امیرعبداللهیان به همتای نروژی: ریشه بحران دریای سرخ در نسل‌کشی غزه است

20:52 - 26 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۹۷۸
امیرعبداللهیان به همتای نروژی: ریشه بحران دریای سرخ در نسل‌کشی غزه است
وزیر امور خارجه در دیدار با وزیر خارجه نروژ، گفت: ریشه بحران در دریای سرخ و لبنان و مناطق دیگر منطقه نیست، بلکه ریشه در نسل‌کشی در غزه است.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که به‌منظور شرکت در اجلاس داووس به سوئیس سفر کرده است، در حاشیه برنامه‌های اجلاس با اسپن بارت‌اید، وزیر خارجه نروژ دیدار و گفت‌وگو کرد. 

امیرعبداللهیان با اشاره به گفت‌وگو‌های خوب روز‌های گذشته با همتای نروژی، از توجه و اهتمام خوب نروژ به شرایط غزه و منطقه تشکر کرد و گفت: اگر ریشه بحران غزه خوب درک شود، راه حل بحران خیلی ساده است. 

وی با اشاره به گذشت بیش از ۱۰۰ روز از آغاز جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه، حمایت آمریکا از ادامه جنگ را یک خطای بزرگ دانست و گفت: رژیم اسرائیل و آمریکا با اصرار بر ادامه جنگ و نسل‌کشی فلسطینیان و ویرانی‌های بزرگ در  غزه، دستاوردی نداشته و نخواهند داشت و نمی‌توانند از طریق نظامی به دستاوردی برسند.

وزیر امور خارجه، تاکید کرد که ایران از جنگ و ناامنی در منطقه استقبال نمی‌کند و در ۱۰۰ روز گذشته تلاش‌های زیادی برای پایان توقف جنگ و حملات اسرائیل به غزه و ایجاد آرامش در منطقه داشته است اما چون شناخت دقیقی از منطقه داشت، نسبت به خطر گسترش جنگ هشدار داده بود و اکنون نیز معتقد است جنگ علیه غزه لازم است هرچه سریعتر پایان یابد تا منطقه به آرامش برسد.

امیرعبداللهیان، ورود و اقدامات نیرو‌های مقاومت در منطقه را واکنش به جنایات رژیم اسرائیل و صرفا در جهت حمایت از ملت فلسطین و شهروندان در غزه دانست و گفت: ریشه بحران در دریای سرخ و لبنان و مناطق دیگر منطقه نیست، بلکه ریشه در نسل‌کشی در غزه است و اگر آن آتشفشان خاموش شود، در مناطق دیگر منطقه نیز آرامش ایجاد خواهد شد. آمریکا باید روش خود را تغییر دهد و رژیم اسرائیل نیز بدون حمایت آمریکا قادر به ادامه جنگ نیست اما در صورت تداوم حملات نظامی رژیم اسرائیل، امکان وقوع شرایط غیرقابل کنترل در منطقه وجود دارد.

وزیر خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به گفت‌وگو‌های خوب اخیر خود با همتای ایرانی و ابراز خرسندی از تداوم مشورت‌های دوجانبه،  به شرایط بسیار سخت و پیچیده در غزه اشاره کرد و گفت: متأسفانه شرایط در غزه و لبنان و دریای سرخ در حال بدتر شدن است و ما آمادگی داریم برای مدیریت و آرامش اوضاع تلاش کنیم.

وی با تشکر از تلاش‌های ایران برای کمک به ایجاد آرامش در منطقه، گفت: مشکلات در منطقه به هم وابسته است و ما نیز فکر می‌کنیم که درگیری در غزه باید سریعا تمام شود و آتش‌بس شکل بگیرد.

بارت‌اید بحران فلسطین را کانون بحران در منطقه دانست و با اشاره به تلاش‌های سیاسی دائمی کشورش برای کمک به حل بحران فلسطین، تاکید کرد: ایجاد آرامش در فلسطین به ایجاد آرامش در منطقه کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه نروژ به تلاش‌های کشورش برای ایجاد آرامش در فلسطین و منطقه اشاره کرد و خواستار استفاده ایران از نفوذ خود جهت کمک به ایجاد آرامش در منطقه شد.

در این دیدار طرفین درباره راه‌های کمک به حل بحران فلسطین و بازگشت آرامش به منطقه تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر هرگونه راه حل سیاسی تحمیلی بر فلسطینیان را رد کرد و گفت: در هرگونه راه حل سیاسی برای مسئله فلسطین باید خود ملت و گروه‌های فلسطینی در مرکز هر راه حلی باشند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *