تعداد ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در تهران تا پایان سال افزایش می‌یابد

14:22 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۵۳۸
تعداد ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در تهران تا پایان سال افزایش می‌یابد
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: تا پایان سال تعداد ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا که مربوط به شهرداری تهران است، به ۲۵ ایستگاه خواهد رسید.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر؛ سید محمدمهدی میرزایی قمی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آیین رونمایی از دومین ایستگاه سنجش کیفیت هوا در منطقه ۲۲ که صبح امروز -شنبه ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۲- برگزار شد، گفت: امروز دومین ایستگاه منطقه ۲۲ آغاز به کار می‌کند؛ به این علت که منطقه ۲۲ یکی از ورودی‌های اصلی شهر تهران و از عوامل مهم تاثیرگذار بر آلودگی پایتخت است این ایستگاه راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: از عوامل مهم آلودگی هوای تهران منابع خارج از شهر هستند و بررسی حجم این آلاینده‌ها تاثیر گذار است تا میزان غلظت آلاینده‌ها و منابع ورودی به تهران را بشناسیم. از این جهت در غربی‌ترین نقطه تهران ایستگاه وردآورد را نصب کردیم.

میرزایی قمی با بیان اینکه ۲۲ ایستگاه در سطح شهر تهران مربوط به شرکت کنترل کیفیت هوای تهران است و مجموعا ۳۶ ایستگاه سنجش در سطح شهر تهران داریم، گفت: خبر‌های خوشی برای شهروندان داریم و تا انتهای سال تعداد ایستگاه‌های مربوط به شهرداری تهران به ۲۵ ایستگاه خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خاطرنشان کرد: ایستگاه‌ها ممکن است به صورت مقطعی خاموش باشد، اما این ایستگاه‌ها اطلاعات به‌روز و لحظه‌ای را بدون دخالت عامل انسانی نشان می‌دهند. شهروندان مطمئن باشند اطلاعات بر اساس اعداد و ارقام ایستگاه هاست. شاید در مواقعی به علت تشکیل کمیته اضطرار و تعداد بالای مراجعه کنندگان به سایت، عملکرد سایت شرکت کنترل کیفیت مختل شود؛ اما این اتفاق مقطعی است و ربطی به مشکلات سرور و ایستگاه ندارد.

وی با اشاره به هزینه نگهداری این ایستگاه‌ها گفت: نگهداری ایستگاه‌ها رقم قابل ملاحظه‌ای دارد. این ایستگاه‌ها مجهز به چند آنالیزور هستند. اگر بخواهیم به صورت کامل میزان آلاینده‌ها را بررسی کنیم باید ۶ آنالایزر روی این ایستگاه‌ها نصب کنیم. در حال رایزنی برای واردات آنالایزر‌های به‌روز هستیم. حدود ۱۰ میلیارد هزینه نصب کامل ایستگاه‌های سنجش است. برای نگهداری آن هم به صورت سالانه مناقصه برگزار می‌کنیم.

میرزایی قمی تاکید کرد: ۳۰ درصد ذرات معلق شهر تهران به علت منابع خارج از تهران هستند. مجموع پی ام ۲.۵ و pm ۱۰ که هم منشا صنعتی، هم خودرویی، هم گرد و غبار دارد حدود ۳۰ درصد است و به علت منابع خارج از شهر تهران است. این رقم قابل ملاحظه است و باید به بررسی و تحلیل منابع آلودگی شهر تهران بپردازیم.

وی گفت: اندازه گیری منابع خارج از تهران مربوط به محیط زیست است، اما ما برای تحلیل دقیق خودمان ایستگاه وردآورد را در غربی‌ترین نقطه شهر تهران نصب کردیم. افزایش جمعیت تهران و آمار وزارت نفت برای افزایش مصرف سوخت، باعث می‌شود تا تحلیل به روز تری در این حوزه داشته باشیم؛ بنابراین برای واقعی شدن دیتا‌ها باید تعداد ایستگاه‌ها را افزایش بدهیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *