تاکید معاون وزارت بهداشت بر ساماندهی خدمات پزشکی زیبایی در کشور

9:18 - 21 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۸۹۲۷
تاکید معاون وزارت بهداشت بر ساماندهی خدمات پزشکی زیبایی در کشور
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات پزشکی زیبایی در کشور بسیار گسترده شده که نیازمند ساماندهی است و ارائه دهندگان خدمات پزشکی زیبایی باید در چهارچوب استاندارد‌ها و ملاحظات تعیین شده توسط وزارت بهداشت فعالیت کنند.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، سعید کریمی در نخستین جلسه کمیته علمی خدمات پزشکی در زیبایی که در معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار شد، موضوع ایمنی برای بیماران را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: نباید هیچ آسیبی به بیمار برسد.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه در زمینه خدمات پزشکی زیبایی، مردم باید اطلاع و آگاهی کافی داشته باشند، اظهار داشت: رسانه‌ها باید اطلاع رسانی مناسبی را در این زمینه داشته باشند و زمانی که فردی به پزشک جهت خدمات زیبایی مراجعه می‌کند حتما نام پزشک را در سایت سازمان نظام پزشکی کشور استعلام نموده و در صورت صلاحیت در زمینه تخصص مورد نظر به پزشک مربوطه مراجعه کند در غیر این صورت مراجعه به غیر پزشک می‌تواند آسیب‌های جدی ایجاد نماید.

کریمی بیان داشت: استاندار‌هایی توسط وزارت بهداشت جهت خدمات زیبایی تدوین شده است و پزشکان باید براساس استاندارد‌های ابلاغی، اقدام به انجام اعمال پزشکی نمایند.

وی گفت: همچنین نظارت‌های جدی در زمینه مقابله با مداخله افراد فاقد صلاحیت و غیر پزشک در امور پزشکی صورت پذیرد که این کار مستلزم همکاری بین بخشی از جمله ادارات نظارت بر امور درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی، قوه قضائیه، نظام پزشکی، پزشکی قانونی، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس و سایر نهاد‌های مرتبط است. در این زمینه قوانین مشخصی وجود داد. لایحه‌ای نیز در زمینه تشدید جرایم این قبیل اقدامات تدوین و ارسال شده است تا قانون بازدارنده‌ای برای مداخله افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی تصویب و ابلاغ شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: قرارگاه نظارت بر سلامت طی دوسال اخیر در محل معاونت درمان تشکیل شده و تاکنون ۴۶ جلسه در این خصوص برگزار کرده است.

وی افزود: در شش ماه اول سالجاری، ۲ هزار و ۶۰۰ پرونده در زمینه دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی به مراجع قضایی ارسال شده است.

کریمی در پایان افزود: از قوه قضائیه درخواست داریم تا در این زمینه به وزارت بهداشت کمک نموده و مجازات بازدارنده‌ای برای افراد فاقد صلاحیت که در امور پزشکی دخالت کرده و به جان مردم آسیب می‌زنند، اعمال نماید.

گفتنی است در نخستین جلسه کمیته علمی خدمات پزشکی در زیبایی، نمایندگانی از تمامی گروه‌های پزشکی و ذینفعان حضور داشتند و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *