رادیوداروی جدید تشخیصی سرطان پروستات رونمایی شد

14:49 - 24 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۴۵۳۰
رادیوداروی جدید تشخیصی سرطان پروستات رونمایی شد
رادیوداروی جدید سازمان انرژی اتمی با نام تجاری پارس تکتو با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.

خبرگزاری میزان - رادیوداروی پارس تکتو (PSMA) با هدف فراهم کردن امکان تصویربرداری سرطان پروستات در تمامی مراکز پزشکی هسته‌ای با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.

در دومین نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از رادیوداروی جدید سازمان انرژی اتمی با نام تجاری پارس تکتو (PARS-TECTO-PSMA) ساخته شده در شرکت پارس ایزوتوپ با حضور محمد اسلامی، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور رونمایی شد.

این کیت رادیودارویی که برای نخستین‌بار از سوی متخصصان داخلی کشور، سنتز و فرمولاسیون شده و مورد استفاده قرار گرفته، این امکان را فراهم می‌کند تا نسبت به روش‌های قبلی تصویربرداری با دوربین‌های PET و محدودیت‌های مراکز دارای این دستگاه‌ها، تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه با روش تصویربرداری جدید به شیوه SPECT سریع‌تر و با هزینه‌ای کمتر انجام شود. در این روش پس از نشان‌دار کردن این کیت با رادیوایزوتوپ تکنسیوم m۹۹، امکان تصویربرداری در همه مراکز پزشکی هسته‌ای فراهم خواهد شد.

این رادیودارو به شکل اختصاصی به گیرنده‌های سرطان پروستات در بدن متصل می‌شود و با ارائه اطلاعات مناسب و دقیق‌تر در مقایسه با روش‌های قبلی از اندازه و محل تومور به پزشک معالج، امکان بهتر را برای پیگیری و مشاهده روند بهبود بیمار فراهم می‌کند.

روند تولید و توسعه محصول

تمامی مراحل از طراحی مولکول و سنتز مانده موثره و فرمولاسیون این کیت رادیودارویی، مطالعات سلولی و پیش بالینی آن همه از سوی متخصصان داخلی در شرکت پارس ایزوتوپ انجام شده و فاز بالینی این رادیودارو با همکاری چندین دانشگاه علوم پزشکی کشور در مدت ۲ سال با موفقیت انجام شده است. 

شرکت پارس ایزوتوپ به عنوان تنها تولیدکننده و توزیع‌کننده رادیودارو‌ها در ایران با تولید بیش از ۵۰ نوع محصول رادیودارویی و تامین نیاز ۲۲۰ مرکز پزشکی هسته‌ای، امکان استفاده سالیانه بیش از یک میلیون بیمار از این رادیودارو‌ها را در بحث تشخیصی یا درمانی فراهم می‌کند.

از ۵۰ نوع رادیوداروی تولید شده که به شکل منظم و هفتگی برای در اختیار قرار دادن مردم به مراکز پزشکی هسته‌ای ارسال می‌شود، ۳۵ نوع آن برای تشخیص بیماری‌ها و یا عملکرد ارگان‌ها (مثل قلب، کلیه، کبد، ریه، مغز و...)، ۱۹ نوع برای درمان انواع سرطان‌ها (تیروئید، پروستات، غدد درون ریز و...) و شش نوع آن رادیوداروی تسکینی برای درد‌های شدید استخوانی در سرطان‌ها هستند.

۱۹ رادیوداروی جدید در مرحله بالینی و آزمایشات اولیه

همچنین پابه‌پای پیشرفت‌های جهانی در حوزه رادیودارو‌ها و در راستای دسترسی مردم کشورمان به آخرین روش‌های تشخیصی و درمانی دنیا، شرکت پارس ایزوتوپ در زمینه تحقیق و توسعه رادیودارو‌ها با همکاری وزارت بهداشت هشت پروژه رادیوداروی جدید را در دست اجرا دارد.

این پروژه‌ها در فاز بالینی (کلینیکال) قرار دارند و نتایج خوبی از آن‌ها در کار نسل جدید درمان به وسیله آلفاتراپی در درمان سرطان سینه و سرطان پروستات به‌دست آمده که بعد از اتمام موفق این مرحله، وارد لیست دارویی کشور خواهند شد.

در این مسیر یازده پروژه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و توان متخصصان داخلی در فاز تحقیقات پیش‌بالینی قرار دارد و در مرحله مطالعات و آزمایش‌های حیوانی است. پروژه‌هایی که بعد از موفقیت و اخذ مجوز از کمیته‌های اخلاق مراکز علوم پزشکی به‌زودی وارد فاز انسانی خواهند شد.

با توجه به کیفیت خوب و استاندارد‌های بالای رادیودارو‌های تشخیصی و درمانی تولید شده در ایران، علاوه بر کشور‌های همسایه، کشور‌هایی از آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا، متقاضی این رادیودارو‌ها بوده و صادرات به این کشور در دستور کار و پیگیری قرار دارد.

تحقیقات گسترده سازمان انرژی اتمی در زمینه تولید انواع رادیودارو

محمد اسلامی در جریان رونمایی از رادیوداروی جدید پارس تکتو (PARS-TECTO-PSMA) اظهار کرد: با توجه به تحقیقات گسترده‌ای که از سوی سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفته نسبت به تولید رادیودارو‌ها بر اساس نیازسنجی‌ها و درخواست‌های دریافتی اقدام می‌شود که تولید رادیوداروی پارس تکتو (PSMA) نیز از این قائده مستثنی نبوده است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز از رادیوداروی پارس تکتو (PSMA) که در اصل یک کیت رادیودارو برای تصویربرداری سرطان «پروستات» است، رونمایی شد. این رادیودارو در دستگاه‌های PET و برای تصویربرداری SPECT و تشخیص سرطان «پروستات» مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: تا پیش از تولید این رادیودارو، در زمینه تشخیص سرطان «پروستات» با محدودیت‌هایی مواجه بودیم و فقط برخی مراکز که اسکن PET انجام می‌دادند به بیماران خدمت‌رسانی می‌کردند و خوشبختانه در کمتر از ۲ سال گذشته توانستیم سنتز و فرمولاسیون این دارو و مراحل مختلف آزمایش‌ها را انجام دهیم و اکنون شاهد رونمایی از آن هستیم تا در تمامی ۲۲۰ مرکز پزشکی هسته‌ای اسکن‌های تشخیص سرطان پروستات با قیمت کمتر و دسترسی در تمامی استان‌ها فراهم شده است.

اسلامی عنوان کرد: با توجه به رونمایی از رادیوداروی پارس تکتو (PSMA)، این شرایط به‌وجود آمده تا در اختیار بیماران قرار گیرد و افراد مبتلا به سرطان «پروستات» می‌توانند به مراکز پزشکی هسته‌ای مراجعه کنند و اسکن‌های لازم برای تشخیص سرطان «پروستات» با استفاده از این رادیودارو برای آنان انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این رادیودارو به صورت فراوان عرضه می‌شود و همچنین قیمت آن در مقایسه با نرخ‌های جهانی بسیار پایین‌تر است و راحت‌تر در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و این کیت رادیودارویی نخستین نوع تجاری رادیوداروی ۹۹mTc-PSMA در دنیاست که در ایران تولید شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تولید این رادیودارو خدمت بزرگی است که در فرآیند تشخیص و پیگیری روند درمان بیماران مبتلا به سرطان «پروستات» از سوی سازمان انرژی اتمی ایران به جامعه پزشکی ارایه شده است.

اسلامی تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی ایران در حال حاضر ۶۰ نوع رادیودارو را به‌صورت فعال به بیش از ۲۲۰ مرکز پزشکی ارایه می‌دهد. به واسطه پشتوانه تحقیقاتی که وجود دارد اکنون ۸ نوع رادیوداروی جدید در فاز بالینی قرار دارد که این فاز با مشارکت برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حال انجام است.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۱ پروژه تحقیقاتی دیگر نیز در فاز پیش بالینی و در مسیر توسعه قرار دارد که بر این اساس حدود ۵۰ درصد به میزان تولید فعلی رادیودارو‌ها در کشور افزوده می‌شود و چند نوع رادیوداروی جدید نیز به سبد دارویی کشور اضافه خواهد شد.

اسلامی اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امیدواریم با توسعه تولید رادیودارو‌ها به‌ویژه در بخش تشخیصی بتوانیم افزایش دقت و در زمینه درمانی، ارتقای اثربخشی را محقق سازیم.

صنعت هسته‌ای شکافنده مسیر توسعه علم و فناوری است

رئیس سازمان انرژی اتمی ساده‌ترین دستاورد این سازمان که دارای مجوز سازمان غذا و دارو است را کیت غربالگری نوزادان عنوان کرد و گفت: این کیت می‌تواند ۵۶ بیماری متابولیک را شناسایی کند و از وزارت بهداشت می‌خواهیم تا غربالگری با استفاده از این کیت‌ها انجام شود.

اسلامی عنوان کرد: این فرصت سبب می‌شود که یافته‌ها و دستاورد‌ها اطلاع رسانی شود و برای مردم هم امیدآفرینی دارد و صورت مساله‌های حوزه بهداشت و درمان دریافت می‌شود و محققان دستورکار جدید خود را پیدا می‌کنند و جریان تحقیق و توسعه فعال می‌ماند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با الطاف الهی و همت همکاران بنده جریان بسیار فعالی در فرایند تحقیقات نتیجه‌گرا وجود دارد که در چرخه نوآوری این ظرفیت را دارد که بتواند فناوری را به راه حل پاسخگوی نیاز تبدیل کند. فرایند تبدیل ایده به محصول امروز در رشته‌های گوناگون مرتبط با حوزه هسته‌ای کاملا مشهود است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: تولید رادیو دارو مستلزم داشتن صنعت هسته‌ای است و بدون غنی‌سازی اورانیوم معنا و مفهوم ندارد و کسانی که می‌گویند صنعت هسته‌ای موجب عقب ماندگی کشور است باید به این مهم توجه کنند که صنعت هسته‌ای شکافنده مسیر توسعه علم و فناوری است. امروز نام جمهوری اسلامی ایران در این زمینه می‌درخشد و این متاثر از ظرفیت صنعت هسته‌ای است.

وی با اشاره به مشتقات آب سنگین، ادامه داد: این موضوع تحول اساسی در حوزه دارویی ایجاد کرده و در تولید دارو بسیار اهمیت دارد. ما دارای این ظرفیت فاخر هستیم که به لحاظ خلوص و کیفیت و نقش آفرینی سهم قابل ملاحظه‌ای در بازار‌های جهانی دارد.

اسلامی خاطرنشان کرد: نکته سوم مربوط به حوزه پلاسما است که علاوه بر کارایی این فناوری در حوزه کشاورزی و صنعت می‌توان از پلاسماتراپی برای درمان سرطان و زخم‌های بدخیم به‌ویژه دیابت، استفاده کرد.

بهبود و گسترش شبکه دانش‌بنیان‌ها در صورت تداوم پشتیبانی‌ها

وی درباره تاثیر برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در توسعه علم و دانش مورد نیاز در جامعه گفت: ذات اصلی برگزاری این رویداد‌ها را نباید معطوف به نمایشگاه بودن دانست بلکه در این نمایشگاه‌ها جلوه‌ای از توانستن معرفی می‌شود، زیرا دانشمندان و محققان غیرتمندانه و باورمندانه پای نیاز کشور ایستاده‌اند.

اسلامی تصریح کرد: در مرز دانش حرکت کردن معنای وجود شرکت‌های دانش‌بنیان است که با حمایت‌ها و تدابیر مداوم مقام معظم رهبری و نقش آفرینی که معاونت علمی ریاست جمهوری داشته و نیز تلاش‌ها و همکاری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و زیر‌مجموعه‌های آن، خوشبختانه شبکه دانش‌بنیان مسیر خود را پیدا کرده و با تداوم پشتیبانی‌هایی که صورت می‌گیرد شاهد بهبود و گسترش این شبکه خواهیم بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *