گزارش عملکرد تبصره‌های بودجه شش ماه نخست سال ۱۴۰۲ در صحن شورا قرائت شد

11:06 - 14 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۷۷۸۰
گزارش عملکرد تبصره‌های بودجه شش ماه نخست سال ۱۴۰۲ در صحن شورا قرائت شد
خزانه دار شورا در جریان بررسی گزارش حساب درآمد و هزینه شهرداری تهران تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: در جدول هفت ماهه امسال مجموع منابع نقدی و غیرنقدی ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان بودجه که نسبت وصولی به کل بودجه ۵۱ درصد است.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، حبیب کاشانی خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و هشتمین جلسه شورا در جریان بررسی گزارش حساب درآمد و هزینه شهرداری تهران تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ با بیان اینکه بودجه مصوب شهرداری در سال جاری ۷۵ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: در جدول هفت ماهه امسال مجموع منابع نقدی و غیرنقدی ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان بودجه که نسبت وصولی به کل بودجه ۵۱ درصد است.

وی با بیان اینکه از این میزان عملکرد نقد و غیر نقد، ۳۶ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان نقد و سه هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان عملکرد نقد است، یادآور شد: ۴۴ هزار و ۹۶۹ میلیارد تومان وصول می‌شد که ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان وصول شد که درصد تحقق ۸۷ درصد بوده است.

کاشانی با تأکید بر اینکه در فروردین و اردیبهشت ۱۰ هزار و ۴۰، خردادماه ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، تیرماه ۶ هزار و ۱۰۰، مردادماه ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، شهریورماه ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و مهرماه چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و شیب نزولی دارد، گفت: قرار بوده از محل عوارض نوسازی هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که سه هزار میلیارد تومان محقق شده است.

وی افزود: در درآمد حاصل از آگهی‌های تجاری و سازه‌های متعلق به شهرداری قرار بوده هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که ۲۰۰ میلیارد تومان محقق شده است، خاطرنشان کرد: پرسش بنده این است که در یکی از کد‌ها با توجه به اینکه برگزاری مجمع اتفاق افتاده و تقسیم سود صورت گرفته، چرا درآمد به حساب متمرکز واریز نشده است؛ برای مثال سازمان بهشت زهرا و فروشگاه شهروند باید از درآمد حاصله، مبالغی را به حساب شهرداری واریز می‌کردند که انجام نشده است.

خزانه دار شورا با بیان اینکه با توجه به عملکرد ردیف‌های درآمدی، سهم بیمارستان آتیه و مژده فروخته شده، اما در جدول ثبت نشده است، یادآور شد: در عوارض کالا و خدمات و ارزش افزوده ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم و در عوارض قطع درختان ۳۶۹ میلیارد تومان درآمد ثبت شده که روند افزایش داشته و در جرائم ترافیکی پنج هزار میلیارد تومان درآمد به ثبت رسیده است.

کاشانی همچنین تصریح کرد: در بخش عوارض کسر پارکینگ، قرار بوده هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که تا امروز ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد ثبت شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه در هزینه‌ها در بخش نقد و غیرنقد اعتبار ابلاغی در سه بخش تملک دارایی هزینه ای، سرمایه‌ای و مالی ۸۰ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان ابلاغ شده و با پرداخت نقدینگی ۴۱ هزار و ۸۹۷ مییلارد تومانی و عملکرد ۲۱ هزار مییلارد تومانی، درصد تحقق ۳۳ درصد است و وضعیت بهتری نسبت به سال قبل دارد، گفت: با این وجود انتظار داریم که مبالغ از جمله پرداخت حقوق ثبت شود.

وی با اعلام اینکه ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان به صورت نقد و غیر نقد وصول شده است، یادآور شد: پنج هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان نسبت به مبلغ مصوب با عقب ماندگی مواجه هستیم.

کاشانی با بیان اینکه بر اساس آنچه اعلام کردیم بودجه ۷۵ هزار میلیارد تومانی محقق خواهد شد، تصریح کرد: با این وجود با توجه به تصویب هزینه ۴۴ هزار میلیارد تومانی پنج هزار میلیارد تومان عقب هستیم.

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با بیان اینکه باید راستی آزمایی در برخی ردیف‌های درآمدی صورت بگیرد، اظهار کرد: درآمد سال قبل ۸۰ همت بوده و مطابق با گزارش مصارف بودجه در سامانه شفافیت ۴۹.۴ همت هزینه شده است که با احتساب سایر هزینه‌ها به ۵۲ همت می‌رسد و از این رقم نزدیک به ۱۷ همت درآمد حاصل در هیچ محلی هزینه نشده و سوال ما این است که این درآمد کجاست؟ اگر مخارج خارج از چارچوب وجود داشته باید گزارش آن به شورا ارائه شود.

وی با بیان اینکه در خصوص درآمد‌ها ۱۹ پروژه سازمان نوسازی در یک لیست ۹.۳ همتی و ۹ پروژه در یک لیست ۲.۳ همتی قید شده است، یادآور شد: در مجموع درآمد‌ها ۲۰ همت محاسبه شده و در هر دو لیست، پروژه‌ها در حال انعقاد قرار داد است و تفاهم نامه‌هایی رد و بدل شده که ۳.۴ همت عوارض این پروژه‌ها کارسازی شده و مشخص نیست که این پروژه‌های در حال انعقاد تفاهم نامه، چرا در لیست درآمد‌ها لحاظ شده است؟

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورا نیز با اشاره به تحقق ۸۴ درصدی بودجه در نتیجه تلاش شبانه روزی همکاران در شهرداری تهران، تصریح کرد: عوارض قطع درختان مربوط به جرائم متخلفینی است که بدون مجوز شهرداری نسبت به قطع و جابجایی درختان اقدام کردند و نشان می‌دهد که نظارت بر این موضوع دقیق‌تر شده است.

وی افزود: نقطه قوت گزارش این بود که آیتم‌های درآمدی که در لیست سال قبل درآمد صفر داشته اند، کاهش یافته اند، گفت: تراکم تا حد مجاز مصوبات کمیسیون ماده پنج عدد کاهشی نسبت به مصوبه داشته و این نشان می‌دهد که تهمت تراکم فروشی در شهر صحت ندارد. باید تلاش کنیم عدد به مبلغ مصوب برسد.

بابایی با اشاره به تحقق ۱۵ درصدی عوارض کمیسیون ماده ۱۰۰ یادآور شد: مناطق عملکرد ضعیفی در این بخش داشته اند و باید به صورت ویژه در این حوزه تلاش کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه از ظرفیت کمیسیون ماده ۱۰۰ به خوبی استفاده نشده است، اظهار کرد: یا مردم اطلاع ندارند و یا تلاش کم بوده است؛ لذا باید اطلاع رسانی بیشتری صورت بگیرد تا مردم در جریان قرار بگیرند و از ظرفیت این کمیسیون استفاده شود.

مهدی چمران تأکید کرد: درآمد حاصل از عوارض قطع درختان ناشی از جرائمی است که افراد برای قطع درخت به صورت غیرقانونی پرداخت کرده‌اند. باغ‌ها باید سر جای خود باشند و حتی یک درخت نیز نباید درخت شوند. این قانون که به ازای جریمه، درختان را قطع کنند، یک هشدار است و درختان قطع شده قابل بازگشت نیستند.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا با بیان اینکه در آذرماه ۱۶ جلسه کمیسیون ماده ۷۷ برگزار شد، اظهار کرد: چهار روز در هفته موارد بررسی می‌شود تا افراد دچار مشکل نشوند. فرصت قانونی طلایی ایجاد شده که کسانی که حکم قانونی کمیسیون ماده ۱۰۰ را تا پایان سال ۱۴۰۰ برای قلع دارند، از این فرصت استفاده کنند.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز ضمن تقدیر از شهردار و معاون مالی و اقتصادی شهرداری برای نزدیک کردن درآمد‌ها به مبلغ مصوب، اظهار کرد: نگرانی ما در خصوص کاهش درآمد‌های شهرداری از خردادماه به بعد است و سیر نزولی را شاهد هستیم و از ۱۰ هزار میلیارد تومان به چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در مهرماه رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه برخی ارقام در ردیف‌های درآمدی منفی هستند، یادآور شد: تعداد آیتم‌های کاهشی درآمدی نسبت به سال قبل افزایش یافته است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند بودجه مصوب شورا نیز محقق نخواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه ما عوارض زیربنای مسکونی داریم که دوستان می‌گویند چهار برابر نسبت به مبلغ مصوب افزایش یافته است، تصریح کرد: وقتی به آیتم‌های کاهشی مراجعه می‌کنیم عوارض مازاد بر پایه با کاهش مواجه است و این دو ردیف با هم ارتباط دارند. نمی‌شود که عوارض زیربنا سه برابر شود و عوارض مازاد روند کاهشی داشته باشد.

وی افزود: برخی افراد بدبین می‌گویند شهرداری عناوین ردیف‌ها را جابجا کرده اند و بنده این بدبینی را ندارم. باید در خصوص افزایش سه تا چهار برابری عوارض زیربنا توضیح داده شود.

امانی با بیان اینکه در بخش درآمد پایدار و ناپایدار درصد‌ها ۳۹ به ۶۱ است، یادآور شد: مبلغ مصوب ۳۰ به ۷۰ درصد است، اما سوال ما این است که در چه آیتم‌هایی درآمد پایدار افزایشی بوده است. تفکیک ۴۰ درصد درآمد پایدار باید مشخص شود تا بدانیم چه میزان به مالیات بر ارزش افزوده ارتباط دارد و چه میزان به سایر بخش ها.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان اینکه تقاضای ما این است که در عوارض حفظ و گسترش فضای سبز، درآمد‌ها تنها برای حفظ و گسترش باغات هزینه شود، تصریح کرد: ۶ تا ۷ باغ در سال جاری تملک شده و ۲۱ باغ نیز در فرآیند تملک هستند و اگر بودجه تأمین شود، عملیاتی خواهد شد و تقاضا داریم که در بودجه سال آینده لحاظ شود تا نقطه قوتی در این بخش باشد.

وی افزود: چند ملک به عنوان بوستان محله‌ای توسط شهرداری تهران تملک شده و در اختیار شهروندان قرار گرفته و این‌ها مواردی هستند که به عنوان باغ در اختیار افرادی بوده اند که در تعامل شهرداری و مالکان باغات به ویژه در مناطق جنوبی در مدار خدمات رسانی قرار گرفته است.

محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تأکید کرد: گزارش آبان و آذرماه باید ارائه شود تا ببینیم ارقام کسب شده تغییری داشته یا خیر. تا جایی که در جریان هستیم در ۴۵ روز گذشته بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده و بر اساس آخرین گزارشات، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

وی افزود: از شهرداری تهران درخواست داریم بر اساس درآمد خوبی که کسب کرده، به همان نسبت بودجه به پروژه‌ها تزریق کند تا طرح‌ها عملیاتی شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *