معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه به مشکلات ۸۴ نفر از مراجعان رسیدگی کرد

16:01 - 17 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۴۴۰
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه به مشکلات ۸۴ نفر از مراجعان رسیدگی کرد
معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه با حضور در حرم مطهر امازاده صالح (ع) به مشکلات ۸۴ نفر از مراجعان رسیدگی کرد.

خبرگزاری میزان-با حضور اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، دادستان شمیرانات، شهردار منطقه یک و جمعی از مسئولان قضایی و انتظامی در صحن مطهر امامزاده صالح (ع) به مشکلات ۸۴ نفر از شهروندان رسیدگی شد.

اصغر جهانگیر در حاشیه این ملاقات مردمی اظهار کرد: برنامه ملاقات مردمی در راستای دستور ریاست قوه قضاییه مبنی بر انجام و توسعه ملاقات‌های مردمی برای رسیدگی به مشکلات حقوقی و قضایی مردم و با توجه به اینکه سال گذشته در سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی حرکت بسیار خوبی برای حل مشکلات مردم در دستگاه قضایی صورت گرفت. امسال نیز توسط ریاست قوه قضاییه به همه مسئولان قوه قضاییه در استان‌ها و در ستاد دستور ویژه داده شد که مشکلات مردم را در این ایام به طور ویژه دنبال کنند.

وی افزود: تلاش ما بر این است که این ارتباطات جنبه تشریفاتی نداشته باشد و نتیجه بخش و اثربخش باشد و موضوعاتی که مردم مطرح می‌کنند تا حصول نتیجه پیگیری و نتیجه این اقدامات بلافاصله به مردم منعکس شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تصریح کرد: در همین راستا امروز توفیق پیدا کردیم در حرم مطهر امامزاده صالح (ع) حضور پیدا کنیم و با تعدادی از شهروندان ملاقات چهره به چهره داشته باشیم.

وی ادامه داد: اهم موضوعاتی که مردم در این ملاقات‌ها مطرح کردند به دو بخش تقسیم می‌شد که بخش اول به موضوعات حقوقی و اسناد عادی مربوط می‌شد چرا که استفاده از اسناد عادی زمینه وقوع بسیاری از کلاهبرداری‌ها و جرایم را فراهم می‌کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه به مشکلات ۸۴ نفر از مراجعان رسیدگی کرد

جهانگیر اضافه کرد: امروز نیز تعدادی از مراجعات مربوط به مسائل و مشکلات مردم در حوزه همین اسناد عادی بود و برخی از مراجعان کسانی بودند که با اسناد عادی نسبت به خرید یا فروش ملک اقدام کرده و بعداً در ارتباط با همان ملک ادعای جعل سند مطرح شده و مشکلاتی را برای این شهروندان ایجاد کرده بود.

وی با تاکید بر استفاده از اسناد رسمی در انجام معاملات، بیان کرد: به شهروندان توصیه می‌شود که برای انجام معاملات خرید و فروش حتماً از اسناد رسمی استفاده کنند چرا که انجام معاملات با استفاده از اسناد عادی زمینه بروز اینگونه مشکلات را فراهم می‌کند و همه باید کمک کنیم تا اعتبار اسناد رسمی افزایش پیدا کند و به اسناد عادی بی‌جهت اعتبار بخشی نکنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اینکه مشکلات گروهی دیگر از شهروندان به پرونده‌های کثیرالشاکی مربوط می‌شد، گفت: در این پرونده‌ها نیز گاهی مردم در پروژه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده و متاسفانه در برخی موارد فروشنده به تعهدات خود عمل نکرده و مردم به حقوق قانونی خود نرسیدند.

وی افزود: توصیه ما این است که مردم در حوزه‌هایی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند حتماً تحقیقات لازم را قبل از سرمایه‌گذاری انجام دهند و فریب تبلیغات رسانه‌ای شرکت‌ها و موسسات مختلف را نخورند چرا که این تبلیغات در بسیاری از موارد یک مانور متقلبانه برای جذب سرمایه‌گذار است و منجر به کلاهبرداری از شهروندان می‌شود.

جهانگیر تاکید کرد: همچنین نیاز است مردم قبل از سرمایه‌گذاری در هر طرح و یا شرکتی با یک حقوقدان و کارشناس آشنا به مسائل حقوقی مشورت کنند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشود و سرمایه یک عمر خود را به باد ندهند.

وی اظهار کرد: البته این بدان معنا نیست که دستگاه قضایی و مجموعه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل نکنند، در صورتی که هر مال باخته‌ای شکایتی را از شخص حقیقی و حقوقی مطرح کند دستگاه قضا موظف است برای استیفای حقوق این مالباختگان تلاش کند اما این موضوع نیازمند طی مراحل و تشریفات قانونی خاص است بنابراین ممکن است این فرایند زمانبر و طولانی باشد.


انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *