آغاز به کار کمیته مشترک قضایی سوریه، عراق و ایران برای مقابله با تروریسم

22:28 - 29 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۸۷۰۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
آغاز به کار کمیته مشترک قضایی سوریه، عراق و ایران برای مقابله با تروریسم
فعالیت کمیته مشترک قضایی سوریه، عراق و ایران برای مقابله با تروریسم آغاز شد.

خبرگزاری میزان - تبادل نظر پیرامون پرونده‌های در حال رسیدگی در مراجع قضایی سه کشور مرتبط با تروریسم و گروهک‌های تروریستی به‌ویژه داعش، همکاری در زمینه تعقیب و محاکمه تروریست‌ها و اجرای عدالت و پیگیری حقوقی قضایی جنایت حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق که منجر به شهادت برخی مستشاران و پرسنل ایرانی و تخریب اماکن دیپلماتیک شد، از جمله موضوع‌های مطرح در دستورکار این نشست است؛ ریاست هیئت سوری با قاضی حسن الشاش، رئیس دیوان‌عالی و عضو شورای‌عالی قضایی و ریاست هیئت عراقی نیز برعهده قاضی لیث جبر، رئیس سازمان نظارت قضایی و عضو شورای‌عالی قضایی این کشور می‌باشد.

روسای هیئت‌های سه کشور و وزیر دادگستری سوریه جانشین رئیس شورای‌عالی قضایی قبل از برگزاری نشست کمیته مشترک، دیداری را برگزار کردند.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در این دیدار، گفت: نشست سه‌جانبه در شرایط فعلی اهمیت ویژه‌ای دارد و سه کشور مصمم به پیگیری جنایت‌های تروریست‌ها و حامیان آن‌ها هستند.

وی درباره حمله جنایت‌کارانه رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق که نقض اصول حقوق بین‌الملل و مفاد منشور ملل متحد بود، گفت: پیگیری‌های حقوقی نیز در این رابطه در دستورکار قرار گرفته و به زودی پرونده‌هایی علیه رژیم جنایت‌کار صهیونیستی در محاکم ایران و سوریه تشکیل خواهد شد تا اقدام‌های سیاسی و پاسخ قاطع ایران در اعمال حق دفاع مشروع را تکمیل کنیم.

معاون رئیس قوه قضاییه همچنین اظهار کرد: این ابتکار به روی کشور‌های دیگری که عزم جدی در مقابله با تروریسم دارند، باز است.

در عین حال، وزیر دادگستردی سوریه، از اشغالگران آمریکایی که ثروت‌های سوریه را به غارت می‌برند، در فرودگاه بغداد شخصیت‌های برجسته را ترور می‌کنند و نیز رژیم صهیونیستی که به یک ساختمان دیپلماتیک در دمشق حمله و ویران می‌کند، به شدت انتقاد کرد.

احمد السید با محکوم کردن این جنایت‌ها، یادآوری کرد که معاهدات بین‌المللی باید برای همگان الزام آور باشد؛ نه اینکه ابزار جدید در دست حامیان تروریسم باشد تا بر کشور‌ها اعمال فشار کنند.

رئیس هیئت عراقی نیز ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این نشست‌ها، همکاری گسترده میان کشور‌های همسایه در حوزه امنیت صورت گیرد.

لیث جبر حمزه با اشاره به همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه مبارزه با داعش، ابراز امیدواری کرد این همکاری‌ها به خشکاندن ریشه تروریسم در منطقه منجر شود تا از این جهت نیازی به حضور نیرو‌های خارجی در خاک کشور‌ها نداشته باشیم.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر به‎تازگی در صدر هیئت قضایی برای شرکت در نخستین نشست کمیته مشترک قضایی سه‌جانبه ایران، عراق و سوریه برای مقابله با تروریسم با استقبال رئیس دیوان‌عالی سوریه وارد دمشق شد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *