۳۰ آبان در تقویم رسمی کشور به نام «روز قهرمان ملی» نام‌گذاری شد

18:37 - 29 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۴۷۸
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
۳۰ آبان در تقویم رسمی کشور به نام «روز قهرمان ملی» نام‌گذاری شد
رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس، گفت: در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نامگذاری ۳۰ آبان به عنوان روز قهرمان ملی به تصویب قطعی رسید و توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

خبرگزاری میزان – سیدمجتبی محفوظی، رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس شورای اسلامی، از تصویب و نامگذاری قطعی ۳۰ آبان به نام «روز قهرمان ملی» در تقویم رسمی کشور به پاس رشادت‌های جهانی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خبر داد و گفت: در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶، سرلشکر شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پایان سیطره داعش بر سرزمین‌های اسلامی را به مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا اعلام کرد.

نماینده مردم آبادان و اروندکنار، افزود: بنابراین، بنا به پیشنهاد فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس شورای اسلامی، ماده واحده «تعیین مناسبت‌های جدید برای درج در متن و ضمیمه تقویم رسمی کشور در سال ۱۴۰۳» متضمن پیشنهاد درج روز قهرمان ملی بنام شهید سلیمانی با همکاری شورای فرهنگ عمومی کشور؛ در جلسه ۸۸۹ مورخ ۱۴۰۲/۰۷/۱۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب قطعی رسید و توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

محفوظی، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب پیام تبریک و تسلیت شهادت حاج قاسم را خطاب به یک ملت‌صادر کردند و فرمودند «ملت عزیز ایران! سردار بزرگ و پر افتخار اسلام آسمانی شد». یعنی حاج قاسم متعلق به یک ملت و یک «قهرمان ملی» بود. چنانچه رهبری معظم انقلاب فرمودند؛ هر چیزی که یاد شهیدِ عزیزِ ما را برجسته کند، چشم‌نواز و دلنواز است. یاد او را اگر چه خداوند در اوج برجستگی قرار داد و بدین گونه پاداش دنیائی اخلاص و عمل صالح او را بدو هدیه کرد، ولی ما هم هر کدام وظیفه‌ای داریم.

رئیس کمیته میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که مفاخر ملی مایه غرور و احساس خودباوری در هر ملتی است، گفت: سرمایه ملی یک جامعه فقط در و دیوار یک ساختمانی که اسمش میراث فرهنگی است، نیست بلکه سرمایه ملی یک جامعه همان نیرو‌های انسانی است که آن‌ها را به عنوان مفاخر ملی می‌شناسیم.

محفوظی، عنوان کرد: شهید سلیمانی به عنوان قهرمان فراجناحی توانست همه سلایق را در مسیر درست راهنمایی کرده و با خود همراه کند. به همین دلیل ما ایشان را قهرمان ملی می‌نامیم که هنر همراه بودن و همراه کردن اکثریت سلایق برای تامین منافع ملی را داشتند.

رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس شورای اسلامی با یادآوری فرمایش اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر «ضرورت هم افزایی دولت و مجلس در اقدامات ملی و بین‌المللی» که در جریان دیدار سوم خرداد ۱۴۰۲ نمایندگان پس از اجلاسیه چهارم در حسینیه امام خمینی (ره) مورد تاکید قرار گرفت، افزود: این اقدام ارزشمند که در سایه هم‌افزایی مجلس انقلابی و دولت مردمی به وقوع پیوست را به مقام معظم رهبری و ملت بزرگوار ایران اسلامی و رهروان جبهه مقاومت تبریک و تهنیت می‌گویم.

محفوظی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی، هم در زمان زنده بودن و هم شهادتش استکبار را شکست داد، اظهار کرد: دشمن مکتب سلیمانی‌ِعزیز رو به ضعف و جبهه مقاومت اسلامی رو به قوت است.

در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶ رهبر انقلاب اسلامی به نامه فاتحانه سرلشکر قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره داعش، در تجلیل از مجاهدت‌های وی مجموعه جبهه مقاومت اسلامی پاسخ تاریخی صادر و تأکید کردند «شما با متلاشی ساختن این توده‌ی سرطانی و مهلک نه فقط به کشور‌های منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه‌ی ملت‌ها و به بشریت خدمتی بزرگ کردید».


انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *