیشتر مردم را معطل خود نکنی و یل زنگی زنگی یا رومی رومی
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *