بحران در آکوس؛ پیمان امنیتی سه‌جانبه با بدعهدی آمریکا مواجه شد

14:58 - 24 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۴۴۹۱
بحران در آکوس؛ پیمان امنیتی سه‌جانبه با بدعهدی آمریکا مواجه شد
چشم‌انداز اجرایی شدن توافقنامه امنیتی سه‌جانبه آکوس بیش از هر زمان دیگری تار شده است.

خبرگزاری میزان – تصمیم نیروی دریایی آمریکا درباره کاهش تولید زیردریایی‌ها در سال ۲۰۲۵ نگرانی‌های جدی را برای اعضا و حامیان توافقنامه دفاعی آکوس AUKUS ایجاد کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تعداد زیردریایی‌های هسته‌ای را که نیروی دریایی این کشور در سال ۲۰۲۵ به فروش می‌رساند، کاهش داده است.

نیروی دریایی آمریکا در تلاش است تا سرعت فعلی تولید زیردریایی‌های جدید را تا پایان سال جاری میلادی حفظ کند.

جو کورتنی، نماینده دموکرات ایالت کانکتیکت آمریکا و رئیس مشترک کنگره آکوس، تصمیم نیروی دریایی این کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این تصمیم کمی یا اصلا منطقی نیست؛ با توجه به تعهد جدیدی که وزارت دفاع و کنگره در سال گذشته مبنی بر فروش سه زیردریایی به متحد ما استرالیا کردند، پیامد‌های تصمیم نیروی دریایی تاثیر عمیقی بر نیروی دریایی هر دو کشور خواهد داشت.

یک سناتور استرالیایی نیز دولت بایدن را به سر باز زدن از تعهدات متهم کرد.

امضای توافقنامه امنیتی سه جانبه آکوس در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۴ شهریور ۱۴۰۰)، منجر به امضای قرارداد ۹۰ میلیارد دلاری دلاری کانبرا با آمریکا برای خرید ناوگان زیردریایی‌های متعارف شد.

کارشناسان دفاعی از جمله مشاور سابق وزارت دفاع استرالیا نسبت به عملی بودن این قرارداد ابراز تردید کرده‌اند.

مشاور سابق وزارت دفاع استرالیا با زیر سوال بردن نیاز این کشور به زیردریایی هسته‌ای، گفت: این نوع زیردریایی‌ها هزینه‌های بالایی دارند؛ ضمن اینکه وابستگی استرالیا به آمریکا و انگلیس را افزایش می‌دهند؛ در عین حال، من فکر می‌کنم که احتمال عملی شدن این قرارداد بسیار کم باشد.

مدیر برنامه امور بین‌الملل و امنیت موسسه استرالیا، نسبت به امکان‌سنجی این قرارداد ابراز تردید و اظهار کرد: بی‌تجربگی نیروی دریایی استرالیا در عملیات و نگهداری زیردریایی‌های هسته‌ای می‌تواند منجر به تخلیه منابع آن شود.

توافقنامه امنیتی آکوس همچنین مورد انتقاد روسیه، چین و کره شمالی قرار گرفته است؛ این کشور‌ها درباره تجدید رقابت تسلیحاتی در منطقه هشدار داده است.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، این توافق را به دلیل افزایش تنش در منطقه آسیا و اقیانوسیه محکوم و واشنگتن را به پیگیری منافع خود و پایبندی به تفکر بازی با حاصل جمع جبری صفر متهم کرد.

نخست‌وزیر کامبوج نیز در ژوئن سال گذشته (تیر ۱۴۰۲)، توافقنامه آکوس را به‌عنوان نقطه شروع یک رقابت تسلیحاتی بسیار خطرناک در آسیا و اقیانوسیه محکوم کرد.

کامبوج و انجمن کشور‌های جنوب شرقی آسیا (ASEAN) بار‌ها این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا آکوس از قوانین منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیروی می‌کند؟ آن‌ها بر تعهد آسه‌آن به منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای تاکید دارند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آکوس

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *