لزوم ارائه آموزش‌های صیانت بخش به مدیران برای مسدود سازی گلوگاه‌های فساد

17:03 - 19 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۸۴۶
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
لزوم ارائه آموزش‌های صیانت بخش به مدیران برای مسدود سازی گلوگاه‌های فساد
چهارمین مجمع معاونین اداری-مالی دستگاه‌های اجرایی کشور با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، دستغیب طی سخنانی در چهارمین مجمع معاونین اداری-مالی وزارتخانه‌ها، نهادها، موسسات و شرکت‌های دولتی که با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و به همت دیوان محاسبات کشور برگزار شد، اظهار داشت: دیوان محاسبات کشور در رویکرد تحولی خود و در راستای تحقق منویات امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، تحقق «شفافیت» و «انضباط مالی» را در دستور کار قرار داده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور، با بیان اینکه پیگیری سیاست پیشگیری از وقوع تخلفات در دستگاه‌ها، به عنوان اصلی‌ترین اولویت این نهاد نظارتی محسوب می‌شود، افزود: تلاش داریم تا توام با بازبینی و بازنگری در فرآیند‌های حسابرسی، چه از طریق اصلاح قوانین و چه به شیوه نظارت برخط و آموزش دهی، رسیدگی‌ها را به سطوح بالاتر ارتقا دهیم.

دستغیب با اشاره به اینکه نظارت‌های دیوان محاسبات بدون مداخله اجرایی است، بیان کرد: اگرچه دیوان محاسبات با توجه به تکالیف قانونی خود، «همه رسی» را در دستور کار داشته، اما در راستای مردمی سازی اقتصاد، توجه به مقوله «مهم رسی» از بنیادی‌ترین سیاست‌ها در این نهاد نظارتی بشمار می‌آید.

وی، کارکنان دیوان محاسبات را «ناظران تخصصی هوشمند» دانست و تاکید کرد: یکی از اساسی‌ترین گام‌ها در مسیر اصلاح ساختار بودجه، این است که از تفریغ به تدوین بودجه برسیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور، درخصوص فلسفه برپایی اجلاس معاونین اداری-مالی نیز گفت: برقراری ارتباط و ایجاد مفاهمه و درک متقابل میان هیات‌های حسابرسی و مدیران مالی و اداری دستگاه‌های اجرایی، فرصتی بی‌نظیر است که در نهایت منجر به کاهش وقوع تخلفات در سطوح مختلف خواهد شد.

اشاره به ارزیابی مسئولیت پاسخگویی مدیران، بخش دیگری از صحبت‌های دستغیب بود و بیان داشت: به دنبال آن هستیم تا با ارائه آموزش‌های صیانت بخش به مدیران، گلوگاه‌های فساد را مسدود کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تمامی راه‌های ارتباطی مدیران اداری-مالی دستگاه‌ها با کارشناسان دیوان محاسبات باز است و همه همکاران ما پاسخگوی سوالات و ابهامات در حوزه مالی هستند.

وی با تقدیر از رویکرد فسادستیز رئیس دولت سیزدهم، گفت: اگر تخلفی در کشور رخ دهد، دیوان محاسبات قاطعانه و محکم با آن برخورد خواهد کرد چراکه اراده آیت‌الله رئیسی هم بر این است که در مبارزه با فساد، نباید ذره‌ای سُستی و اهمال به خرج داد.

در این اجلاس که با حضور و سخنرانی آیت الله سید ابراهیم رئیسی همراه بود، حاکم شرع، دادستان، معاونین فنی و حسابرسی و برخی دیگر مسئولان دیوان محاسبات کشور در کارگروه‌های تخصصی جداگانه راهکار‌های مرتبط برای صیانت از مسئولان در جایگاه‌های مختلف اداری_مالی را ارائه کردند.

همچنین در این اجلاس از گزارش‌های خاص موضوعی تحلیلی دیوان محاسبات کشور که برای ارائه به تصمیم گیران اقتصادی در کشور تدوین شده بود رونمایی شد.

در پایان این اجلاس نیز از تمبر یادبود چهارمین مجمع معاونین اداری-مالی وزارتخانه‌ها، نهادها، موسسات و شرکت‌های دولتی پرده برداری شد.

گفتنی است بعد از برگزاری این نشست، حسابرسان دیوان محاسبات با حضور در میز‌های تخصصی به سوالات و درخواست‌های مسئولان اداری_مالی دستگاه‌ها پاسخ دادند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *