تاریخچه اقدام‌های حقوقی و قضایی علیه منافقین پس از انقلاب اسلامی در ایران و جهان

8:00 - 04 ارديبهشت 1403
کد خبر: ۴۷۶۹۳۸۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
تاریخچه اقدام‌های حقوقی و قضایی علیه منافقین پس از انقلاب اسلامی در ایران و جهان
وضعیت خانه‌به‌دوشی و بی‌وطنی به‌خاطر ماهیت تروریستی و خوی وحشی‌گری منافقین شکل گرفته و باعث شده به دلیل رفتار‌های خشونت‌طلبانه و غیرقانونی در سراسر جهان علیه این گروهک اعلام جرم صورت بگیرد و پرونده‌های حقوقی متعدد به دلایل مختلف تروریسم، پولشویی و اقدام‌های غیرقانونی علیه این گروهک باز شود.

بنیاد هابیلیان به بهانه برگزاری دادگاه محاکمه منافقین در مطلبی اختصاصی برای خبرگزاری میزان تاریخچه اقدام‌های حقوقی و قضایی علیه منافقین پس از انقلاب اسلامی در ایران و جهان را تشریح کرد.

متن این مطلب به شرح زیر است:

سازمان مجاهدین خلق موسوم به منافقین از ابتدای حیات بی‌ثمر خود تاکنون هیچ‌گاه روی آرامش را به خود ندیده است؛ این گروهک تروریستی همواره طی این سال‌ها یا در حال فرار و پنهان‌شدن بوده یا دربه‌در کشور‌های مختلف؛ این وضعیت خانه‌به‌دوشی و بی‌وطنی به‌خاطر ماهیت تروریستی و خوی وحشی‌گری منافقین شکل گرفته و باعث شده به دلیل رفتار‌های خشونت‌طلبانه و غیرقانونی در سراسر جهان علیه این گروهک اعلام جرم صورت گیرد و پرونده‌های حقوقی متعدد به دلایل مختلف تروریسم، پولشویی و اقدام‌های غیرقانونی علیه این گروهک باز شود.

تفاوت تمامی دادگاه‌ها و اقدام‌های حقوقی که از ابتدای انقلاب تاکنون صورت گرفته، این است که در تمامی این سال‌ها تنها علیه اشخاص اعلام جرم و محاکمه صورت گرفته بود؛ یعنی تنها شخص عامل و تروریست محاکمه می‌شده و براساس میزان جرم ارتکابی طبق قانون علیه او کیفرخواست صادر می‌شده است، در حالی که هیچ‌گاه علیه گروهک، سران و سرکردگانی که هدایت و فرماندهی این ترور‌ها را به عهده داشتند، اقدامی صورت نگرفته بود؛ دادگاه اخیر منافقین بعد از گذشت ۴۲ سال از شروع فاز مسلحانه منافقین برای نخستین بار در کشور این اقدام مهم و ارزشمند را انجام داده است.

در این نوشتار سعی شده تا به برخی از اقدام‌های حقوقی علیه این گروهک در ایران و جهان اشاره شود:

۱- دستگیری و محاکمه محمدرضا سعادتی به جرم جاسوسی برای شوروی

۶ اردیبهشت ۱۳۵۸ محمدرضا سعادتی، از اعضای ارشد و نفر دوم گروهک تروریستی منافقین به اتهام جاسوسی برای کا.گ.ب (سرویس اطلاعاتی شوروی) در تهران دستگیر و پس از محاکمه به ۱۰ سال زندان محکوم شد؛  پس از اثبات نقش وی در اقدام به ترور آیت‌الله محمدی‌گیلانی، سیداسدالله لاجوردی و محمد کچویی در جریان شورش مسلحانه در زندان که منجر به ترور شهید کچویی مدیر داخلی زندان اوین شد، وی مجددا محاکمه و در مرداد ۱۳۶۰ مجازات شد.

۲- دستگیری و محاکمه تقی شهرام (سرکرده سازمان مجاهدین خلق)

تقی شهرام روز ۱۱ تیرماه ۱۳۵۸ به اتهام دستور قتل صمدیه لباف، شریف واقفی و برخی دیگر از اعضای منافقین دستگیر شد.

محاکمه تقی شهرام در ۲۳ تیر ۱۳۵۹ آغاز شد؛ در دادگاه، خانواده‌های قربانیان تصفیه‌های منافقین به شکایت از او پرداختند؛ او نهایتا در روز پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۵۹ مجازات شد.

۳- برگزاری دادگاه‌های متعدد طی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸

گروهک منافقین پس از ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ به‌طور علنی وارد فاز مسلحانه و تروریستی شد؛ طی این دوران صد‌ها عضو بازداشت‌شده این گروهک در دادگاه‌های سراسر کشور محاکمه شدند و بسته به میزان جرم ارتکابی خود احکام متفاوتی دریافت کردند؛ برخی تبرئه شده و آزاد شدند، تعدادی به زندان محکوم شدند و پس از گذراندن دوران حبس خود آزاد شده و برخی مجددا به تیم‌های ترور منافقین پیوستند و عده‌ای هم که در خط ترور و کشتار مردم و مسئولین قرار داشتند مجازات شدند.

نکته قابل تامل در تمام این دادگاه‌ها این است که این دادگاه‌ها به بررسی اقدام‌های تروریستی و خشونت‌طلبانه افراد بازداشتی می‌پرداختند و هیچ‌گاه دادگاهی جهت بررسی جرایم ارتکابی توسط منافقین و سران آن که آزادانه این گروهک تروریستی را هدایت می‌کردند، برگزار نشد.

پس از حمله نظامی نافرجام منافقین در مرداد ۱۳۶۷ تحت عنوان عملیات «فروغ جاویدان» و شکست سنگین منافقین در این عملیات، اعضای زندانی منافقین در نقاط مختلف کشور به خیال تمام شدن کار نظام دست به شورش و درگیری در زندان‌ها زدند که پس از این اتفاق مورد محاکمه قرار گرفتند و دیگر اعضای باقی‎مانده از این گروهک از کشور متواری شدند و به منافقین در خاک عراق پیوستند و توان تروریستی این گروهک در کشور به شدت مضمحل شد.

۴- دادگاه تشکیلات جنگل منافقین

شروع فاز نظامی گروهک تروریستی منافقین موجب شد تا در میان تمام گروه‌های ضدانقلاب همبستگی شدیدی ایجاد شود؛ از طرف دیگر ناامن شدن محیط‌های شهری و نیز ایدئولوژی مائوئیستی برخی گروه‎ها باعث شد تا آن‌ها به سبک چریک‎های جنگلی آمریکای لاتین به اعماق جنگل‎های شمال کشور پناهنده شوند و فاز جدیدی از جنگ چریکی را از سر بگیرند.

اتحادیه‎ کمونیست‎های ایران (سربداران)، گروهک آرخا به سرکردگی محمدباقر حرمتی‎پور و منشعب از گروهک اشرف دهقان، حزب رنجبران و گروهک اتحادیه چپ به ریاست حسن ماسالی، از جمله تشکل‎هایی بودند که پس از ۳۰ خرداد ماه ۱۳۶۰ تشکیلات جنگل خود را سامان دادند و به آشوب در شهر‌های شمال کشور پرداختند.

گروهک منافقین نیز از این غافله عقب نماند و در میانه سال ۱۳۶۰ در دل جنگل‌های گیلان و مازندران سکنی گزید تا بخشی از بار مبارزه شهری را بر دوش جنگلی‌ها بیندازد؛ براساس گزارش‌های مسئولان امر، شاخه جنگل منافقین در حدود ۴۰۰ نفر نیرو داشت و مجهز به انواع تسلیحات و تجهیزات بود.

جنایت‌های ضدانقلاب جنگل‎نشین در شهر‌های شمالی کشور باعث شد تا مسئولان سپاه پاسداران اقدام به تاسیس قرارگاه حضرت ابوالفضل (ع) جهت مبارزه با جنگلی‌ها کنند.

از معروف‌ترین عملیات‌های تشکیلات جنگل منافقین می‌توان به عملیات کمین دالخانی که منجر به شهادت ۷ تن از نیرو‌های سپاه از جمله شهید شمس‌الله فرجی، فرمانده عملیات سپاه رامسر شد؛ همچنین ترور سرهنگ شقاقی آذر فرمانده ژاندارمری ساری؛ حمله به پاسگاه هولار ساری و حمله به پایگاه بسیج قادیکلا از دیگر اقدام‌های مهم تروریستی این گروهک است.

تشکیلات جنگل منافقین با عملیات نفوذ توسط واحد اطلاعات سپاه ضربه خورد و تعداد کثیری از اعضای جنگلی منافقین دستگیر شدند؛ این تشکیلات نهایتا در سال ۱۳۶۳ به کل متلاشی شد و اعضای دستگیرشده در دادگاه‌ها محاکمه شدند.

۵- دادگاه گروه عیاران، گروهی منتسب به منافقین

پس از ضربات سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۶۱ به بدنه گروهک منافقین در داخل کشور ارتباط برخی از اعضا با بدنه تشکیلات قطع شد و بسیاری از اعضا به‌صورت گرگ تنها و یا تنها در ارتباط با رادیو مجاهد اقدام به فعالیت‌های تروریستی می‌کردند؛ یکی از این افراد فردی به نام صفی‌قلی اشرفی بود که وقتی نتوانست با گروهک ارتباط بگیرد، همراه تعدادی دیگر از هواداران و اعضای سابق منافقین در سال ۱۳۶۲ گروهی را تحت عنوان «عیاران» سازمان‌دهی کرد.

این گروه به‌منظور ایجاد پوشش مناسب برای فعالیت‌های تروریستی خود، مزرعه‌ای به وسعت ۱۵ هزار هکتار در ۷۰کیلومتری مسیر جاده همدان ـ ساوه تهیه و شرکت پوششی تحت عنوان میثاق همدان را تاسیس کرد؛ میثاق در ظاهر یک شرکت زراعی بود که محل اختفای سلاح و آموزش‌های تروریستی گروه به حساب می‌آمد؛ طی دو سال، این گروه توانست به‌عملیات‌های متعددی، از جمله حمله و سرقت از چند بانک دست بزند و فعالیت گروه را گسترش دهد.

این گروه در طول این مدت از طریق رادیو صدای مجاهد در جریان خطوط و آموزش‌های گروهک منافقین قرار می‌گرفتند و دستورات تروریستی را اجرا می‌کردند.

در اواخر سال ۱۳۶۴ گروه ضربه خورد و صفی‌قلی به اتفاق ۶۰ نفر از اعضای گروه دستگیر شدند و پس از برگزاری چندین دادگاه نهایتا در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۶۷ تعداد ۱۲ عضو این گروه مجازات شدند و دیگر اعضا نیز به زندان محکوم شدند.

۶- ورود گروهک منافقین به فهرست‌های تروریستی کشور‌ها

به دلیل ماهیت تروریستی و خشونت‌طلبانه منافقین، طی سالیان متوالی کشور‌های مختلف این گروه را در فهرست‌های تروریستی خود قرار دادند؛ مهم‌ترین این کشور‌ها به شرح زیر هستند:

۱ – آمریکا (تاریخ درج در فهرست: ۸ جولای ۱۹۹۷ | تاریخ خروج از فهرست: ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲)
۳- اتحادیه اروپا (تاریخ درج در فهرست: مه ۲۰۰۲ | تاریخ خروج از فهرست: ۲۷ ژانویه ۲۰۰۹)
۲ – انگلیس(تاریخ درج در فهرست: ۲۸ مارس ۲۰۰۱ | تاریخ خروج از فهرست: ۲۴ ژوئن ۲۰۰۸)
۴- کانادا (تاریخ درج در فهرست: ۲۴ مه ۲۰۰۵ | تاریخ خروج از فهرست: ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲)
۵- استرالیا (تاریخ درج در فهرست: دسامبر ۲۰۰۱) | تاریخ خروج از فهرست: ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶)

پس از جدی شدن اخراج منافقین از کشور عراق به دلیل حضور این گروهک در فهرست تروریستی اکثر کشورها، هیچ کشوری حاضر به پذیرش اعضای آن نبود تا اینکه کشور‌های اروپایی و آمریکا برای رفع این مشکل به ناچار نام این گروهک را از لیست‌های تروریستی خود به‌تدریج حذف کردند؛ پس از این اتفاق، اعضای گروهک منافقین توانستند به کشور آلبانی نقل مکان کنند، اما همچنان سه کشور ژاپن، عراق و ایران، منافقین را یک گروه تروریستی می‌شناسند و هنوز این گروهک در فهرستی تروریستی این کشور‌ها وجود دارد.

۷- بازداشت مریم رجوی توسط پلیس ضدتروریسم فرانسه

پلیس ضد تروریسم فرانسه سه‌شنبه مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۸۲ طی عملیاتی به ۱۳ مقر گروهک منافقین در حومه پاریس حمله کرده و ۱۶۵ تن از اعضای آنان را دستگیر کرد؛ فعالیت‌های تروریستی، پولشویی، جعل اسناد اداری و مدارک شناسایی و اقدام‌های مالی مشکوک از جمله دلایل دستگیری اعضای گروهک منافقین توسط پلیس فرانسه اعلام شده بود؛ در میان دستگیرشدگان مریم رجوی، برادر او و برادر مسعود رجوی نیز وجود داشتند.

مریم رجوی به همراه ۱۴ نفر از اعضای گروهک منافقین به حکم ژان لویی بروگر، قاضی ضدتروریسم فرانسه روانه زندان شدند؛ اعضای دیگر گروهک منافقین که توسط پلیس ضدتروریسم فرانسه دستگیر شده بودند طی ۲ روز با قید ضمانت آزاد شدند؛ ماموران ضدتروریسم فرانسه در مقر‌های گروهک منافقین در پاریس مقادیر زیادی تجهیزات لجستیکی، عملیاتی و ۹ میلیون دلار وجه نقد کشف کردند؛ بر این اساس ژان لویی بروگر، قاضی ضدتروریسم فرانسه به‌منظور بازجویی و انجام تحقیقات بیشتر، برای مریم رجوی، همسر سرکرده گروهک منافقین و ۱۴ نفر از اعضای این گروهک حکم زندان صادر کرد.

این اتفاق، سران منافقین را دستپاچه کرد؛ نامعلوم بودن تصمیم و حکم دادگاه و احتمال استرداد مریم رجوی و برخی دیگر از کادر‌های دستگیرشده به ایران، این گروهک را به این اندیشه واداشت که واکنشی متناسب با ماهیت فرقه‌ای و تروریستی خود بروز دهد؛ با هدایت گروهک، ۱۰ نفر از اعضای آن، در اعتراض به دستگیری مریم رجوی دست به خودسوزی زدند؛ عده‌ای هم در دهکده اوورسورواز در خیابان مجاور پایگاه منافقین دست به اعتصاب غذا زدند.

نتیجه نخستین، مرگ ۲ نفر به نام‌های صدیقه مجاوری و ندا حسنی و سوختگی‌های شدید بقیه بود؛ تصور سرکرده منافقین این بود که این اقدام باعث تاثیرگذاری روی افکار عمومی در اروپا و آمریکا خواهد شد و دولت فرانسه را به تجدیدنظر وادار خواهد ساخت؛ در نهایت اقدام‌های خشونت‌طلبانه گروهک کارساز شد و قاضی پرونده با وثیقه سنگین حکم آزادی مشروط مریم رجوی و همراهان او را صادر کرد؛ در ادامه نیز این پرونده رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و با توجه به محرز بودن اقدام‌های تروریستی و غیرقانونی توسط این گروهک، پرونده پس از چند سال مختومه اعلام شد.

۸- محاکمه دو عضو منافقین به اتهام تشویق و ترغیب به خودسوزی اعضا و هواداران در فرانسه

دو عضو گروهک منافقین به اتهام تحریک و تشویق دیگران به خودسوزی در سال ۲۰۰۳ تحت محاکمه دادگاهی در پاریس قرار گرفتند؛ محمود اعلمی، ۵۵ ساله و حسین امینی قلی پور، ۵۱ ساله متهم هستند که در جریان اعتراض‌های هواداران منافقین به بازداشت مریم رجوی در پاریس در سال ۲۰۰۳ میلادی اعضای این تشکل را به خودسوزی تشویق می‌کردند؛ براساس این گزارش در صورت گناهکار شناخته شدن متهمان، سه سال زندان و پرداخت ۴۵ هزار یورو جریمه در انتظار آن‌ها خواهد بود.

پیش از این رادیو فرانسه اعلام کرد: دستگاه قضایی این کشور فیلمی در اختیار دارد که به‌طور دقیق اقدام دو متهم در تشویق صدیقه مجاوری به خودسوزی را نشان می‌دهد.

این رادیو افزود: ۲ متهم در جریان تظاهرات با مراجعه به نزدیک‌ترین پمپ بنزین و خرید ظرفی پر از بنزین، آن را در اختیار داوطلبان خودسوزی قرار دادند و سه نفر از افراد وابسته به این تشکل دست به خودسوزی زدند که در این اقدام (مجاوری) جان خود را از دست داد؛ پیرخان شاکی پرونده پیشتر خواهان ۲ سال زندان تعلیقی برای هر یک از متهمان شد.

۹- حکم دادگاه عالی عراق علیه ۳۳ نفر از رهبران و اعضای رده بالای منافقین

روز ۳۰ آوریل ۲۰۰۸ به‌مناسبت فرارسیدن سالگرد قتل سعید نوروزی به‌دست گروهک منافقین در سال ۱۳۸۲، الهام نوروزی، خواهر او به همراه خانواده شکایتی را علیه سران گروهک منافقین تسلیم دادگاه عالی عراق کردند.

دادگاه عالی عراق پس از استماع شکواییه خانواده نوروزی و بررسی مستندات، پرونده‌ای در این رابطه تشکیل داده و ۳۳ نفر از سران منافقین مستقر در قرارگاه اشرف از جمله مژگان پارسایی، جانشین مسعود رجوی در قرارگاه اشرف، صدیقه حسینی، مسئول اول وقت در قرارگاه اشرف، زهره قائمی، یکی از فرماندهان ارشد منافقین، عباس داوری، مهدی ابریشمچی، حسین ابریشمچی، حسن زمان وزیری، هادی متقالچی (دکتر خسرو)، حمیدرضا آرمانخواه، حجت بنی عامری و… را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد.

از دیگر اتهام‌های این افراد دست‌داشتن در عملیات کردکشی و همکاری با رژیم بعثی در سرکوب انتفاضه شیعیان عراق در سال ۱۹۹۱ میلادی عنوان شده بود.

سعید نوروزی یکی از اعضا ناراضی و منتقد سازمان در قرارگاه‌های منافقین بود که طی ارسال نامه‌های مخفی به خانواده خود از جمله خواهرش سهیلا نوروزی درخواست کمک برای جدایی از منافقین کرده بود، اما در بهار سال ۱۳۸۲ شمسی پس از سقوط صدام، دیکتاتور عراق، در یک تردد از مناطق مرزی به قرارگاه اشرف به ضرب گلوله منافقین کشته شد.

۱۰- دادگاه رسیدگی به دادخواست ۴۲ نفر از اعضای سابق منافقین

در اسفند ۱۳۹۹ دادگاه رسیدگی به دادخواست ۴۲ نفر از اعضای سابق و تواب گروهک تروریستی منافقین علیه مریم و مسعود رجوی و جمعی از اعضای کادر ارشد این گروهک در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی و عمومی بین‌الملل تهران برگزار شد.

دادگاه، سرکرده گروهک منافقین را به پرداخت حدود ۷ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب‌دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به آن‌ها وارد شده محکوم کرد؛ لازم به ذکر است که جلسات دادگاه این ۴۲ شاکی، صحنه روایت‌هایی تلخ و غمبار از تروریسم عریان این گروهک علیه اعضای خود بود.

۱۱- بزرگ‌ترین دادگاه رسیدگی به جرایم گروهک منافقین و رهبران آن

نخستین جلسه دادگاه اعضا و سرکرده‌های گروهک تروریستی منافقین سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد؛ در این دادگاه ۱۰۴ عضو این گروهک و یک شخصیت حقوقی (گروهک منافقین) محاکمه خواهند شد.

تشکیلات منافقین، مسعود رجوی، مریم قجر عضدانلو (معروف به مریم رجوی)، مهدی ابریشمچی، زهره اخیانی، فهیمه اروانی، مهدی براعی، مژگان پارسیایی، زهرا مریخی آهنگر کلایی، محمد علی توحیدی خانیکی، علی خدایی صفت، مهدی خدایی صفت، عباسعلی داوری فیضی پور آذر، سید مجید سید المحدثین، صدیقه حسینی، محمد طریقت منفرد، مهوش سپهری، قدسی خرازیان، مهناز سلیمانیان، محسن سیاه کلاه، مریم فضل مشهدی، بهشته شادرو، ژیلا دیهیم، ابوالقاسم رضایی، حمیرا حجتی امامی، محمود عطایی کاریزی، گلنار جواهری ساعتچی، مهریان حاجی نژاد، مرتضی اسماعیلیان مارنانی، دولت نوروزی منجیلی، زهرا بخشایی، محمد حیاتی، نیکو خائفی اشکذری، عذرا علوی طالقانی، جمیله ابریشم چی، محمود قجر عضدانلو، بدری پورطباخ و محمد جواد قدیری مدرسی از متهمان حاضر در این پرونده هستند.

فرهاد الفت، رویا احمدی موسوی، بهزاد نظیری، فرشته یگانه، معصومه بلورچی، یاسر جهان نژادی، فائزه خیاط حصاری محمدی، صالح رجوی، محمد سادات خوانساری، پرنیان سرآمد، حکیمه سعادت نژاد، حمیده شاهرخی امیری، ثریا شهری، پروین صفایی، محمود فخارزاده، عشرت محبت کار، علیرضا معدنچی، عباس میناجی مقدم، حمیدرضا اسحاقی، علیرضا امام جمعه، اسدالله اوسطی، فاطمه آدرسی، مصطفی آسیفی، زهره بنی جمالی، محمود بنی هاشمی، اسدالله بهرامی، علیرضا بهرامی، عزیز اله پاک نژاد، مهرافروز پیکر نگار، مریم حاج خانیان، احمد حنیف نژاد، پرویز خزائی، حسین دادخواه و فاطمه داوران از دیگر متهمان حاضر در این پرونده هستند.
حسین ربوبی خبوشانی، سپیده ابراهیمی، بیژن رحیمی، آزاده رضایی، هادی روشن روانی، محمد سادات دربندی، فریدون سلیمی، عباس شاکری، سهیلا شعبانی، احمد شکرائی، سهیلا صادق، مهران صادق، طاهره ضیائی، کبری طهماسبی، رقیه عباسی، زهره عطریانفر، مهری علیقلی، مرتضی فخار، سید اسدالله فقیه دزفولی، ایرج فیض بوسجینی، پرویز کریمیان سیچانی، احمد گلپایگانی، فرید ماهوتچی حسینی، مهدی مددی الموسوی، سید محمود احمدی علون آبادی، سید جواد احمدی علون آبادی، اسماعیل مرتضایی، محمود معیری، رقیه ملک محمدی، حسن نظام الملکی، نسرین نظری علی آبادی، علی هادی زاده و الله کرم هوشنگی متهمان حاضر در این پرونده هستند.

طبق اعلام رئیس دادگاه پرونده مشتمل کیفرخواست واصله از دادسرای عمومی و انقلاب تهران با موضوع اتهام‌های گروهک تروریستی منافقین علیه ۱۰۴ نفر از کادر مرکزی و عوامل اصلی آن تحت نظر این دادگاه قرار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دهقانی یادآوری کرد: این دادگاه به اطلاع عموم می‌رساند با رعایت تمامی تشریفات آیین دادرسی کیفری پس از وصول کیفرخواست و مطالعه آن به مواد قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ۵، ۶، ۷ از قانون مجازات اسلامی دادگاه را برای رسیدگی به این اتهامات برابر با ابلاغ‌های شعبه یازدهم صلاحیت خود را ابراز و اعلام می‌دارد.

وی همچنین گفت: این دادگاه مستند به ماده ۳۱۴ آیین دادرسی کیفری نظر به رعایت حضور وکیل و اصل ۳۵ قانون اساسی با نظر به نوع اتهام‌ها و آن‌چه از این اصل از حق انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوا مورد تاکید قرار گرفته و تمامی دادگاه پس از انقلاب اسلامی طرفیت حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و چنانچه اشخاص توانایی انتخاب وکیل نداشته باشند برای آن‌ها وکیل تامین می‌شود.

تعداد ۱۰ جلسه این دادگاه در سال ۱۴۰۲ برگزار شده است و ادامه آن قرار است از سه‎شنبه، چهارم اردیبهشت ۱۴۰۳ از سر گرفته شود؛ این بزرگ‌ترین دادگاه رسیدگی به جرایم منافقین در جهان است که تمامی زوایای جنایت‌های منافقین را دربردارد.

بنیاد هابیلیان به‌عنوان نماینده خانواده شهدای ترور به آن دسته از خانواده شهدا و آسیب‌دیدگان اقدام‌های تروریستی منافقین که تاکنون فرصت شکایت علیه این گروهک را نداشته‌اند، اعلام می‌دارد در صورتی که می‌خواهند نام آن‌ها نیز در کنار ده‌ها خانواده شهید و جانباز ترور در این پرونده قرار گیرد، با این بنیاد تماس بگیرند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *