دادگاه‌های الکترونیک برخط در کرمان برگزار می‌شود

12:40 - 28 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۱۹۶
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
دادگاه‌های الکترونیک برخط در کرمان برگزار می‌شود
رئیس‌کل دادگستری استان کرمان از برگزاری دادگاه‌های الکترونیک برخط در دادگستری استان کرمان خبر داد.

خبرگزاری میزان - حجت السلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در جلسه شورای معاونان دادگستری کل استان کرمان گفت: در راستای اصل علنی بودن دادرسی و عدم ایجاد مانع برای حضور افراد در جلسات رسیدگی، دادگستری کل استان کرمان برگزاری جلسات دادگاه‌ها بصورت برخط را در دستور کار خود قرار داده است.

وی ضمن اشاره به اینکه دادگاه‌های الکترونیک موجب اعتماد بیشتر مردم به سیستم قضایی می‌شود اظهار کرد: یکی از راهکار‌های مهم افزایش سرعت و سهولت انجام خدمات قضایی برگزاری دادگاه‌های برخط است که در راستای حداقل حضور فیزیکی شهروندان وجلوگیری از اطاله دادرسی برگزار می‌شود.

حجت السلام و المسلمین حمیدی افزود: موضوع بسیار مهمی که در سند تحول قضایی نیز بر آن تاکید شده است بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و روز دنیا است، اما متاسفانه دادرسی‌های الکترونیک بین دادگستری استان کرمان با مددجویان زندان‌های استان ۸۶ درصد است که لازم است تمام جلسات رسیدگی زندانیان به صورت برخط برگزار شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن بیان اینکه بیش از۵۰ درصد سند تحول قضایی پایه فناورانه دارد عنوان کرد: جلسات رسیدگی برخط با حضور شاکی، متهم، وکلا و دانشجویان به عنوان افراد حاضر در فرآیند دادرسی الکترونیک انجام می‌پذیرد و این امر در جهت حق نظارت عمومی بر کار دستگاه قضایی و تضمین عدالت است.

وی تصریح کرد: سالانه حجم ورودی پرونده‌ها افزایش می‌یابد، اما با فراهم شدن امکان برگزاری دادگاه‌های برخط مراجعه حضوری شهروندان کاهش می‌یابد، چون بخش زیادی از کار‌ها از طریق دادگاه‌های الکترونیک برخط انجام می‌گیرد.

در این جلسه طالبی زاده و مبشری معاونین قضایی دادگستری کل استان کرمان به بیان مسائل و مشکلات حوزه‌های قضایی شهرستان‌های جیرفت، قلعه گنج، منوجان و راور پرداختند.

گفتنی است اهم مسائل و مشکلاتی که معاونین قضایی به بیان و بررسی آن پرداختند شامل کمبود کادر قضایی و اداری، قاچاق سوخت، مسائل نیابت ها، امنیت کویر، نبود بازداشتگاه موقت در شهرستان‌های جنوبی و شهرستان راور بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *