امیرعبداللهیان: رژیم اشغالگر صهیونیستی ریشه اصلی ناامنی است

8:33 - 27 فروردين 1403
کد خبر: ۴۷۶۸۰۹۹
امیرعبداللهیان: رژیم اشغالگر صهیونیستی ریشه اصلی ناامنی است
امیرعبداللهیان در رایزنی‌های تلفنی با وزیران خارجه قطر، مصر و مالت گفت که اقدام نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق در چارچوب دفاع مشروع مطابق ماده ۵۱ منشور ملل متحد بود.

خبرگزاری میزان - رایزنی‌های تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با همتایان کشورهای دیگر درباره وضعیت فلسطین و منطقه ادامه دارد.

رایزنی امیرعبداللهیان و نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل‌ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه دولت قطر در گفت‌وگویی تلفنی آخرین تحولات منطقه را بررسی کردند.

امیرعبداللهیان، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر را در جریان تحولات اخیر و اقدام مبتنی بر دفاع مشروع ایران بر روی اهداف تعیین شده در سرزمین‌های اشغالی قرار داد.

وی همچنین تاکید کرد: ریشه اصلی ناامنی رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر نیز در این گفت‌وگو ضمن تشکر از توضیحات ارائه شده، بر نیاز هر چه بیشتر منطقه به ثبات و امنیت تاکید و اظهار کرد: اقدام‌های رژیم صهیونیستی موجب بی‌ثباتی در منطقه شده است.

طرفین همچنین در این تماس تحولات غزه را مورد توجه و بررسی قرار دادند و بر ضرورت پایان دادن به جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی و مصائب انسانی مردم غزه و کرانه باختری فلسطین تاکید کردند.

گفت‌و‌گوی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و مصر

امیرعبداللهیان و سامح شکری، وزیر خارجه مصر، در گفت‌وگویی تلفنی با درباره آخرین تحرکات در روابط دوجانبه و تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگو، دیدگاه‌های ایران درباره پاسخ و اقدام متقابل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در هدف قرار دادن رژیم صهیونیستی براساس اصل دفاع منشور ذیل ماده ۵۱ منشور ملل متحد را تشریح کرد.

وی همچنین بر موضع اصولی کشورمان در مخالفت با جنگ در منطقه تاکید و اظهار کرد: همه باید برای توقف نسل‌کشی و جنایت‌های جنگی در غزه تلاش کنند.

وزیر خارجه مصر نیز در این گفت‌وگو، نسبت به افزایش تنش‌ها در منطقه در پرتو استمرار جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه و کشتار مردم فلسطین ابراز نگرانی و تاکید کرد: همه طرف‌ها باید برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها، تلاش کنند.

سامح شکری تاکید کرد که مصر به تلاش‌های خود برای توقف جنگ علیه غزه فعلانه ادامه خواهد داد.

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه مالت

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با یان بورگ، وزیر خارجه مالت که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد، در تشریح پاسخ مقتدرانه اخیر نیرو‌های مسلح کشورمان اظهار کرد: اقدام نظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در چهارچوب دفاع مشروع و وفق حقوق بین‌الملل است. 

وی از نقش سازنده و تلاش دولت مالت به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در راستای پایان نسل‌کشی رژیم اسرائیل در غزه قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه مالت، در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن اشاره به مخاطرات ناشی از گسترش دامنه تنش‌ها در منطقه و نیز تاکید بر خویشتن‌داری تمامی طرف‌ها، اظهار کرد: مالت خواستار آتش‌بس فوری در غزه، آزادی زندانیان و نیز تسهیل ارسال کمک‌های انساندوستانه است.

گزارش امیرعبداللهیان از رایزنی‌های دیپلماتیک

امیرعبداللهیان در گزارشی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

در پاسخ به تماس تلفنی جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سوبرامانیان جایشنکار، وزیر خارجه هند، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه و سامح شکری و فیصل مقداد همتایانم از مصر و سوریه، اقدام نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به حمله تروریستی رژیم صهونیستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق را در چارچوب دفاع مشروع مطابق ماده ۵۱ منشور ملل متحد دانستم.

همچنین در گفت‌وگو با آنالنا بربوک و دیوید کامرون و یان بورگ وزرای امور‌ خارجه آلمان، انگلیس و مالت (به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت) ضمن بیان اهمیت امنیت پایدار منطقه، روشن ساختم که ایران در مقابل هرگونه شرارت مجدد از سوی رژیم اسرائیل و برای دفاع از امنیت و منافع ملی خود قاطعانه عمل خواهد کرد.

آخرین تحولات منطقه را نیز با شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل‌ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه دولت قطر و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی به اشتراک گذاشتیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *