رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

فوت پنج هزار نفر در تصادفات نوروز ۵ سال اخیر

9:22 - 26 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۴۶۱۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
فوت پنج هزار نفر در تصادفات نوروز ۵ سال اخیر
در حوادث رانندگی ایام نوروز طی پنج سال اخیر (از ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲)، چهار هزار و ۸۹۱ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند که بیشترین آن‌ها مربوط به نوروز سال جاری با یکهزار و ۲۱۷ نفر است.

خبرگزاری میزان_ پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: با توجه به افزایش حجم سفر‌ها و میزان تردد در جاده ها، تعطیلات نوروز (از ۲۵ اسفند هر سال تا ۱۵ فروردین سال بعد از آن) عمدتا با افزایش آمار تلفات حوادث رانندگی و کشته و مصدوم شدن تعداد بیشتری از هموطنان در مقایسه با دیگر روز‌های سال همراه است.

بر اساس آمار‌های موجود، در تعطیلات نوروز پنج سال گذشته، چهار هزار و ۸۹۱ نفر در حوادث رانندگی جان باختند که سه هزار و ۴۰۸ نفر از آن‌ها در مسیر‌های برون شهری جان خود را از دست داده‌اند، این تعداد ۶۹.۷ درصد از کل تلفات تصادفات را در بر می‌گیرد؛ این در حالی است که مابقی کشته‌ها در محور‌های درون شهری، جاده‌های روستایی و یا سایر مسیر‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

آمار بالای کشته‌های تصادفات در محور‌های برون شهری نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از تصادفات در خارج شهر‌ها و در حین سفر رخ می‌دهد بنابراین می‌توان با رعایت قوانین رانندگی از سوی هموطنان، استفاده نکردن از تلفن همراه در حین رانندگی، پرهیز از سبقت‌های غیر مجاز، رعایت سرعت مطمئنه و مجاز، استراحت حین سفر‌های طولانی و پرهیز از رانندگی در حالت خواب آلودگی، به کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن در نوروز پیش رو کمک کرد.

افزایش شش درصدی تلفات رانندگی در نوروز امسال

ارزیابی آمار‌های پنج سال اخیر از حوادث رانندگی ایام نوروز نشان می‌دهد که بیشترین تعداد تلفات نوروزی در نوروز سال ۱۴۰۲ با یکهزار و ۲۱۷ کشته به ثبت رسیده است که متاسفانه این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۲ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر کمترین آمار تلفات نیز مربوط به نوروز سال ۱۳۹۹ با ۵۳۴ کشته است که البته در نوروز این سال به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی و ممنوعیت سفر، تعداد تلفات نوروزی نیز کاهش یافت و به کمترین میزان خود، حداقل در ۱۵ سال اخیر رسید.

اما متاسفانه پس از این سال مجددا شاهد رشد آمار تلفات تصادفات در ایام نوروز بودیم، به نحوی که در نوروز سال ۱۴۰۰ تعداد تلفات حوادث رانندگی با حدود ۱۰۰ درصد افزایش به یکهزار و ۸۰ نفر رسید و همین افزایش در سال‌های بعد نیز به ترتیب با ۱۱.۴ و ۶.۲ درصد رشد تکرار شد.

ضربه به سر علت اصلی تلفات در حوادث رانندگی

آمار‌های سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد که بیشترین علت مرگ در حوادث رانندگی ضربه به سر است. آنچنان که در نوروز سال جاری ۳۷.۴ درصد از کشته‌ها به دلیل ضربه به سر جان خود را از دست داده اند؛ بنابراین شایسته است رانندگان و سرنشینان خودرو ضمن رعایت سرعت مطمئنه، حتما از کمربند ایمنی استفاده کنند.

همچنین با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از تلفات تصادفات در محل حادثه و یا در حین انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند، از تمامی هموطنان در خواست می‌شود در صورت مشاهده وقوع تصادف به موقع واحد‌های امدادی اورژانس را مطلع و مسیر تردد خودرو‌های امدادی را باز بگذارند تا در شرایطی که دقیقه‌ها و ثانیه‌ها برای نجات جان هموطنان درگیر در تصادف حائز اهمیت است، نیرو‌های امدادی بتوانند در کمترین زمان ممکن برای امداد رسانی و نیز انتقال سریع مصدومان به مراکز درمانی اقدام کنند.

انتهای پیام/

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *