الکل سنج تنفسی توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ثبت اختراع شد

10:27 - 18 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۵۰۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
الکل سنج تنفسی توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ثبت اختراع شد
الکل سنج تنفسی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی پس از شش ماه کار تحقیقاتی و کارشناسی توسط نخبگان جوان این مرکز طراحی و ثبت اختراع شد.

خبرگزاری میزان - محسن صابری رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اظهار کرد: ساخت و بومی سازی الکل سنج تنفسی که یکی از محصولات مورد استفاده در مراکز معاینات سازمان پزشکی قانونی کشور است از اواخر سال گذشته آغاز شد و محققان جوان این مرکز موفق به تولید این دستگاه ظرف مدتی حدود شش ماه شدند.

وی تصریح کرد: پس از تولید محصول اولیه، تلاش‌های جدی برای ارتقای هرچه بیشتر آن در دستور کار قرار گرفت که در نتیجه این تلاش‌ها موفق به تولید نمونه الکل سنج تنفسی قابل رقابت با نمونه‌های خارجی و با ثبت کمی میزان الکل مصرفی با دقت بالا شدیم.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ادامه داد: ساخت و تولید تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی علاوه بر تقویت روحیه خودباوری، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را نیز به همراه دارد به نحوی که بر اساس برآورد صورت گرفته هزینه صرف شده برای ساخت الکل سنج داخلی یک دوم نمونه خارجی است.

وی با تأکید بر اینکه الکل سنج تنفسی مرکز تحقیقات علاوه بر پزشکی قانونی، برای پلیس نیز قابل استفاده است، گفت: پس از ثبت اختراع این محصول که اخیرا انجام شده است، با دریافت سایر استاندارد‌ها و طی برخی مراحل تکمیلی تست، این محصول قابلیت تجاری سازی و تولید انبوه را خواهد داشت و می‌تواند در مراکز پزشکی قانونی و نیز پلیس راهور مورد استفاده قرار گیرد.

صابری با تأکید بر اینکه بومی سازی تجهیزات مورد نیاز پزشکی قانونی یکی از برنامه‌های اصلی مرکز تحقیقات است، اظهار کرد: مرکز تحقیقات با همت و پشتکار نخبگان و محققان جوان خود و با اتکا به روحیه خودباوری، ساخت و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز پزشکی قانونی را به طور جدی در دستور کار خود قرار داده و در سال‌های اخیر موفق به ساخت و تولید برخی تجهیزات و مواد مصرفی پزشکی قانونی به ویژه در حوزه آزمایشگاهی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در پایان یادآور شد: جهاد بومی سازی و ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز پزشکی قانونی تا رسیدن به خودکفایی کامل در محصولات مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *