قلعه‌نویی: این همه موقعیت خراب کردن مربی را سکته می‌دهد/ از ۶ قدم گل خالی را نزنید، ایراد است

23:40 - 29 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۴۲۲
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
قلعه‌نویی: این همه موقعیت خراب کردن مربی را سکته می‌دهد/ از ۶ قدم گل خالی را نزنید، ایراد است
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: این همه موقعیت خراب کردن مربی را به سکته می‌رساند.

خبرگزاری میزان - امیر قلعه‌نویی در نشست پس از دیدار با هنگ کنگ اظهار داشت: خوشحالیم ۳ امتیاز این بازی را گرفتیم. بچه‌ها بازی خوبی هم انجام دادند، ولی این همه موقعیت خراب کردن واقعا مربی را به سکته می‌رساند!

وی افزود: امروز خیلی موقعیت خراب کردیم و ۱۰ دقیقه آخر امکان داشت تنبیه شویم، اما در مجموع همینکه ۳ امتیاز را گرفتیم و صعود کردیم خیلی خوشحالیم. به تیم هنگ‌کنگ و مربی‌شان تبریک می‌گویم. خیلی خوب و قشنگ بازی کردند؛ دنبال برد بودند. ما با تجربه‌تر و حرفه‌ای‌تر بودیم، اما از ۶ قدم گل خالی را نزنید، ایراد است.

وی افزود: خوشحالی دیگری هم داریم؛ بعد از چند وقت کلین شیت کردیم. چون بازی هجومی می‌کنیم کلین شیت کردن مهم است. البته در یکی دو صحنه هم باید گل می‌خوردیم که شانس آوردیم. درمجموع از کسب ۳ امتیاز، صعود و ثبت کلین شیت خوشحالم، ولی اینکه زیاد موقعیت خراب می‌کنیم خیلی ناراحت هستم.

سرمربی تیم ملی درخصوص اینکه با توجه به شکست ژاپن مقابل عراق آیا این اتفاق تغییری در برنامه‌های تیم ملی در مراحل بعدی ایجاد می‌کند، گفت: طبیعتا مربیان معادلاتی را برای خودشان ترسیم می‌کنند، ولی به هرحال در یک مرحله با یکی از این دوتیم روبرو می‌شویم. پس فقط و فقط به دنبال بازی‌های خودمان هستیم که بتوانیم با کیفیت و ارائه یک بازی خوب به مراحل بالاتر برویم. به اینکه با چه تیمی روبرو می‌شویم فکر می‌کنیم. اگر بگوییم نه، یعنی به جدول فکر نکردیم، ولی بیشتر باید به قدرت تاکتیکی تیم خودمان فکر کنیم.

وی درمورد اشتباهات متعدد بازیکنان در طول بازی که ناراحتی خودش را نیز در پی داشت، عنوان کرد: این حرف را قبول دارم. یکی از مشکلات بازیکنان ما این است که کیفیتی که در هر بازی باید داشته باشند را ندارند. چندین سال است با این نوع بازیکنان واقعا مشکل داریم. مثلا در جای دیگر بازیکن یک کیفیت ۸۰ درصد دارد و کیفیت بد او هم ۷۰ درصد است.

قلعه نویی گفت: نمی‌دانم، شاید به خاطر بازی با ژاپن بوده یا شاید هنگ کنگ را دست کم گرفتند، ولی اینکه خوب دویدند و ایجاد موقعیت کردند نشان می‌دهد تیم از نظر تاکتیکی به بلوغ رسیده است. اگر نصف موقعیت‌های ما تبدیل به گل می‌شد نتیجه ۴ یا ۵ بر صفر می‌شد و طور دیگری سوال می‌کردید. اینکه تیم ایجاد موقعیت می‌کند و در ساختار دفاعی هم نسبت به بازی قبل بهتر بوده، من مربی راضی هستم، ولی اینکه موقعیت‌ها را نزنند ایراد کار است. باید تمرکز بیشتری داشته باشیم و هر بازی را فینال ببینیم. متاسفانه در تیم‌ها و بازیکنان ایرانی این مشکل وجود دارد.

سرمربی تیم ملی درخصوص اینکه این نحوه بازی باعث نگرانی و نارضایتی افکار عمومی شده و انتظار می‌رود نمایش بهتری را شاهد باشیم، اظهار داشت: من هم قبول دارم. شاید ناراحتی وجود داشته باشد، ولی اگر توپ‌های ما گل می‌شد سوالات برعکس بود. تغییراتی که انجام دادیم به خاطر این بود که برای مراحل حذفی شرایط بدنی بازیکنان را حفظ کنیم. میلاد محمدی خیلی خوب بازی کرد.

قلعه نویی تصریح کرد: رامین بهترین بازیکن شد. شهریار هم خیلی زحمت کشید و برای خودش ایجاد موقعیت کرد. از آنچه که فکر می‌کردیم بهتر بازی کرد. مترصد این هستیم که بازیکنان را برای بازی‌های حذفی در شرایط خوب بدنی نگه داریم. در ایجاد موقعیت و ساختار دفاعی تیم ما خوب وبد تنها ایراد این بود که از موقعیت‌ها استفاده نکردیم.

وی درمورد اینکه آیا هتل محل اقامت برای بازیکنان تکراری نشده است، گفت: این هتلی بوده که قبلا هم آنجا بودند. مدیریت هتل نهایت همکاری را همیشه با تیم ملی دارد. یک سالن بدنسازی در طبقات تجهیز کردیم که شاید جای دیگری بود این کار را نمی‌کردند. کنار هتل هم فروشگاهی هست که بعضا بچه‌ها می‌روند و دوری می‌زنند.

قلعه نویی درمورد اینکه اواخر بازی هنگ کنگ چند موقعیت خطرناک به دست آورد، اظهار داشت: وقتی یک بر صفر جلو هستید، نتیجه با ثباتی نیست. وقتی موقعیت‌ها گل نمی‌شود به ساختار دفاعی فشار می‌آید و عدم تمرکز باعث شد یکی دو کرنر بدهیم، ولی روی کرنر‌ها توپ‌های اول را زدیم. به غیر از صحنه‌ای که چشمی توپ را لو داد فکر نمی‌کنم موقعیت آنچنانی به حریف داده باشیم. این را قبول دارم. باید فیلم را بازبینی و اشتباهات بچه گانه را برطرف کنیم.

وی درخصوص اینکه تیم ملی توانایی بازی از محوطه جریمه خودی را ندارد، اما به این کار اصرار دارد و حتی شما در صحنه‌ای به بیرانوند گفتید توپ را بلند بزند، عنوان کرد: تیم ایران ۱۰ سال بود یک مدل دیگر بازی می‌کرد. عوض کردن این نگرش درزمان کوتاه مقداری هزینه دارد تا آن مدل را به بازی هجومی تبدیل کنید. از بازی با روسیه که تیم را آنالیز کردیم تا آخرین بازی، فاصله تیمی ما حدود سی و اندی متر بود، ولی در بازی‌های قبلی نزدیک ۲۵ متر بود. یعنی در این موضوع خیلی موفق بودیم.

سرمربی تیم ملی افزود: در بازی‌سازی بحث این بود که دقایق آخر و تیم تحت فشار است، به بیرانوند گفتم بهتر است بازی بلند انجام بدهد، چون وقتی تیم تحت پرس است باید بازی لند انجام بدهید. شاید در بازی‌هایی که مهمتر هستند کار ما به مشکل بخورد، ولی نه، این نوع بازی و مهندسی تمرین ما بازی کوتاه و خروج از پرس است که امروز خوب انجام دادیم. وقتی این همه موقعیت ایجاد می‌کنید و کرنر می‌زنید یعنی ساختار تیمی جواب می‌دهد. بازهم می‌گویم اگر موقعیت‌ها تبدیل به گل می‌شد شاید ۴ بر یک یا ۵ بر یک می‌بردیم سوالات مدل دیگری بودند! ولی ضعف‌ها را قبول دارم و باید آن‌ها را برطرف کنیم.

قلعه نویی درمورد اینکه دربرخی از دقایق بازی تیم به دو قسمت عقب و جلو تقسیم می‌شد و آیا این مساله در بازی‌های بزرگ نگران کننده نیست، گفت: اینکه تیم دو تکه می‌شود؛ سعی کردیم تیم را زیر ۳۰ متر بیاوریم.

وی درخصوص اینکه اندرسن اعلام کرد تفاوت آنچنانی بین ایران و هنگ کنگ نبود، اظهار داشت: با وجود احترامی که برای مربی هنگ کنگ قائلم، آمار تفاوت‌ها را از نظر مالکیت، پاس، ایجاد موقعیت و شوت مشخص می‌کند. اصلا قابل قیاس نیست. چگونه این حرف را زده؟ هرچند برای نظر او احترام قائلم. اگر موقعیت‌های ما تبدیل به گل می‌شد اختلاف از بازی تهران هم بیشتر می‌شد. به هرحال نظر اوست.

قلعه نویی تصریح کرد: همانطور که رامین گفت یک تیم نمی‌تواند در همه بازی‌ها یک مدل کار کند. ژاپن در ۲ بازی ۴ گل خورده است. تیمی که همه ادعا دارند یک پای فینال و یک تیم خوب است. ما در ۲ بازی یک گل خوردیم و این همه هجمه ایجاد می‌شود. قبول دارم. باید ایراد‌ها را بازی به بازی برطرف کنیم. ممنون هستم که ضعف‌های ما را می‌گویید. گفتن ضعف‌ها باعث پیشرفت می‌شود. از طرفی نباید تمرکز و ساختار دفاعی را زیر سوال ببریم. برای تیمی که ۱۰ سال یک مدل بازی می‌کرد، الان هزینه دارد.

سرمربی تیم ملی افزود: در یک بازی با فلسطین ما یک بر یک شدیم. همین فلسطین که همه می‌گفتند خیلی آسان است دیروز باید با اختلاف ۳-۲ گل برنده می‌شد، ولی ما ۴ گل زدیم. مربی هنگ کنگ شاید خواسته با این صحبت‌ها روحیه تیمش را بالا ببرد. بازهم می‌گویم این بازی کلی ایراد داشت که باید آنالیز کنیم. از فردا باید به فکر بازی با امارات و مراحل حذفی باشیم. ان‌شاءالله با انتقادات و راهنمایی‌ها بازی به بازی بهتر شویم.

وی افزود: تیم ملی در ۸ سال گذشته همه امکانات دراختیارش بود. باید قبول کنیم. رئیس جمهور وقت در خدمت این تیم ملی بود و هزینه‌های آنچنانی شد. این بازیکنان ۸ سال و در دوره قبل ۴ سال جوان‌تر بودند، تا این حد انتقاد نمی‌شد. واقعا جای تعجب است. شما باید کمک کنید. عده‌ای بخل و حسادت دارند. نمی‌خواهند تیم ملی نتیجه بگیرد. همان‌ها که الان انتقاد می‌کنند چرا در ۸ سال گذشته انتقادی نکردند؟

قلعه نویی تصریح کرد: رئیس جمهور وقت که در اختیارشان بود. پول و امکانات آنچنانی داشتند. این بازیکنان جوان‌تر هم بودند. چرا این انتقادات آن موقع نمی‌شد؟ یا جرات نداشتند یا دنبال بخل و حسادت هستند، می‌خواهند این تیم را بزنند. از انتقادات ممنون هستم. اینکه در گذشته با فلسطین مساوی می‌کردند نتیجه خیلی خوبی بود، ولی الان ما برنده می‌شویم... اردن را در کشور خودش بردیم چقدر به ما حمله شد؟ همین اردن چه فوتبالی بازی کرد؟ هر تیمی را می‌بریم حمله می‌شود، ولی در ۸ سال گذشته همه چیز گل و بلبل بود. هیچ حمله‌ای نمی‌شد!

سرمربی تیم ملی گفت: ایران را دوست داشته باشید و انتقاد کنید. امیر قلعه نویی هم کلی ایراد دارد. هیچ ادعایی هم نداریم، ولی حیف است. زحمت این بچه‌ها را زیر سوال نبرید. بالای ۱۱ کیلومتر می‌دوند. کادرفنی ما واقعا به روز است. علمی کار می‌کند. نباید این رفتار‌ها را داشته باشیم. چرا ۸ سال گذشته چیزی نمی‌گفتند؟ در این چند بازی بالای ۴۰ گل زدیم اگر اشتباه نکنیم. گفتند اردن و فلسطین ضعیف هستند، دیدید چه بازی کردند. انتقاد کنید. ما هم ایراد داریم. راهنمایی کنید، ولی با حب و بغض معلوم است یک جای کار ایراد دارد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *