مراسم رونمایی از دستاوردهای سازمان انرژی اتمی در حوزه رادیو‌داروها|

اسلامی: آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند/ واکنش به حضور بازرسان آژانس در ایران و ادعاهای گروسی

10:36 - 21 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۸۹۵۷
اسلامی: آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند/ واکنش به حضور بازرسان آژانس در ایران و ادعاهای گروسی
رئیس سازمان انرژی اتمی در آیین رونمایی از دستاوردها در زمینه رادیودارو با تاکید بر اینکه آمریکا باید تحریم‌های ایران را لغو کند، به ادعاهای مطرح شده از سوی مدیرکل آژانس بین‎المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس‎جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در آیین رونمایی از دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی در حوزه رادیو‌دارو‌ها، گفت: همکاران ما در سازمان انرژی اتمی فرایند نتیجه‌گرا را تداوم بخشیدند و ما امروز از این ظرفیت، ۳ نتیجه تحقیقات را خدمت مردم ایران تقدیم می‌کنیم.

اسلامی، اظهار کرد: ۵۰ نوع رادیودارو در سازمان انرژی اتمی تولید و در سبد دارویی کشور استفاده می‌شود.

معاون رئیس‎جمهور با بیان اینکه بحث تولید برق هدف‌گذاری برای ۲۰ هزار مگاوات است، اضافه کرد: مطالعات شروع شده و هر کدام در یک فاز هستند.

 

 

رئیس سازمان انرژی اتمی، عنوان کرد: بحث پرتودهی در دست اقدام قرار گرفته است و چشمه‌های رادیواکتیو آنها تامین شدند و با تعاملات با وزارت جهاد در قطب‌های تعیین‎شده مستقر می‌شوند که در راستای برطرف کردن مشکلات هستند.

اسلامی، تاکید کرد: تا پایان دولت سیزدهم ۵ مرکز را راه‎‌اندازی خواهیم کرد.

نامه ایران به مدیرکل آژانس

معاون رئیس‎جمهور در بخشی دیگر، گفت: نه‌تنها وزیر اسرائیلی در این روزها، غزه را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد، بلکه ایران را نیز تهدید کرد.

وی با اشاره به اینکه موضوع را در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقال دادیم که اسرائیل عضو پادمان نیست، تاکید کرد: آژانس انرژی اتمی باید در این باره پاسخگو باشد.

 

آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند

اسلامی در بخشی دیگر با اشاره به اینکه آمریکا خود از برجام خارج شده و اجازه نداده دیگران هم به تعهدات خودشان متعهد باشند، گفت: آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند، ما به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

معاون رئیس‎جمهور، اظهار کرد: هیچ‎گونه فعالیتی غیر از چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی میان ما و آژانس وجود ندارد اما گزارش‌هایی که آژانس منتشر می‌کند، براساس برجام است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برجام برای ما برجام است، برای ما قطعنامه ۲۲۳۱ است و این یک امر واضح است، بیان کرد: زمانی که طرف‌ها در برجام به تعهدات خود عمل نکردند، فشار سیاسی و روانی بر ایران اعمال کردند که طبق تعهدات برجامی عمل کند اما امری است که پاسخ آن داده شده است.

اسلامی، اضافه کرد: ما در چارچوب برجام کاهش تعهدات می‌دهیم، آن‌ها به تعهدات خود بازگردند ما نیز مانند آنها عمل خواهیم کرد.

وی در بخشی دیگر با اشاره به بیانیه تهران که با رافائل گروسی در اسفند گذشته اعلام شد، بیان کرد: کشور‌ها دائما تکرار می‌کنند که ایران به این بیانیه عمل نکرده است؛ آنچه را در این بیانیه بیان کردیم ۳ پاراگراف واضح بوده است، گفتیم که چارچوب روابط و همکاری ما با آژانس بر مبنای پادمان و ان‌پی‌تی است و ما در این چارچوب فعالیت می‌کنیم.

معاون رئیس‎جمهور در بخشی دیگر با بیان اینکه ما رسما آب سنگین می‌فروشیم، گفت: آمریکا یک مقدار آب سنگین خریداری کرده است؛ همچنین استراتژی ما این است آب سنگین و مشتقات آن را استفاده نکنیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *