چمران: خودروها بیشترین سهم در آلودگی هوای پایتخت را دارند

9:28 - 17 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۳۱۸
چمران: خودروها بیشترین سهم در آلودگی هوای پایتخت را دارند
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از آلایندگی در تهران به دلیل تردد خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هاست، گفت: موتورسیکلت‌ها ۲۰ درصد در آلودگی موثر هستند و مابقی به خودرو‌ها باز می‌گردد.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، مهدی چمران در حاشیه دویست و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز یک فوریتی در رابطه با سالروز حضرت فاطمه (س) بررسی خواهد شد، اظهار کرد: پس از این یک فوریت در رابطه با ایمنی معابر، لایحه مورد نظر در صحن بررسی می‌شود و طرح جامع منطقه ۲۲ نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت و مشکل تعاونی‌ها در خلال این طرح بررسی می‌شود.

وی افزود: حسابرسی شرکت سرمایه‌گذاری و اساسنامه سازمان مشارکت‌های مردمی نیز در این جلسه بررسی و تصویب خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از آلایندگی در تهران به دلیل تردد خودرو‌ها و موتورسیکلت‌هاست، یادآور شد: موتورسیکلت‌ها ۲۰ درصد در آلودگی موثر هستند و مابقی به خودرو‌ها باز می‌گردد. در تهران سوخت مازوت برای نیروگاه‌ها استفاده نمی‌شود و گفته اند موارد موجود پلمپ شده است. در البرز نیز اعلام شده که از سال قبل تاکنون مصرف مازوت صورت نگرفته است. آلودگی دیگر نیروگاه‌ها همچون شازند هم به تهران نمی‌رسد.

 ۲۰۰ هزار موتورسیکلت برقی وارد کشور می‌شود

وی با اشاره به انعقاد قرارداد توسط شهرداری و وزارت صمت برای واردات ۲۰۰ هزار موتورسیکلت برقی، یادآور شد: زیرساخت‌ها توسط وزارت صمت در حال ایجاد است تا مورد بهره‌برداری عمومی قرار بگیرد. باید به وزارت صمت یادآور شویم که کارخانجات داخلی وارد تولید برقی شوند. وقتی تولید عمده صورت بگیرد، قیمت‌ها نیز کاهشی خواهد شد. ضمن اینکه باید باتری‌ها با قیمت به صرفه تولید شود.

چمران با بیان اینکه راه‌اندازی کارخانه بازیافت نخاله‌های ساختمانی اقدامی بسیار مطلوب است، اما هنوز طرح جامع پسماند به طور کامل در شهر اجرا نشده است، ابراز امیدواری کرد که شاهد مناظر نازیبا در شهر به واسطه جمع‌آوری پسماند نباشیم.

وی ادامه داد: طرح‌هایی همچون نوماند از سال ۱۳۸۲ دنبال شده و امیدواریم روند اجرای آن تداوم یابد و به نتیجه برسد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *