رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضایی شهید مطهری بازدید کرد

12:11 - 26 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۸۴۴
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضایی شهید مطهری بازدید کرد
رئیس‌کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در نشست با قضات مجتمع قضایی شهید مطهری گفت: همکاران قضایی در راستای فصل خصومت صلح و سازش را در دستور کار خود قرار دهند و از ظرفیت شورای حل اختلاف جهت صلح پایدار و اجرای عدالت مردم محور استفاده کنند.

خبرگزاری میزان - ربیع اله قربانی در پانزدهمین بازدید میدانی خود از مجتمع‌های قضایی ۲۴ گانه تهران بزرگ از همه شعب و قسمت‌های مختلف مجتمع قضایی شهید مطهری بازدید کرد و ضمن دیدار با همکاران قضایی و اداری و نشست تخصصی با قضات مجتمع، در جریان کم و کیف خدمت‌رسانی به مراجعان قرار گرفت.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در این بازدید در نشست با قضات این مجتمع بیان کرد: مجموعه همکاران دستگاه قضایی به عنوان یک تکلیف با روحیه جهادی و فراتر از توان خود، حتی در روز‌های تعطیل مستمراً با شناسایی ناهنجاری‌های اجتماعی و صدور احکام قضایی در حال مقابله با هنجارشکنان جامعه و کسانی است که قرارداد‌های اجتماعی و قرارداد‌های خصوصی را نقض می‌کنند و در این راستا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، دستگاه قضایی از هیچ کوششی فروگذار نبوده است.

وی گفت: اگر این زحمات و خدمات قضایی که در قالب آراء و تصمیمات قضایی نمود پیدا می‌کند، به نحو احسن پیاده سازی شود، به یقین، پیوسته نقش اثرگذار در آگاه سازی مردم دارد و موجب تحقق عدالت، امنیت و رشد همه جانبه استعداد‌ها در جامعه خواهد شد.

قربانی در ادامه با اشاره به مولفه‌های دستگاه قضایی کارآمد بیان کرد: در سالم سازی مجموعه دستگاه قضایی فرآیند جذب و گزینش همکاران اداری و قضایی بسیار مهم است و نظارت همه همکاران قضایی بر شعب و مجموعه تحت امر بسیار لازم و ضروری می‌باشد که انتظار می‌رود، جدا از جایگاهی که مراجع نظارتی دارند، همکاران نسبت به همدیگر احساس مسئولیّت و تکلیف داشته باشند. تواصی به حق و دعوت به خیر و نیکی نسبت به همدیگر داشته باشند، و همدیگر را از بدی نهی کنند.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با تاکید بر آموزش مستمر در مجتمع‌های قضایی تهران گفت: انتظار می‌رود نیازمندی‌های آموزشی همکاران قضایی و اداری در بطن شعب شناسایی و توسط خود همکاران شعب به مدیریت مجتمع منعکس و ارائه شود که سرپرستان مجتمع‌های قضایی باید در همین راستا به صورت کاربردی با برنامه ریزی و برگزاری جلسات آموزشی و نشست‌های قضایی هدفمند در جهت تقویت دانش قضایی و بنیه علمی پرسنل بصورت منظم فعالیت کنند.

رئیس کل محاکم تهران بیان کرد: عامل اصلی در ایجاد امید و اعتماد عمومی نسبت به دستگاه قضایی صدور احکام متقن با پشتوانه علمی و حقوقی است که پیشنهاد می‌شود، همکاران قضایی ضمن حفظ استقلال، مشورت به نحو صحیح را در دستور کار خود قرار دهند.

قربانی گفت: همکاران قضایی در راستای فصل خصومت صلح و سازش را در دستور کار خود قرار دهند و از ظرفیت شورای حل اختلاف جهت صلح پایدار و اجرای عدالت مردم محور استفاده کنند.

وی همچنین اشاره کرد: در راستای کاهش مراجعه مردم به محاکم با صدور حکم باید فصل خصومت عادلانه به عمل آید، مختومه کردن پرونده با قرار‌های شکلی به بهانه آمار بدون مبنای قانونی موجب تحمیل هزینه دادرسی به اصحاب پرونده و مراجعه مجدد مردم به محاکم خواهد شد.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران در پایان با اشاره به تعیین تکلیف سریع و به موقع پرونده‌های معوق و مسن به ضرورت تشکیل سه کمیته بازشماری پرونده‌ها، کمیته مشاوره به قضات پرونده‌های معوق و مسن، کمیته نظارت بر کارشناسی‌ها در هر مجتمع قضایی تاکید کرد و گفت: تشکیل این امور مهم علاوه بر سرعت رسیدگی و کاهش آمار پرونده‌های مسن و معوق باعث رضایت مندی مراجعین به دستگاه قضایی خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد قبل از ارجاع پرونده‌ها در مجتمع‌های حقوقی واحد پالایش دادخواست تحت مدیریت مجتمع راه اندازی و در صورت وجود چنین ساختاری تقویت تا از ارجاع پرونده‌های دارای نقص شکلی خودداری شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *