رویکرد جدید تولید محصولات نساجی هلال بر مبنای استاندارد‌های ملی و بین‌المللی است

11:34 - 22 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۹۱۸۰
رویکرد جدید تولید محصولات نساجی هلال بر مبنای استاندارد‌های ملی و بین‌المللی است
شرکت صنایع نساجی هلال ایران یکی از مجموعه‌های تولیدی اقلام زیستی و امدادی مهم کشور است که رویکرد تولید محصولاتش را بر مبنای استاندارد‌های ملی و بین‌المللی قرار داده است.

خبرگزاری میزان- به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هلال‌احمر، شرکت صنایع نساجی هلال ایران در سال «مهار تورم و رشد تولید» تلاش می‌کند با تغییر رویکرد‌ها و استراتژی‌های جدید مدیریتی هم در زمینه رونق تولید و هم افزایش فروش و حضور قدرتمندانه‌تر در بازار‌های داخلی و بین‌المللی و در نهایت توسعه کمی و کیفی گام‌های ارزنده‌ای بردارد که در این حوزه و طی سه ماه اخیر منجر به تغییرات مناسبی شده است. در همین زمینه و برای بررسی این تغییر رویکرد‌ها و استراتژی‌ها سوالاتی در قالب گفتگو با «سعید فتحی» مدیر کنترل کیفیت شرکت نساجی هلال مطرح کرده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در بخش مدیریت کنترل کیفی شرکت نساجی هلال ایران چه می‌گذرد؟

کیفیت به کارکرد محصول بر طبق تعهداتی که توسط تولیدکننده و یا فروشنده محصول به خریدار داده شده است دلالت می‌کند و یا به عبارت دیگر به معنای تناسب با هدف یا درجه انطباق یا عدم انطباق خروجی‌های یک فرآیند یا خود فرآیند، با الزامات و اصول مقرر است. کنترل کیفیت فرایندی است که کسب وکار‌ها از طریق آن اطمینان حاصل می‌کنند تا کیفیت محصولاتشان حفظ یا بهبود پیدا کند. تولید یا ساخت یک محصول، هزینه‌بر و زمان‌بر بوده و بدون انجام اقدامات کنترلی می‌تواند خطرناک باشد. چنانچه تولیدکننده‌ای محصولات معیوب و بی‌کیفیت را برای مشتریان خود ارسال کند، در قبال صدمات یا مشکلات احتمالی ناشی از استفاده از آن محصول مسئول شناخته شود.

در شرکت نساجی هلال وظیفه اصلی مدیریت کنترل کیفیت، کسب اطمینان از کیفیت کالا و خدمات مطابق با معیار‌ها و استاندارد‌های مربوط است. بر این اساس و برای نیل بدین مقصود، از مرحله تهیه مواد اولیه تا مرحله تولید، بسته بندی و خروج کالا از انبار و ارسال آن برای مشتری، وظیفه بررسی کیفیت مواد و کالای نیم ساخته و ساخته شده از طریق روش‌های عینی و ذهنی-Objective and Subjective- و با استفاده از اصول کنترل کیفیت آماری توسط کارشناسان کنترل کیفیت انجام می‌شود. برای انجام عینی فرآیند کنترل کیفیت از آزمایشگاه موجود و ابزار‌های مربوطه و در صورت نیاز از آزمایشگاه‌های مورد تأیید بیرونی هم استفاده می‌شود، در روش ذهنی نیز توانمندی‌های افراد مجرب و خبره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مهمترین حوزه کاری شما موضوع کنترل کیفیت تولیدات است، پیش‌تر روند کار چگونه بوده و اکنون چه تحولاتی در زمینه تولید صورت گرفته است؟
در گذشته برای کنترل کیفیت محصول، تمرکز روی بازرسی محصول و کنترل کیفیت آن با مشخصه‌های فنی خواسته شده یا استاندارد‌های موجود بوده است. در حال حاضر تلاش بر این است که بیشترین زمان و دقت روی کنترل کیفیت مواد اولیه و همچنین بازرسی‌های دقیق حین فرآیند صرف شود تا ضمن حفظ و ارتقای کیفیت محصول، نسبت به کاهش هزینه‌های ناشی از افزایش ضایعات و یا دوباره کاری جلوگیری به‌عمل آید. مهم‌ترین تفاوتی که در مقایسه با گذشته رخ داده است، استفاده از روش‌های کنترل کیفیت آماری برای بررسی کیفی فرآیند و محصول است؛ یا به عبارت بهتر تحلیل آماری و علمی‌بازرسی کیفی که برای این هدف دوره‌های آموزشی تخصصی برای کارشناسان کنترل کیفیت در نظر گرفته شده و یا در حال برگزاری است.

چشم‌انداز این فرآیند چطور ترسیم شده است؟

هدف نهایی از فرآیند جدید کنترل کیفیت در شرکت نساجی هلال اصلاح فرآیند کنترل کیفیت و ارتقای آن و در گام دوم گذار از مرحله کنترل کیفیت به مرحله تضمین کیفیت و در نهایت گذار به مرحله بهبود مستمرکیفیت است؛ به نحوی که در زمینه محصولات تخصصی شرکت، حد پایین کیفیت قابل قبول محصولات شرکت بالاتر از استاندارد‌های ملی و بین المللی موجود باشد. در این مسیر سعی شده است تا با همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به صورت علمی نسبت به ارتقای فرآیند کیفی و بهبود کیفیت تولیدات کشور اقدام شود.

می‌دانیم که تولید در نساجی انحصاری نیست و تعاملاتی با پیمانکاران بیرونی هم انجام می‌شود، آیا این روند در شرکت نساجی موفقیت آمیز بوده است؟

شرکت در بازه‌های زمانی مختلف برای افزایش ظرفیت تولید، اقدام به برون‌سپاری بخشی از تعهدات خود به پیمانکاران واجد شرایط می‌کند، در عین حال کالا‌های تولیدی آن‌ها نیز با برند شرکت نساجی هلال عرضه می‌شود بنابراین حفظ کیفیت کالا‌های تولیدی به روش برون‌سپاری دارای اهمیتی همسان و شاید بیش از کیفیت کالا‌های تولیدی داخل شرکت هم باشد. به همین منظور کارگاه برون‌سپاری محل تولید کالا همانند کارگاه داخل شرکت در نظر گرفته شده و سعی می‌شود همان گونه که فرآیند کنترل کیفیت در کارگاه‌های داخلی در جریان است، به صورت سختگیرانه‌تری در واحد‌های برون‌سپاری و پیمانکاری نیز این فرآیند انجام شود؛ بنابراین فرآیند کنترل کیفی مواد اولیه، حین فرآیند و محصول ساخته و بسته بندی شده نیز همانند کارگاه‌های بیرونی توسط کارشناسان کنترل کیفیت انجام می‌شود. همچنین به دلیل اینکه بنا است روش کنترل کیفی بر پایه بازرسی به روش کنترل کیفی مواد اولیه حین فرآیند تغییر کند، بر همین اساس هم کارشناسان داخلی در کارخانه‌ها تولید کیفی مواد اولیه‌ی کالا‌هایی نظیر پارچه را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *