رئیس کل دادگستری یزد: رای صادره یک قاضی جلوه‌گر دانش قضایی اوست

15:51 - 16 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۳۷۶
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس کل دادگستری یزد: رای صادره یک قاضی جلوه‌گر دانش قضایی اوست
رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: رأی دادگاه، نتیجه دانش قضایی، قاضی صادرکننده آن است که اگر به شاخص‌های قانونی و اصول ادبی و نگارشی مزین باشد، یک رای قوی و مستحکم محسوب می‌شود.

خبرگزاری میزان_ غلامعلی دهشیری در اولین جلسه تبیینی و توجیهی هیئت استانی اتقان آرا و اعضای گروه‌های تخصصی ارزیاب اتقان آرا استان یزد، صدور رای مستحکم و قوی و رعایت شاخص‌های مرتبط با ارتقا کیفی نگارش آرا را مؤثر در جلب اعتماد عمومی طرفین دعوی و سلامت دادرسی در دستگاه قضایی دانست و اظهار کرد: صدور آرا محکم و متقن، فصل الخطاب محسوب می‌شود که هرگونه تلاش برای نقض آن را بی اثر می‌سازد.

وی ارتباط منطقی و حقوقی بین مواد قانونی استفاده شده در رای را دارای اهمیت بسیار دانست و تصریح کرد: عدم استناد صحیح به مواد قانونی، ساختار رأی را متزلزل و مقدمات نقض آن در مراجع عالی قضایی را فراهم می‌آورد.

رئیس کل دادگستری یزد تصریح کرد: رای یک قاضی در واقع تصرف در زندگی، آزادی و حقوق مردم است.

وی بر پاسداشت شکوه و شوکت رای تأکید کرد و گفت: یک رای خوب باید هم در شکل و هم در محتوا سرآمد باشد و در عین وفاداری به حق و تکیه دائمی به دیوار قانون صادر گردد.

دهشیری عنوان کرد: در سند تحول قوه قضاییه، معیار و سیاست کلی قضایی به سمت و سوی ارتقا کیفیت آرا قرار گرفته است.

وی هر رأی را سند قضایی به یادگار مانده از قاضی در تاریخ عدلیه دانست و تاکید کرد: عصاره، چکیده و خلاصه درک و دریافت قاضی از جریان دادرسی در واقع نقطه پایان تمام ماجرایی است که قاضی در پرونده از مدارک و مستندات دریافت کرده و یا از اظهارت طرفین استماع کرده است.

شایان ذکر است تشکیل هیئت‌های استانی و کشوری اتقان آرا قضایی و ارزیابی آرا قضات در هیئت‌های ارزیابی، از برنامه‌های سند تحول و تعالی قوه قضاییه است که در این نشست با حضور اعضای هیئت استانی به بحث و تبادل نظر همراه بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *