قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان تصویب شد + جزییات قانون

10:48 - 30 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۵۵۷
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
تعداد نظرات: ۱۱ دیدگاه
قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان تصویب شد + جزییات قانون
قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان در ادامه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

خبرگزاری میزان - نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، ۳۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی (یک) ماده ۲۹ این لایحه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با ۲۰۲ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بند الحاقی یک ماده ۲۹ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان:

به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز منتاسب سازی حقوق بازنشستگان با نود درصد (%۹۰) حقوق و فوق العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل چهل درصد (%۴۰) و در سال‌های دوم و سوم هر کدام سی درصد (%۳۰) ما به التفاوت تا نود درصد (%۹۰) یاد شده خواهد بود. آیین نامه اجرائی این بند به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

نظر نمایندگان درباره قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان:

سیدجواد حسینی کیا در مخالفت با حکم مذکور، گفت: اکنون بازنشستگان در شرایط سختی به سر می‌برند، اما ما در این مصوبه کمیسیون تلفیق بازنشستگان را به سنوات آینده ارجاع می‌دهیم در حالی که آن‌ها امروز مشکلات متعدد مالی دارند و آیا این بازنشسته عمرش به ۳ سال آینده می‌ماند که ۹۰ درصد همطرازی را بگیرند؟، در حالی که امروز در تامین معیشت خود مانده‌اند بنابراین باید ۹۰ درصد همطرازی را برای امسال اعمال کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید به سقف تا ۹۰ درصد رأی دهیم چرا که انتظار مردم از مجلس انقلابی این است که به فکر مشکلات آن‌ها باشیم.

در ادامه سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با بند مذکور، گفت: ما در کمیسیون تلفیق به دنبال تلاش همکاران به تصمیم خوبی در رابطه با حقوق بازنشستگان رسیدیم چرا که فاصله پرداختی‌ها میان حقوق بازنشستگان و شاغلان بسیار است لذا در این حکم مجلس تصمیم می‌گیرد پرداختی‌های بازنشستگان را به ۹۰ درصد حقوق شاغلان همطراز برساند و فاصله‌ای صرفا در حد ۱۰ درصد باقی می‌ماند.

وی افزود: این اتفاق طی ۳ سال خواهد افتاد که در ۲ سال اول سالی ۳۰ درصد و در سال سوم ۴۰ درصد دیگر به حقوق بازنشستگان اضافه خواهد شد.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در مخالفت با این بند، گفت: موضوع بازنشستگان دغدغه تمام ارکان حاکمیت است لذا باید معیشت بازنشستگان را بهبود داد، به همین دلیل از نخستین روز‌های بررسی لایحه برنامه در مجلس مذاکرات برای اصلاح این مهم آغاز شد؛ بنابراین در اصل موضوع یعنی متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان با مجلس اتفاق نظر داریم، البته اکنون مجلس به یک شیوه اجرایی رسیده که از نظر ما این شیوه ابهامات دارد چرا که می‌تواند در مرحله اجرا منجر به گلایه‌هایی از نحوه اجرای حکم شود لذا نیازمند یک گفت وگوی جدی‌تر و دقیق‌تر است.

وی افزود: ما معتقدیم روش روشن‌تر که هیچگونه ابهامی نیز نداشته باشد این است که ضرایب سنواتی افزایش حقوق بازنشستگان را به میزانی بالاتر از ضرایب شاغلان در نظر بگیریم که متناسب سازی و افزایش حقوق به تدریج صورت بگیرد.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه هفتم توسعه در دفاع از بند مرتبط با افزایش حقوق بازنشستگان، گفت: تکریم بازنشستگان تکریم جوانانی است که ۴۰ الی ۵۰ سال گذشته درخت انقلاب را به این مرحله رسانده‌اند لذا ما در برابر معیشت این عزیزان مسئول هستیم.

وی افزود: در چند روز گذشته درپی مصوبه‌ای که برای تعیین تکلیف سن بازنشستگان داشتیم برخی از دوستان دولت قبل و حتی نمایندگان دوره قبلی مجلس اظهاراتی مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس یازدهم به فکر بازنشستگان نیستند، مطرح کردند در حالی که باید به آن‌ها گفت آغاز مجلس دهم مصادف با آغاز بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه بوده است بنابراین باید همسان سازی را از دولت وقت مطالبه می‌کردند نه اینکه امروز از آب گل آلود ماهی بگیرند این در حالی است که معیشت مردم و بازنشستگان همواره برای مجلس یازدهم مهم بوده است.

وی ادامه داد: در این بند تاکید شده در پایان سال سوم حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق و فوق العاده مستمری کسور شاغلان همطراز خواهد رسید البته برای جلوگیری از عدم اجرای این قانون به دلیل بار مالی که به دولت تحمیل می‌کنند آن را در ۳ سال تقسیم کردیم.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این حکم یکی از تصمیمات مهم و ضروری برای کشور است البته چند نکته دارد، اول آنکه اصل ۹۰ درصد، بین دولت و مجلس و بین شخص من و سازمان برنامه و بودجه قطعی شده است. دوم آنکه دوستان در سازمان برنامه درخواست داشته‌اند این ۹۰ درصد همسان سازی طی ۵ سال صورت بگیرد که به دنبال صحبت با دوستان کمیسیون تلفیق، در کمیسیون بازه زمانی ۳ سال به تصویب رسید و با توجه به اینکه این حکم یک بار هم به کمیسیون ارجاع شده لذا درخواست دارم اجازه به رأی گیری دهید.

مخالفت نمایندگان با کاهش ۵ درصدی کمک دولت به صندوق‌های بازنشستگی طی هر سال

همچنین نمایندگان با پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی مبنی بر بازگشت به اصل ماده ۲۸ این لایحه مخالفت کردند. لایحه مذکور که در کمیسیون تلفیق حذف شده بود، درباره این است که سالانه ۵ درصد از کمک دولت به صندوق‌های بازنشستگی کاهش پیدا کند، اما سخنگوی کمیسیون تلفیق علت حذف این بند را اینگونه توضیح داد. اگرچه در جدول ماده ۲۸ ما دولت را مکلف کردیم هرسال ۵ درصد کمک خود را به صندوق‌های بازنشستگی کاهش دهد، اما از آن جا که این تصمیم می‌توانست با افزایش حقوق بازنشستگان تداخل پیدا کند آن را حذف کردیم چرا که همسان سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان همطراز، خود یک بار مالی به صندوق‌ها اضافه خواهد کرد بنابراین این دو با هم جمع نمی‌شوند لذا با توجه به رأی آوردن افزایش حقوق بازنشستگان در مجلس بازگرداندن جدول ماده ۲۸ به دولت اجازه می‌دهد مستند این جدول افزایش حقوق بازنشستگان را انجام ندهد لذا به جهت جلوگیری از این تناقض جدول فوق را حذف کردیم.

انتهای پیام/علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
0
1
خدا کنه فرقی بین بازنشستگان کشوری ولشکری با سازمان تامین اجتماعی نباشد عدالت محوری باشد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
0
0
ایا ایثارگران معشیت بگیرهم شامل این برنامه هستند یا ؟؟؟؟
بنده خدا
|
United States of America
|
۲۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۱
0
0
بشنو باورمکن
داریوش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
0
0
بعیده مجلس پروزه ای را تصویب کند ولی اجرا نشود اگر اینطور شود کسر شان مجلس است همانطوریکه همه اطلاع دارند بازنشستگان کشوری ولشکری و جدانان استحضار دارین حقوق این قشر ازکارکنان کم است .میبایست فکردرستی بحالشان کرد واقعا با این شرایط زندگی کردن خیلی سخت است . ممنون ومتشکرم
فرهاد
|
Germany
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
0
0
لطفا همسان سازی حقوق ایثارگران بازنشسته و اجرای یک مقطع تحصیلی بالاتر بازنشستگان ایثارگر که قبل از سال ۹۸ بازنشسته شده اند و ادارات این قانون را برای شاغلین اجرایی کردند و برای بازنشستگان اقدامی نکردند را اجرایی کنید قبل از همسان سازی ابتدا مقطع تحصیلی آنان را باید اضافه کنید
لطیف جهانبانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
0
0
مجلس مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را اعلام کرد آیا دولت هم موافق است به این مصوبه عمل خواهد کرد از طرفی کارشناسان قانون افزایش حقوق بازنشستگان را تفسیر کنند .چند صندوق باز نشسته داریم هرکدام با مقررات خود را اعمال خواهند کرد
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
0
0
شب انتخابات که گذشت ،همسانسازی هم فراموش خواهد شد...........لااقل در این ۳۰ سال خدمت ،چندین بار ازاین دروغ ها دیدیم و شنیدیم
رضا نصیری
|
Sweden
|
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۶
0
0
آیا شورای نگهبان قبل از انتخابات تصویب خواهد کرد یا وعده بعداز انتخابات را خواهد داد ما منتظریم در انتخابات با شور شرکت کنیم امیدواریم شو ای سریعتر تصویب کند مثل سال‌های قبل نکند
آهههههه
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
0
0
همش بگید بازنشستگان کشوری لشکری و معلم ها دیگه بسه بقیه برند با گله
پویا خجسته گان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۹
0
0
رسای دولت باید حقوق بازنشستگان در اسرع وقت انجام دهند چون حقوق با نشستگان گم هس
فرهاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۷
0
0
لطفا یک مقطع تحصیلی بالاتر برای بازنشستگان ایثارگر و دارای کارت ایثار قبل از ۹۸ را در حکم حقوقی آنان در هنگام همسان سازی حقوق با شاغلین هم تراز لحاظ فرمایید
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *