بازنگری سختگیرانه لایحه مهاجرتی فرانسه

11:04 - 26 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۸۳۱
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
بازنگری سختگیرانه لایحه مهاجرتی فرانسه
لایحه مهاجرتی سختگیرانه فرانسه به اذعان بسیاری از کارشناسان نقض قانون اساسی این کشور به شمار می‌رود و بحران پناهجویان را افزایش می‌دهد.

خبرگزاری میزان - دادگاه عالی فرانسه در حال بررسی تغییرات بحث‌برانگیز در لایحه مهاجرت دولت این کشور است.

این دادگاه بررسی می‌کند که اقدامات تشدید کننده رفتار با مهاجران غیر اتحادیه اروپا ناقض قانون اساسی فرانسه است یا خیر.

بازنگری سختگیرانه لایحه مهاجرتی فرانسه

یک بازنگری سختگیرانه در لایحه مهاجرت دولت فرانسه در ماه دسامبر گذشته با حمایت گروه‌های راست افراطی به تصویب رسید.

این قانون، بردن اعضای خانواده به فرانسه را برای مهاجران غیر اتحادیه اروپا دشوارتر می‌کند و دسترسی آن‌ها به برخی مزایا را به تاخیر می‌اندازد؛ یک ماده بحث برانگیز دیگر ادعای مزایای اجتماعی از جمله مراقبت‌های بهداشتی را برای مهاجران دشوارتر می‌کند.

برخی احزاب فرانسوی به این بازنگری رای منفی دادند، برخی از اعضای حزب میانه‌رو رای ممتنع دادند و وزیر بهداشت فرانسه در اعتراض به این بازنگری‌ها استعفا کرد.

 

بازنگری سختگیرانه لایحه مهاجرتی فرانسه همزمان با وضعیت بحرانی پناهجویان در پاریس

واکنش گروه‌های حقوق بشری به بازنگری فرانسه

گروه‌های حقوق بشری و حامی پناهجویان، این بازنگری را به‎عنوان «پس‌رونده‌ترین قانون مهاجرت در دهه‌های اخیر» محکوم کرده‌اند، در حالی که یک‌سوم از ۱۰۱ عضو پارلمان فرانسه گفته‌اند که از اجرای مقررات مربوط به مزایای افراد غیرشهروندی خودداری می‌کنند.

پارلمان فرانسه در نهایت قانون سختگیرانه مهاجرت را با حمایت گروه‌های راست افراطی تصویب کرد

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پذیرفته که برخی از مفاد این قانون ممکن است خلاف قانون اساسی باشد و در ۲۱ دسامبر آن را برای بررسی و تصویب به شورای قانون اساسی -که اصول قانون اساسی فرانسه را رعایت می‌کند- ارسال کرد.

ارجاعات جداگانه‌ای از سوی نمایندگان و سناتور‌های جناح چپ و همچنین رئیس مجلس ملی فرانسه انجام شده است.

یک روز پس از تصویب لایحه مهاجرت، رئیس کمیسیون حقوقی پارلمان فرانسه، گفت که حدود ۳۰ ماده این لایحه باید از سوی دادگاه مورد انتقاد قرار گیرد.

روایتی از وضعیت پناهجویان در شهر‌های فرانسه

در بحبوحه سرمای شدیدی که شمال فرانسه را فراگرفته است، صد‌ها مهاجر در چادر‌های موقت پاریس شرایط سختی را تحمل می‌کنند.

این مهاجران عمدتا سودانی هستند و به‌تازگی از ایتالیا وارد این کشور شده‌اند و برای زنده ماندن به سازمان‌های کمکی وابسته هستند و اکثریت آن‌ها هنوز مراحل اداری را آغاز نکرده‌اند.

تصاویر و ویدئو‌های منتشر شده نشان می‌دهد که این افراد به دور آتشی حلقه زده، دستان خود را روی آتش گرفته‌اند، چند مرد سعی می‌کنند کمی گرما را در زیر پل شارل دوگل، در وسط پاریس پیدا کنند.

یکی از این پناهجویان می‌گوید: من چاره‌ای ندارم، ۳ هفته است که اینجا در پاریس هستم، کار آسانی نیست، نمی‌دانم چه بگویم، ما بیشتر از سرما رنج می‌بریم، خیلی سرد است.

این مهاجران که با کمبود منابع مواجه هستند، به انجمن‌هایی وابسته‌اند که مقداری غذا در اختیار این پناهجویان تازه وارد قرار می‌دهند.

در کنار آتش، الدائف محمد، یک مرد سودانی، از رفتن به پاریس پشیمان است؛ او می‌گوید: من با گروهی از همراهان سودانی خود تصمیم گرفتم به فرانسه بیایم، اما پشیمان هستم.

چالش اصلی برای این پناهجویان همچنان محل اقامت است؛ یکی از این پناهجویان گفت: ما با کمک انجمن‌ها به غذا دسترسی داریم، اما نمی‌دانیم چگونه مسکن یا اجازه اقامت دریافت کنیم، ما همچنین از قطع کامل ارتباط با خانواده‎هایمان در سودان رنج می‌بریم.

کمپ‌های غیررسمی مشابه در شمال پاریس، مانند پل ویلت، که شرایط زندگی در آن به شدت وخیم است، وجود دارد.

پناهجوی دیگری از افغانستان، می‌گوید: هوا خیلی سرد است، من به مدت ۲ هفته است که اینجا هستم و ۴ ماه پیش وارد فرانسه شدم.

برای مقابله با خطر فوری ناشی از سرمای شدید، فرانسه ۱۰۰ پناهگاه در پاریس برای خانواده‌ها، زنان و مردان بدون سرپناه باز کرده است و ۲۷۴ نقطه دیگر نیز پیش‌بینی می‌شود، زیرا دمای هوا در چند شب آینده منفی خواهد بود.

این دوره از سرمای شدید به‌ویژه برای افراد بی‌خانمان خطرناک است، که در معرض خطر هیپوترمی قرار دارند.

انتهای پیام/


برچسب ها: فرانسه پناهجویان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *