پناهجویان قربانی تنش مقامات آمریکایی در مرز مکزیک

10:14 - 25 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۶۲۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
پناهجویان قربانی تنش مقامات آمریکایی در مرز مکزیک
همزمان با مرگ پناهجویان در مرزهای جنوبی آمریکا، تنش میان مقامات این کشور درباره سیاست‌های مهاجرتی افزایش یافته است.

خبرگزاری میزان - گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس، نیرو‌های گارد ملی این ایالت و وسایل نقلیه را برای به دست گرفتن کنترل پارک شلبی در شهر ایگل‌پس مستقر کرده است.

نیرو‌های گارد ملی تگزاس، پلیس مرزی آمریکا را از استفاده از این پارک، که در همسایگی رودخانه ریوگراند، به‌عنوان منطقه‌ای برای پردازش مهاجران، مسدود می‌کنند.

دولت بایدن این اقدام را تلاشی برای «سیاسی کردن مرز» خوانده است؛ آنجلو هرناندز، سخنگوی کاخ سفید، گفت: ابوت به کاری‌های شدید سیاسی خود ادامه می‌دهد که نه‌تنها به دنبال انسان‌زدایی پناهجویان است، بلکه انجام وظایف گشت مرزی را سخت‌تر و خطرناک‌تر می‌کند.

 

پناهجویان قربانی تنش مقامات آمریکایی در مرز مکزیک

 

این بیانیه در راستای تلاش‌های دموکرات‌ها و بایدن است تا با ممانعت از طرح‌های کاخ سفید، اقدامات تحریک‌آمیز جمهوری‌خواهان را علیه سیاست فرضی «مرز باز» دولت فدرال و به‌عنوان سیاستی برای «بیگانگان غیرقانونی» و کارتل‌های مواد مخدر نشان دهند.

این اقدام ابوت تشدید عمده ادعای نظام‌مند او بر اقتدار دولت ایالتی بر مرز‌هاست که با نقض قانون اساسی آمریکا همراه است و صراحتا مدیریت مرز‌های این کشور را برای دولت فدرال محفوظ می‌دارد.

تشدید تنش‌ها پس از غرق شدن پناهجویان در ریوگراند

وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد که تگزاس از دسترسی ماموران فدرال به قسمتی از مرز در زمانی که تلاش می‌کردند چند مهاجر غرق شده را نجات دهند، خودداری کرد.

این پیام دولت فدرال آمریکا ساعاتی پس از آن منتشر شد که هنری کوئلار، نماینده کنگره آمریکا، گفت که وزارت نظامی تگزاس و گارد ملی این ایالت به ماموران گشت مرزی برای نجات مهاجران دسترسی نداده‌اند.

 

پناهجویان قربانی تنش مقامات آمریکایی در مرز مکزیک

 

کوئلار، دموکرات ارشد کمیته فرعی کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان برای امنیت داخلی، در بیانیه‌ای با اشاره به غرق شدن پناهجویان گفت: این یک تراژدی است و دولت آمریکا مسئولیت دارد.

غرق شدن پناهجویان در رودخانه ریوگراند در بحبوحه تشدید تنش‌ها بین تگزاس و دولت آمریکا بر سر اجرای قوانین مهاجرت رخ می‌دهد.

روز جمعه گذشته نیز وزارت دادگستری آمریکا به دادگاه عالی این کشور گفته که تگزاس کنترل منطقه‌ای در ایگل‌پس معروف به پارک شلبی را به دست گرفته و به ماموران گشت مرزی اجازه ورود نمی‌دهد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا روایت کوئلار را از تماس پناهجویان گرفتار تکرار کرد و از سویی دیگر تگزاس در پرونده‌ای به دادگاه عالی آمریکا تصرف پارک در مرز را تایید کرد، اما گفت که دولت فدرال اقدامات را اشتباه توصیف کرده است.

در بیانیه وزارت امنیت داخلی آمریکا آمده است: در پاسخ به یک تماس از سوی دولت مکزیک، ماموران گشت مرزی از سوی مقامات تگزاس از ورود به پارک منع شدند؛ سیاست‌های فرماندار تگزاس بی‌رحمانه، خطرناک و غیرانسانی است و بی‌اعتنایی آشکار تگزاس به اختیارات فدرال در مورد مهاجرت، خطرات بزرگی به همراه دارد.

پارک شلبی در امتداد یک مسیر برای مهاجران است که به‌طور غیرقانونی از مکزیک وارد می‌شوند و کانون تلاش‌های تهاجمی فرماندار تگزاس برای متوقف کردن آنهاست که به‌عنوان عملیات ستاره تنها شناخته می‌شود.

مهاجران به‌طور مداوم به وسیله جریان رودخانه ریوگراند به سمت مرگ سوق داده می‌شوند.

 

پناهجویان قربانی تنش مقامات آمریکایی در مرز مکزیک

 

دفتر ابوت سؤالات مربوط به غرق شدن پناهجویان را به اداره نظامی تگزاس ارجاع داد و این اداره نیز گفت که تجهیزات نجات در آب را نگهداری می‌کند و با امدادگران محلی برای کمک به مهاجرانی که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند همکاری می‌کند.

سیاست‌های سختگیرانه و کاهش ورود پناهجویان

براساس یک پرونده قضایی، اگرچه عبور روزانه پناهجویان از هزاران نفر به حدود ۵۰۰ نفر کاهش یافته، اما مقامات ایالتی در این هفته حصار و خودرو‌های نظامی مستقر کردند تا از دسترسی پناهجویان و ماموران گشت مرزی جلوگیری کنند.

تگزاس در پرونده دادگاه عالی، ادعا‌ها درباره دسترسی نداشتن ماموران گشت مرزی را به چالش کشید؛ مقامات تگزاس می‌گویند که گشت مرزی از تابستان گذشته، زمانی که دولت آمریکا منابع و نیروی انسانی خود را به پارک منتقل کرد، حضور خود را کاهش داده است.

روز شنبه گذشته اعضای گروه‌های پناهجویان مراسمی را به مناسبت مرگ مهاجران در منطقه ایگل‌پس برگزار کردند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *