کاهش جرایم پرتکرار از اولویت‌های دادگستری استان لرستان است

9:10 - 18 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۴۸۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
کاهش جرایم پرتکرار از اولویت‌های دادگستری استان لرستان است
رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: رسیدگی به جرایم پرتکرار و برنامه‌ریزی در رابطه با کاهش آن‌ها از اولویت‌های دادگستری است که در دستور کار همه دادستان‌های استان قرار دارد.

خبرگزاری میزان_حجت‌الاسلام والمسلمین سعید شهواری در جلسه شورای معاونین دادگستری استان لرستان ضمن گرامیداشت سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ایام دهه بصیرت، شهادت جمعی از هم‌وطنان در حادثه تروریستی کرمان را تسلیت گفت.

وی با اشاره به موضوع انتخابات و با توجه به اینکه اسامی نامزد‌های تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شده است، تاکید کرد: باید فضای انتخابات مورد رصد دقیق و هرچه بیشتر قرار گرفته و اجازه ندهیم از طرف نامزدها، طرفداران و ستادهایشان تخلفی رخ دهد.

رئیس کل دادگستری استان لرستان با تاکید بر اینکه کمیته رصد ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرام انتخاباتی باید مدیران را به دقت رصد کند و به هیچ عنوان اجازه ندهد از اموال و امکانات دولتی هزینه نامزد خاصی شود، بیان کرد: یک سری امکانات و فرصت‌ها برای نامزد‌های انتخاباتی پیش بینی شده که باید عادلانه و به صورت مساوی و در شرایط برابر در اختیار همه نامزد‌ها قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه سیاست‌ها، برنامه‌ها و چهارچوب‌های قانونی در رابطه با انتخابات برای اعضای ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی تشریح شده است، عنوان کرد: در جلسات بعدی ستاد باید گزارشات از تمام نقاط استان واصل شده و از طریق کمیته‌های زیر مجموعه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرام انتخاباتی رسیدگی جدی و به موقع انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین شهواری با اشاره به اینکه جلسات شورای قضایی استان با شورای اداری شهرستان‌ها را در یک زمانبندی مناسب و به موقع برگزار خواهیم کرد، گفت: این جلسات ظرفیت بسیار خوبی برای پیگیری حقوق عامه، رصد مشکلات و معضلات مردم و برطرف کردن آن‌ها بوده و از سوی دیگر برگزاری میز خدمت و ارتباط نزدیک با مردم یک الگوی خوبی برای در کنار مردم بودن سایر مدیران و مسئولان است.

وی معیار سنجش همه مدیران قضایی را آمار عملکردی دانست و افزود: آمار عملکردی باید در دستور کار همه مدیران قضایی استان باشد و این موضوع باید به صورت روزانه پیگیری و رصد شود و هدف از این کار آمارگرایی نیست چرا که زندگی افراد وابسته به پرونده‌ای است که در محاکم دارند که باید به سرعت و دقت رسیدگی شود.

تاکید بر استفاده از ظرفیت سامانه‌های الکترونیکی در دادرسی‌ها

رئیس کل دادگستری استان لرستان برنامه‌های دادگستری استان را اولویت بندی شده دانست و افزود: قضات و کارکنان دادگستری باید از سامانه‌های مختلف الکترونیکی نهایت استفاده را ببرند چرا که به واسطه این سامانه‌ها امورات به سرعت و راحتی انجام شده و نیز سبب ارتقای جایگاه استان در کشور می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه رسیدگی به جرایم پرتکرار و برنامه‌ریزی در رابطه با کاهش آن‌ها از اولویت‌های دادگستری است که در دستور کار همه دادستان‌های استان قرار دارد، اظهار کرد: در حوزه کشت گیاهان ممنوعه باید ورود جدی کرد و ظرفیت دستگاه‌های مختلف را پای کار آورد تا با آن مقابله جدی انجام شود و در این زمینه با مدیران دستگاه‌هایی که همکاری نمی‌کنند تحت عنوان ترک فعل برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین شهواری با تاکید بر اینکه موضوع پرونده‌های بدون کاغذ بایستی در دستور کار تمام مدیران قضایی استان قرار گیرد، بیان کرد: کارخانجات و کارگاه‌های تعطیل و نیمه تعطیل در ارتکاب جرم تاثیرگذار هستند و این مسئله ارتباط مستقیمی با موضوع اشتغال دارد، با وجود اینکه مدیریت این صنایع در حوزه اختیارات ما نیست، اما باید مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این واحد‌های تولیدی را جهت فعال‌سازی دوباره آن‌ها پای کار بیاوریم.

وی بر مسئله حقوق شهروندی تاکید کرد و گفت: باید نظارت و رصد دقیقی بر قرار‌های منتهی به بازداشت توسط دادستان‌ها انجام شود و ضمن برخورد جدی با جرایم خشن دادستان‌ها، باید به طور مستقیم بر صدور قرار‌ها نظارت داشته باشند.

جلوگیری از رسوب پرونده‌‌های قضایی در کلانتری‌ها

حجت‌الاسلام والمسلمین شهواری ضمن تاکید بر اینکه در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها نباید پرونده رسوبی وجود داشته باشد، ابراز داشت: باید با همکاری صدا و سیما برنامه‌های آگاهی بخش و پیشگیرانه در زمینه انتخابات تولید شده و از باب پیشگیری برای مردم، نامزد‌ها و مسئولین در شبکه استانی پخش شود.

وی در ادامه بر یک دستی و یک رنگی و تعامل و همکاری سازنده در بین مجموعه قضایی استان تاکید داشت و افزود: باید درب اتاق‌هایمان به روی مردم باز باشد و ملاقات‌ها را صرفاً به یک روز در هفته موکول نکنیم و تا جای ممکن مردم را در همه اوقات پذیرا باشیم و مشکلات آن‌ها را در چهارچوب قانون رسیدگی کنیم و نگاه ما این باشد که این افراد برادران و خواهران ما هستند.

در پایان این جلسه سید احمد موسوی به عنوان سرپرست معاونت فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی معارفه و از زحمات مریدعلی جمشیدی تقدیر و تشکر به عمل آمد، همچنین جمشیدی به عنوان معاون قضایی در امور پرونده‌های ماده ۴۷۷ منصوب شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *